fbpx
08 Листопада, 2021

Іштван Ійдярто: Україна має вчитися у своїх сусідів, аби її не з’їли “великі хижаки”

Іштван Ійдярто: Україна має вчитися у своїх сусідів, аби її не з’їли “великі хижаки”

Україна має знайти свою ідентичність і своє місце у Центральній Європі. А також активізувати співпрацю зі своїми найближчими сусідами, зокрема вчитися на їхніх помилках, аби їх не повторювати. Це важливо для того, аби зберегти власну свободу, незалежність та забезпечити своє процвітання.

Ці думки висловив під час дискусії про Україну в Центральній Європі Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто під час ІІ-го форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia”.

253074958 113958281084418 2655738869151438949 N

Угорщина друг чи ворог?

Перш за все угорський дипломат коротко відповів на запитання модераторки Севгіль Мусаєвої, ким є Угорщина для України – другом чи ворогом?

“Звичайно Угорщина не ворог, а друг України. Така коротка відповідь”, – зазначив Ійдярто. І підтвердив зацікавлення сусідньої країни у подальшій співпраці з Україною.

Важливим фактором цієї співпраці є спільні кордони та пункти пропуску, утім багато з них не працюють належним чином.

“Угорщина абсолютно готова співпрацювати з Україною. І в нас дуже багато партнерів в Україні. Тому важливим аспектом є кордони і пункти пропуску, який є достатньо. Але, на жаль, не всі вони працюють належним чином. Зокрема це “Чоп-Загонь”, не справляється з тим потоком, який мав би проходити через цей пункт пропуску. Інші пункти мають обмежені можливості та потужності, – зазначив Іштван Ійдярто. – Нам потрібно, звичайно, організувати краще сполучення між Україною та Угорщиною. І Угорщина готова працювати у цьому напрямку.

Якщо питання мобільності і зв’язку будуть вирішені, звичайно, що це відкриє шляхи для вирішення багатьох інших питань – це питання інвестицій з боку не лише Угорщини, а й багатьох інших країн не тільки в Закарпаття, а й в інші області України.

На його думку, вирішення інфраструктурних проектів – це одне з найважливіших питань і для України, і для Угорщини”.

 

Читай також:

 

Про ідентичність українців у контексті Центральної Європи

Також Іштван Ійдярто торкнувся історичного аспекту поняття Центральної Європи та важливості пошуку ідентичності для країн, які раніше входили до “радянського блоку”.

За його словами, саме поняття Центральної Європи виникло ще у 18-му столітті. Однак саме “радянський блок”, що сформувався після Другої світової війни та “залізна завіса” підірвав саму ідею Центральної Європи. Утім, у 1980-х досить незнача група інтелектуалів з різних країн зуміли розпочати практично революційний процес, що призвело до появи нової Центральної Європи. І цьому сприяло створення Вишеградської групи за участі Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини.

Як зазначив Іштван Ійдярто, формування Центральної Європи продовжується і цьому сприяють навіть кризові явища. Наприклад, глобальна фінансова криза 2008-2009 років, яка практично запровадила нову дійсність. Вона посприяла згуртуванню країн Вишеградської групи та подальшій співпраці з НАТО та ЄС.

“Фактично криза привідкрила нам очі на багато проблем. І запустила процес та новий тип мислення. Мені здається, що 2015 рік також став кризовим роком, і був пов’язаний з міграцією. І знову відкрив нам очі на низку проблем, сформував новий тип мислення, підштовхнув нас до сприйняття ролі Центральної Європи та плідної співпраці”, – підкреслив угорський дипломат.

Він також торкнувся питання важливості ідентичності, зокрема для України.

“Україна так само зараз вирішує для себе питання власної ідентичності. І політичний клас дуже часто нав’язує (людям) такі рішення: ось це наша ідентичність, або це не наша ідентичність. Визначення ідентичності – це вирішення багатьох проблем України. І я сподіваюся, що Україна це питання вирішить”, – запевнив Іштван Ійдярто.

Він додав, що Україні потрібне широке обговорення на тему щодо кризи ідентичності.

254292763 113958321084414 2355959142226050406 N

Роль впливу держави на етнічні меншини в угорсько-українських конфліктах

Щодо конфліктних моментів, які виникають між Угорщиною і Україною останнім часом Іштван Ійдярто сказав досить стисло:

“Ми вважаємо, що Україна, звісно, має право формувати свою культуру, свою мову та ідентичність саме так як вона цього прагне. Адже кожна нація має таке право, включаючи угорську націю, і ми пройшли через це у 18-19 століттях. Тут питання лише в тому, щоб не виникало колізій з етнічними групами, які мешкають на території України. І ми вважаємо, що останні події стосовно державотворення, формування ідентичності трохи конфліктують з правами цих груп, меншин. Ось в цьому суть проблеми”.

Досвід сусідів по “радянському” блоку

Також Іштван Ійдярто розповів про своє бачення подальшої співпраці України з найближчими сусідами:

“Співпраця з безпосередніми сусідами – Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Польщею, а також і Чехією дуже важлива. Але й (Україні) важливо ще вчитися у цих країн. Мені здається, що українські амбіції були дуже високими, в певний період незалежності. Ви намагалися вчитися у Франції, Британії – звичайно від них можна багато чому навчитися”.

За його словами, безпосередні сусіди України також мали певні обмеження за часів “радянського блоку” і стикалися з подібними проблемами. Отже, можна було вчитися на їхніх помилках, на їхніх справах, що стосувалися певних питань.

“І ми готові поділитися з вами нашим досвідом, розповісти про наш досвід. Це дійсно важливо, бо ми б дуже хотіли, аби ви не повторювали наших помилок… Ви маєте знайти свою ідентичність, маєте побачити цю центральноєвропейську ідею, яка народилася після Другої світової війни, а стала особливо важливою у 1990-х роках. Країни, що опинилися між колишніми імперіями (російською та німецькою) мали знайти свою ідентичність, зберегти її, але одночасно бути відкритими до співпраці.

І це потрібно для того, щоб ця територія не стала територією впливу великих хижаків, щоб уникнути цього. Адже інакше у нас не буде ні свободи, ні незалежності, ні процвітання.”

Варто зазначити, що у ході форуму “Re:Open Zakarpattia” Надзвичайні і Повноважні Посли Словацької та Чеської республік заявили про намір підтримати Україну у її євроінтеграційних намірах.

Зокрема,  посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула заявив, що Україна є не лише традиційним партнером Чеської Республіки, а й дуже важливим сусідом, незважаючи на те, що в обох країн немає спільного кордону. А словацький дипломат Марек Шафін анонсував зустріч між прем’єр-міністрами України та Словаччини, у ході якої словацький прем’єр Едуард Хегер представить стратегію розвитку двосторонніх відносин.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі