fbpx
20 Червня, 2022

Anti-FAKE: Як скульптуру Петефі в Ужгороді ніхто не перевдягав в українську військову форму, але про це написали провідні ЗМІ Угорщини

Anti-FAKE: Як скульптуру Петефі в Ужгороді ніхто не перевдягав в українську військову форму, але про це написали провідні ЗМІ Угорщини

Команда Інституту Центральноєвропейської Стратегії розібралася, як протягом минулого тижня була «вкинута» та поширена інформація про те, що начебто скульптуру угорського поета Шандора Петефі в Ужгороді перевдягли в українську військову форму.

Як висвітлювали медіа Угорщини: викрили фейк чи повідомили про провокацію та вандалізм

Протягом дня суботи, 18 червня, три угорські онлайн-видання, які заслуговують бути протитровані як провідні, опублікували інформацію з загальним змістом, що закарпатських угорців закликають ставати на захист України у війні проти Росії за допомогою Петефі.

Такі публікації вийшли на Magyar Nemzet та Index, які мають безпосередні зв’язки з правлячою партією Фідес та її медіа-імперією, а також на сайті Azonnali.

Усі три публікації побудовані на інформації, яка була оприлюднена на фактично анонімній Facebook-сторінці «Українське Закарпаття» ще 14 червня, тобто за 4 дні до публікацій в угорських медіа. 

Screenshot 2022 06 20 At 15.27.43

Публікація на сторінці «Українське Закарпаття» складається з зображення скульптури угорського поета Шандора Петефі в Ужгороді, якого за допомогою графічних маніпуляцій (технік фотошопу) зобразили в українській військовій формі, а на частину скульптуру нанесли напис «Слава Україні» та інші символічні деталі. Це неправдиве зображення супроводжується текстом українською мовою:

«Угорський національний герой Шандор Петефі героїчно боровся за ідею свободи європейських народів та поклав життя у бою з російською імперською армією. Зараз на захисті свободи європейських народів стоять Збройні Сили України, які героїчно і самовіддано протистоять тій самій російській недоімперській армії. Український угорцю, ставай до лав ЗСУ! Стань новим щитом Європи!»

Утім тільки видання Azonnali та її автор Ондраш Кушо (András Kósa) відразу з заголовку публікації звертає увагу, що зображення в згаданій публікації є неправдивим, «фотошопом» і графічною маніпуляцією. Та автор все ж зауважує далі, що це може бути “провокація або місцевих націоналістичних сил, або російських спецслужб”.

Screenshot 2022 06 20 At 15.32.16

У такому ж стилі, причому безпосередньо з заголовку побудована і публікація видання Magyar Nemzet, в які відразу акцентується на “перефармуванні” скульптури Шандора Петефі. Більше того, в самому тексті новини автори уточнюють, що зображення Шандора Петефі в українській військовій формі створено за допомогою комп’ютерної графіки. Утім закінчується публікація Magyar Nemzet згадками про акти вандалізму скульптури в Ужгороді. 

Screenshot 2022 06 20 At 15.29.46

Водночас, у публікації видання Index, яке є найбільш популярним з трьох згаданих видань, її авторка Емеше Раті (Emese Ráti) ніде прямо не пояснює, що зображення скульптури Шандора Петефі є неправдивим та створеним за допомогою комп’ютерної графіки. Авторка лише двічі бере у лапки слово “одягли”, коли описує зображення скульптури Шандора Петефі в українській військовій формі. Натомість, у публікації Index звертається додаткова увага на контент анонімної сторінки “Українське Закарпаття”, зокрема щодо мобілізації до збройних сил, а також на попередні акти вандалізму скульптури Шандора Петефі.

Screenshot 2022 06 20 At 15.31.23

Контекст і важливі питання

З огляду на все це виникає ряд логічних запитань, зокрема:

  1. Чи є публікація на анонімній сторінці у Facebook підставою та джерелом для новини для ЗМІ, причому в такому форматі, в якому це подали угорські медіа?
  2. Чому угорські медіа звернули увагу на цю публікацію на Facebook-сторінці через 4 дні після її появи?
  3. Звідки взагалі з’явилася ідея/тема зі скульптурою Шандора Петефі в українській формі? 

На перше запитання можна відповісти лише непрямо, і ми вже це зробили у розділі вище. Окремо хочеться доповнити, що більшість угорських медіа, як власне і всі українські проігнорували цю “новину”.

Щодо другого запитання, то можемо припустити, що запізніла “реакція” угорських медіа з цією публікацією пов’язана з запізнілою реакцію закарпатських та українських угорців на цю публікацію “Українського Закарпаття” та її жвавого обговорення. Судячи з усього, угорські медіа підхопили цей “шум” з соцмереж.

До прикладу, тільки 17 червня на неї звернув увагу угорський журналіст із Закарпаття Елемир Кевсегі, який зараз проживає в Канаді, і під його публікацією в Facebook відбулося жваве обговорення. 

Screenshot 2022 06 20 At 15.26.59

Також тільки 18 червня на цю публікацію звернув увагу угорський експерт з Будапешта Оттіло Демко, який займається дезінформацією на темі міжетнічних відносин у Центральній Європі, зокрема в українсько-угорських та румунсько-угорських відносинах. Демко акцентує у своїй публікації на тому, що треба бути вкрай обачним в цей час з поширенням такого роду інформації.

Screenshot 2022 06 20 At 15.26.28

Відповідаючи на третє запитання, важливо зауважити, що акція з переодягання скульптури Шандора Петефі в Ужгороді щонайменше була проанонсована публічно 13 червня, і згідно з анонсом мала би пройти 14 червня, коли і з’явилася відповідна публікація на сторінці “Українське Закарпаття”.

Акцію анонсував журналіст Олексій Шафраньош у закритій групі “Журналістика Закарпаття”. Його анонс акції, як і інформація про її відміну досі доступні в цій групі. У спілкуванні з нашою редакцією Олексій повідомив, що акцію дійсно планували його приятелі з середовища військовослужбовців, які є етнічним угорцями Закарпаття. Мета акції: показати, що етнічні угорці України та Закарпаття також захищаються Україну у війні з Росією. Утім, повідомив Олексій, з невідомих йому причин акцію скасували.

Ось так було сформульовано первинний анонс акції Олексієм: “Шановні колеги, завтра, в Ужгороді  в 11.20 військовослужбовці, українські угорці проведуть перфоменс біля памятника Шандора Петефі. Вдягнуть на героя угорської революції і війни за незалежність українську військову форму, що символізуватиме підтримку угорцями України у сучасній війні з росією.”

Screenshot 2022 06 20 At 15.28.22

А ось так її відміна: “Тільки що повідомили організатори, що акцію на 11.20 біля пам’ятника Ш.Петефі скасували”.

Screenshot 2022 06 20 At 15.28.56

***

Принагідно запрошуємо переглянути інші публікації на цю ж тему в форматі розслідувань та викриттів дезінформації:

 

Віталій Дячук, аналітик ICES спеціально для  InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі