Нова президентка Угорщини Каталін Новак, схоже, готується відіграти особливу роль у політиці після 10-річного перебування на посаді глави держави нудного соратника прем’єра Віктора Орбана Яноша Адера.
Президент Угорщини, як відомо, посада насамперед представницька, жодної реальної ролі у управлінні державою він не відіграє. Справжній глава держави – це, звичайно ж, сам Віктор Орбан, який щойно знову затверджений на посаді прем’єра.
І все ж таки на тлі погіршення зовнішньополітичного становища Угорщини – а країна опинилася фактично у європейській самотності на тлі дискусій про нафтове ембарго для Росії – Орбану знадобився хтось, хто міг би змінити ставлення до Будапешта.
У міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, давнього соратника Орбана, швидше роль «злого слідчого», нерідко його висловлювання куди жорсткіші і радикальніші, ніж у самого прем’єр-міністра.
А приваблива й усміхнена президентка Новак може стати «добрим слідчим». Вже сам факт її візиту до Варшави – а це перемовини із президентом Польщі Анджеєм Дудою та спільна пресконференція голів держав – виглядає дипломатичним проривом після місяців охолодження взаємин між Польщею та Угорщиною на тлі війни Росії проти України. І це при тому, що у самого Дуди владних повноважень незрівнянно більше, ніж у Каталін Новак.
Але польський президент вважав за краще бути конструктивним, вирішив не звинувачувати, а підтримувати, закликав Угорщину ухвалити шостий пакет санкцій ЄС проти Росії, а Єврокомісію – змінити політику щодо Угорщини.
І тут у Варшави та Будапешта справді багато спільних інтересів. Бо якщо можна буде через цю непривабливу торгівлю навколо російської нафти розблокувати європейські фонди для Угорщини, то чому б не розблокувати їх для Польщі?
Але для того, щоб виглядати у Варшаві союзницею, Каталін Новак довелося значно пом’якшити та скоригувати позицію Угорщини щодо російсько-української війни.
У її висловлюваннях немає і тіні тієї зарозумілості та критики на адресу українського керівництва, яку можна було почути у словах Орбана та Сійярто. Навпаки, президентка Угорщини каже, що хоча «це і не наша війна, але вона також ведеться проти нас, угорців, які люблять мир і бажають безпеки та процвітання».
Президентство Каталін Новак почалося з десяти пунктів, що визначають її ставлення до війни – і деякі з цих тез дещо відрізняються і від того, що говорить Орбан, і від самої тональності його нещодавньої передвиборчої кампанії.
Нова президентка наголосила, що Угорщина рішуче виступає проти відновлення Радянського Союзу і за європейську інтеграцію України – вона повторила цю свою тезу і у Варшаві. І наголосила, що угорці у цій війні не є нейтральними, але виступають на боці невинних жертв та правди. З’явилася і ідея посередництва у переговорах між сторонами конфлікту – хоча незрозуміло, чим тут можливості Орбана відрізняються від можливостей Ердогана.
З «меню Сійярто» у заявах Новак була хіба що обіцянка захищати права українських угорців – хоча зараз цим українським громадянам не дає нормально жити не українське, а російське керівництво. Втім, як і всім іншим.
Найближчим часом буде ясно, чи стала прем’єра Каталін Новак справжньою зміною на угорській політичній сцені і чи буде глава держави реальним учасником політичних процесів та «адвокаткою» Угорщини у діалозі з тими, хто втомився від Орбана.
Або ж Орбан намагався просто заспокоїти європейських союзників і переконати їх, що діалог все ще є можливий – ну і скористався для цього інавгурацією Новак. Але адвокат Угорщині явно не завадив би, переговори Новак і Дуди це чудово продемонстрували.
Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media
Фото зі сторінки Віталія Портникова та Biuro Polityki Międzynarodowej / Twitter
* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com
Рекомендуємо прочитати інші авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.