fbpx
16 Квітня, 2024

Важливо використати мости між Україною та західними сусідами

Важливо використати мости між Україною та західними сусідами

Життя мінливе. Донедавна всі обурювалися нерозумінням нас із Берліну. Це змінилося. І сьогодні, як би не було складно, ми маємо пам’ятати, що поляки й словаки зробили для нас феноменально велику кількість добра і допомоги. Особливо в перші місяці, рік великої війни. Змінюється політична кон’юнктура, змінюються обставини. Кожна держава має свої інтереси. Ми не можемо теж по-дитячому сподіватися, що нас будуть вічно за щось любити. 

Частково ми десь недооцінюємо роботу з сусідами. Але в цьому є і більш універсальна причина. Поки що західний світ панує в культурі. Світова музика – це, безумовно, Лондон чи Лос-Анджелес. Світова мода – це Париж чи Мілан. Я думаю, що все-таки, якщо ми говоримо про електронну музику – це Берлін. Якщо ми говоримо про літературу – Франкфурт. Є місця, до яких все одно весь світ тягнеться. І в якомусь сенсі ефективніше спробувати зацікавити собою ці центри, щоб від них дотягнутися далі. Але ця стратегія не завжди працює правильно. 

Перші зусилля з промоції нашого англомовного альбому на Заході будуть направлені, власне, на Центральну Європу – Німеччину, Польщу й навколишні країни. Тобто, це свідома стратегія звертати увагу на цьому етапі саме на ці країни. І це зроблено саме тому, щоби ці мости, які є все-таки між українцями і поляками, українцями і німцями, зараз використати і шукати порозуміння.

Dan 9346

Правда також у тому, що в нас як у держави немає таких спроможностей, не доходять руки, банально бракує ресурсів.

Є цілі континенти, на які, в переносному сенсі слова, не ступала наша нога за десятки років: Африка, Південна Америка, а це теж в сукупності страшенно важливі країни.

А зараз, коли ми бачимо, як світ розділяється, і як росія, наш ворог, підступно, але ефективно працює з цими країнами, для яких «не все так однозначно», в цей момент архіважливо направляти свої зусилля туди. Але треба визнати, що не все нам під силу, нас не вистачає. Я бачу, як багато робить Україна, щоб усе-таки знайти точки дотику і в Угорщині, і в Польщі.

Не треба забувати, як питання національних меншин та їхніх прав експлуатується росією, яка діє методами варварів XII століття. Тому це надскладне завдання: з одного боку, розмовляти з нашими друзями, партнерами, з нашими візаві, з якими можна сидіти і говорити однією мовою, а з іншого боку – відбиватися мечем від варварів. 

Якщо ми створимо людські й справедливі правила існування держави всередині, а також надійно захистимо її кордони від зовнішніх зазіхань, то рано чи пізно в нас все буде. Ми просто приречені на нормальність і європейськість. Тому що інакше не зможемо функціонувати.

Так буде все створено, прописано і зроблено, що якщо ти маєш законний і справедливий запит на щось, то він або буде реалізований, або ця схема не працює, і тоді ми знову скочуємося в нецивілізовану… Я навіть не знаю, як це назвати. Я просто хочу сказати словом російський. Деколи це називають зверхньо азіатським. Не можна так теж говорити, не можна принижувати Азію, яка сьогодні теж в ХХІ сторіччя рухається. 

Я не вірю в авторитаризм в чистому вигляді. Є люди, які можуть зі мною сперечатись. Вкоротку, безумовно, можна зробити багато чого. Але це той спосіб, коли ти хочеш антибіотиками собі покращити здоров’я на 30 років вперед. Демократія – це дуже тяжкий і повільний, але надійний і гарантований спосіб розвиватися, досягати. І я тому такий апологет свободи.

Для мене, в принципі, свобода – це найвища цінність у житті. Я нічого вищого собі не уявляю. Я не можу жити без цього.

 

за матеріалами публічної дискусії
Святослава Вакарчука в Чернівцях
Infopost.media


* Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Коментарі