fbpx
05 Квітня, 2022

Вибори в Угорщині були “затьмарені відсутністю рівних умов гри” – ОБСЄ

Вибори в Угорщині були “затьмарені відсутністю рівних умов гри” – ОБСЄ

Міжнародний наглядовий орган оприлюднив звіт про загальні вибори та референдум в Угорщині, посилаючись на численні проблеми виборчого процесу. 

У неділю, 3 квітня, громадяни Угорщини прийшли на виборчі дільниці, щоб проголосувати на двох основних виборчих заходах: референдумі з питань ЛГБТК+, що стосуються неповнолітніх, і загальних виборах, на яких чинний прем’єр-міністр Віктор Орбан отримав більшість.

Спеціальний координатор Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) з норвезького парламенту Карі Хенріксен (Kari Henriksen), заявила, що, хоча обидві події були добре організовані та професійно керовані, вони були “затьмарені відсутністю рівних умов для гри”. Про це повідомляє Euractiv.

ОБСЄ вибори в Угорщині

У лютому Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ оголосило, що прислухається до публічних закликів щодо повномасштабної моніторингової місії для майбутніх виборів в Угорщині замість “обмеженої” місії спостереження, характерної для країн ЄС.

Доповідь була заснована на місії зі спостереження за виборами делегатів Парламентської асамблеї ОБСЄ з 91 спостерігача з 27 країн-членів, а також 200 тимчасових спостерігачів БДІПЛ.

Напередодні виборів коментатори попереджали, що вибори навряд чи будуть чесними через зміни до виборчого законодавства, правил реєстрації адрес, зловживання адміністративним ресурсом, проблеми прозорості фінансування кампанії та переважний контроль “Фідес” (Fidesz) над ЗМІ.

“Поляризаційні повідомлень та особисті атаки”

У звіті ОБСЄ зазначено, що загальна виборча кампанія була відзначена проблемами непрозорості та недостатнім наглядом за фінансуванням, що в кінцевому підсумку принесло користь партії Орбана “Фідес”.

Незважаючи на те, що учасники мали вільний доступ до агітації, вона мала “дуже негативний тон”, сказала Хенріксен. Він вказав також на незбалансоване висвітлення новин і відсутність відкритих політичних дебатів, оскільки “Фідес” відмовився брати участь у публічних зустрічах з коаліцією.

Протягом своєї кампанії провідному кандидату від опозиційної коаліції Петеру Маркі-Заю було дано лише п’ять хвилин для виступу на громадському телебаченні – час, передбачений законом.

Відзначаючи гладкі процедурні аспекти, іноземні спостерігачі критикували виборчі спори виборчими комісіями та судами, заявляючи, що вони “не забезпечили ефективних заходів правового захисту”.

“Для того, щоб виборці могли зробити усвідомлений вибір, важливо, щоб кандидати мали рівний доступ до ЗМІ та інформаційних кампаній, а не зосередилися на поляризаційних повідомленнях та особистих атаках, які, на жаль, тут спостерігалися”, – сказала Хенріксен.

Підвищення довіри до виборчого процесу

Консервативний британський депутат, який очолював Парламентську асамблею ОБСЄ, Марк Прітчард (Mark Pritchard), сказав, що старі проблеми зберігаються, і закликав наступний уряд діяти відповідно до рекомендацій.

Принаймні, за його словами, “можливість громадянам брати участь у незалежних спостереженнях за виборами значно покращить довіру до виборчого процесу”. Наразі в якості внутрішніх спостерігачів на виборах можуть брати участь лише делегати партій.

Напередодні виборів Орбан звинуватив ОБСЄ у перетворенні з інструменту миру на “бойовий інститут”. На прохання відповісти на ці коментарі, Прітчард сказав, що “ОБСЄ була запрошена урядом Угорщини, ми не зірвалися, ми не просто з’явилися”.

Референдум щодо захисту дітей від ЛГБТК+

Колишній посол Канади Джилліан Стірк (Jillian Stirk), яка очолювала місію спостереження за виборами, також критично поставилася до того, що уряд назвав референдумом про “захист дітей”.

“Закон не гарантує рівних можливостей для прихильників і противників пропозиції, а також, всупереч передовій практиці, не передбачає нейтралітету органів державної влади”, – зазначила вона, підкресливши відсутність об’єктивної та виваженої інформації про референдум.

Спірне голосування було широко засуджено як слабко завуальована атака на ЛГБТК+-спільноту Угорщини.

На вимогу журналістів про оприлюднення позиції місія щодо “вільності” виборів, Стірк сказала:

“Ми іноді кажемо, що “вільні та справедливі” — це трохи скорочення, тому що воно не враховує загальну оцінку. Виборче рішення є справді [завданням] для народу країни – у даному випадку для народу Угорщини”.

Нагадаємо, в Угорщині завершилися парламентські вибори, на яких чергову перемогу отримав блок Віктора Орбана Fidesz-KDNP. Практично по всім мажоритарним округам, окрім Будапешта, перемога дісталася представникам провладного блоку.

 

InfoPost.Media

Фото: Euractiv


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі