fbpx
03 Червня, 2022

Президентка Каталін Новак підписала план збройної оборони Угорщини. Що відомо про угорську армію?

Президентка Каталін Новак підписала план збройної оборони Угорщини. Що відомо про угорську армію?

У вівторок, 31 травня, президентка Угорщини Каталін Новак в Міністерстві оборони у Будапешті підписала план збройної оборони країни.

Новак вступила на посаду президента країни 10 травня і відтоді є головнокомандувачем Збройних сил Угорщини. У міністерстві її прийняли новий міністр оборони Крістоф Салай-Бобровніцкі і командувач Збройними силами Угорщини генерал-лейтенант Ромулус Русін-Сенді.

“Як головнокомандувач Угорськими збройними силами, я затвердила сьогодні новий план збройної оборони країни. Наш обов’язок як лідерів – гарантувати безпеку угорського народу. Цій меті служить реалізація нового плану оборони на додаток до постійного розвитку. Національний план збройної оборони регламентує завдання угорських збройних сил в ситуації, що загрожує безпеці нашої країни. Війна, яка триває по сусідству вже 97 днів, і зміна обстановки у сфері безпеки призвели до необхідності переглянути існуючі директиви. Дякую за службу Збройним силам!”, – написала Новак написала на своїй сторінці у Facebook.

новаак2

Командувач Збройними силами Угорщини Ромулус Русін-Сенді додав, що Збройні сили Угорщини аналізують виклики, які можуть торкнутися країни від найменшого інциденту до військової ситуації.

“Діючий президент республіки повинен знати і підписати відповідний документ”, – підкреслив генерал.

Головний помічник президента Угорщини генерал-майор Іштван Сабо наголосив, що реальну актуальність підписанню надає прийняття Стратегії національної безпеки Угорщини у 2020 році та Національної військової стратегії наступного року. З огляду на це було переглянуто план захисту.

План включає завдання Збройних сил Угорщини щодо підтримання правопорядку, захисту критичної інфраструктури та кіберпростору. План затверджується Президентом Республіки для подання Міністру оборони.

 


Про що саме йдеться у документі наразі не розголошується. Ймовірно планується збільшення видатків на утримання та розвиток збройних сил Угорщини.


 

Нагадаємо, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оприлюднив перший указ після введення надзвичайного стану в країні 23 травня. За ним великим компаніям доведеться віддавати свій додатковий прибуток до бюджету країни. Йдеться про створення двох фондів – громадянської та військової оборони.

За словами Віктора Орбана, також необхідно негайно посилити угорську армію.

Що собою являє угорська армія

Основним завданням Збройних сил Угорщини є захист суверенітету та територіальної цілісності країни та посилення колективної оборони відповідно до договору Організації Північноатлантичного договору – НАТО. Угорщина стала членом НАТО у 1999 році.

Збройними силами Угорщини у мирний час керують Національні Збори (парламент), Президент Республіки, Уряд і Міністр оборони. Під час надзвичайного стану вищим органом управління силами оборони є Рада оборони.

новак

Особовий склад

У 1994 році угорська армія нараховувала близько 100 тисяч солдат та офіцерів, а у 1997 році – близько 67 тисяч.

У листопаді 2004 року парламент Угорщини вніс зміни до конституції країни у зв’язку з припиненням призову, і з того часу армія складається виключно з професійних військових і контрактників, а також державних службовців.

У 2013 році постановою Національних зборів загальна кількість військовослужбовців Збройних сил Угорщини була обмежена кількістю 29 700 осіб, а вісім тисяч добровольців можуть перебувати в резерві.

Техніка. ППО

У 1990 році Збройні Сили Угорщини успадкували майно та особовий склад Угорської Народної Армії. Однак через геополітичну ситуацію, що змінилася, почалося різке скорочення застарілої радянської техніки та видатків на військові потреби. Зокрема під скорочення потрапили танки Т-55, реактивні установки БМ-21 “Град”, літаки МіГ-21, МіГ-23, Су-22 тощо.

Після вступу країни до НАТО почалося придбання новішої та сучаснішої багатоцільової техніки. Протиповітряна оборона також була повністю оновлена: стару, але добре перевірену французьку систему «Mistral» модернізували та закупили нову, яку багато хто вважає однією з найкращих зенітно-ракетних комплексів середньої дальності NASAMS-3. Для них Угорщина закупила сучасні ракети середньої дальності AMRAAM (120) і AMRAAM-ER (60). Також залишається радянський зенітний ракетний комплекс “Куб” (16 одиниць).

Mistral Hu 4

Техніка. Сухопутні війська

Найбільш чисельний вид збройних сил – Сухопутні війська. ВПС – другі за чисельністю. Наразі Угорщина має на озброєнні 34 російські танки Т-72, додатково 130 у резерві. На зміну їм прийдуть нові німецькі танки Leopard-2A7 (12 одиниць). Основна транспортна бойова машина – радянський бронетранспортер БТР-80 та БТР 80А (близько 400 одиниць). Їх мали замінити німецькі Lynx та інші БМП 8×8. Зокрема у 2021 році йшлося про майбутню закупівлю 209 бойових машин Lynx.

Техніка. Військово-повітряні сили

ВПС Угорщини — одна з основних сил Збройних сил Угорщини. Його завдання — контролювати та захищати повітряний простір Угорщини в умовах миру та війни. Зараз тут задіяно близько 5000 співробітників.

На озброєнні – 14 шведських багатозадачних винищувачів Saab JAS 39 Gripen, а також гелікоптери (в тому числі 20 багатоцільових легких транспортних гелікоптерів H145M) і військово-транспортні літаки.

H145m Helicopter Of The Hungarian Air Force

Також є спецзназ MH 34 – Батальйон спеціальних операцій Ласло Берчені. Дислокується на авіабазі міста Солнок.

Слід зазначити, що з 2000 по 2004 рік бюджет Збройних Сил постійно зростав, однак починаючи з 2005 року наявні ресурси були значно скорочені через бюджетні обмеження. В результаті Угорщина витрачала на оборону менше 1% свого валового внутрішнього продукту. За це її неодноразово критикували, адже в НАТО очікували, що країни-члени будуть витрачати мінімум два відсотки на оборону. З 2016 року видатки на армію почали знову зростати, і до 2021 року сягнули 778 млрд форинтів (1,66% ВВП).

Нагадаємо, ще до військового вторгнення Росії в Україну міністр оборони Угорщини Тібор Бенко заявив, що “Угорщина віддана НАТО” та здатна відповісти на виклики українсько-російського конфлікту. За його словами, збройні сили Угорщини є достатньо сильними завдяки програмі військового розвитку країни.

 

InfoPost.Media

Фото: Novák Katalin / Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі