У понеділок, 2 травня, депутати нового складу парламенту Угорщини склали присягу.
Правлячий альянс Fidesz-KDNP має 135 місць у парламенті, “Демократична коаліція” (DK) – 15 місць, а Jobbik, Momentum і MSZP – по 10 місць. Радикальна партія Mi Hazánk (“Наша країна”), яка вперше подолала парламентський бар’єр у 2022 році, отримала шість мандатів, як і Párbeszéd (“Діалог”). Партія зелених LMP має п’ять місць. Німецька меншина Угорщини отримала одне місце, а один депутат, як очікується, буде засідати в угорському парламенті як незалежний.
Чотири з 16 комітетів очолюватимуть представники опозиції: Комітет сталого розвитку (LMP, д-р. Імре Вейкей), Бюджетний комітет (MSZP, голова Золтан Вайда), Комітет національної безпеки (Jobbik, голова Золтан Шош) та Комітет розвитку підприємництва (“Наша країна”, д-р. Іштван Опаті).
Комітет з європейських справ очолив д-р. Ріхард Хьорчік (Fidesz), Економічний комітет Ерік Банкі (Fidesz), Комітет з оборони та правопорядку (Fidesz) – голова Лайош Коша (Fidesz) , Судовий комітет д-р. Імре Вейкей (KDNP), Культурний комітет – д-р. Ласло Пошан (Fidesz), Комітет із закордонних справ – Жолт Немет (Fidesz), Законодавчий комітет Чаба Хенде (Fidesz).
Парламентська “підкова” в Угорщині
Новий склад парламенту Угорщини буде виглядати в найближчі чотири роки наступним чином:
- Fidesz: 117 членів – лідер фракції: Мате Кочіш
- KDNP: 18 членів – лідер фракції: Іштван Шімічко
- DK: 15 членів – лідер фракції: Ференц Дюрчань
- Momentum: 11 членів – лідер: Андраш Фекете-Дьор
- Jobbik: 10 членів – Керівник групи: Пітер Якаб
- MSZP: 10 депутатів – лідер фракції: Берталан Тот
- Párbeszéd: 6 учасників – Керівник групи: Бенце Тордай
- Mi Hazánk Mozgalom: 6 депутатів – лідер фракції: Ласло Торочкай
- LMP: 5 членів – лідер: Петер Унгар
Перше засідання парламенту і перший протест
Інавгураційну сесію нового парламенту відкрив президент Угорщини Янош Адер. Журналістів і гостей пропустили до парламенту в умовах жорстких заходів безпеки.
Слід зазначити, що депутати опозиційної “Демократичної коаліції” і Momentum залишили залу одразу після церемонії складання присяги.
Партія Momentum повідомила напередодні сесії, що їх депутати дали “альтернативну клятву” служити “усьому суспільству, а не невеликій привілейованій еліті”. Акош Хадгазі, який отримав мандат як незалежний, на церемонію не з’явився і поки не має права реалізувати свої права як законодавця. Парламент одноголосно затвердив мандати 196 з 199 депутатських місць голосами “за”.
Мате Кочіш, лідер правлячої фракції Fidesz, реагуючи на вихід депутатів DK і Momentum, пізніше зазначив, що парламент є їхнім “робочим місцем”, і вони повинні ставитися до цього так само серйозно, як і на будь-якому іншому робочому місці. За словами Кочіша, робота депутата регулюється конституцією і парламентським законодавством Угорщини.
“Депутат, який нехтує законом і дбає лише про те, щоб отримати зарплату, не гідний своєї депутатської посади”, – зазначив Кочіш.
Президент Янош Адер у своїй промові закликав законодавців сказати “так” національним інтересам, процвітанню та безпеці угорців, але “сказати “ні” корисливій, короткозорій політиці, служінню іноземним інтересам, розбрату і брехні”.
Адер запропонував, аби парламент обрав Віктора Орбана наступним прем’єр-міністром Угорщини. Він зазначив, що попросив Орбана продовжити роботу на посаді прем’єр-міністра Угорщини, і лідер Fidesz погодився.
Адер зазначив, що Угорщину чекають “важкі роки”, оскільки пандемія коронавірусу триває, хоча й у “слабшій формі”.
“Війна в Україні також, здається, затягується, а економічна криза ось-ось відкриє наші двері”, – сказав президент країни.
За його словами війна в Україні вплине на ціни в Угорщині і, можливо, слід чекати їх підвищення. Отже, новому парламенту знадобиться “весь його досвід у кризовому управлінні”, щоб керувати Угорщиною в цих умовах.
Рекомендуємо також ознайомитись із матеріалами, у яких ми розповідали про хід виборів та скандали і гучні заяви, якими вони супроводжувались:
Результати виборів в Угорщині – перемога Орбана та “розкол” в опозиції
Сійярто звинуватив український уряд у спробі вплинути на вибори в Угорщині
Вибори в Угорщині були “затьмарені відсутністю рівних умов гри” – ОБСЄ
за матеріалами: Klubradio, Telex, Dailynewshungary
Фото: MTI
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.