Аналітика 15 Жовтня 08:45

Які історичні будівлі купила Угорщина у Словаччині?

Нещодавна новина навколо придбання ріллі у Словаччині за кошти спеціального Фонду приватного капіталу за фінансування уряду Угорщини спровокувала цілий скандал. Зокрема у контексті згадалася і купівля нерухомості, а саме будівель, що мають статус історичних пам’яток, у словацькому місті Кошице.

В результаті Міністерство закордонних справ Словаччини ініціювало зміни у процедурі придбання нерухомості на території країни іноземними державами. Починаючи з 15 жовтня кадастрові служби будуть зобов’язані інформувати відповідні держоргани, зокрема і МЗС, у разі реєстрації операцій з нерухомістю іншими країнами.

кош7

А після розголосу уряд Угорської Республіки вирішив скасувати резолюцію про купівлю землі в сусідніх країнах.

Натомість факт покупки нерухомості став відомий значно раніше, про це писали словацькі ЗМІ. Хоча в уряді країни кажуть, що нічого про це не знали.

Наприклад, міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок сказав, що дізнався про купівлю нерухомості саме лише із засобів масової інформації.

“Для хороших відносин з Угорщиною обов’язково потрібна хороша інформованість, щоб ми не дізнавалися про деякі кроки із засобів масової інформації. Я згадував, наприклад, про купівлю будівель Угорщиною в Кошицях або спеціальний фонд для купівлі землі в країнах Центральної Європи. Однак важливо, щоб ми також усунули деякі проблеми у себе, щоб у майбутньому такі кроки іноземних держав не ставили нас перед фактом”, – підсумував глава МЗС Словаччини.

Отже, про що йдеться?

У червні 2021 року словацьке видання Korzar повідомило новину під назвою “Уряд Орбана купив прибуткові об’єкти нерухомості у центрі Кошице“.

У статті йдеться про те, що кілька прибуткових об’єктів нерухомості у Кошицях стали власністю уряду Угорщини. Так угорське консульство купило для власних потреб дві будівлі, які знаходяться у “охоронній заповідній зоні” міста Кошице, де знаходяться пам’ятки архітектури.

Як повідомляє Korzar, йдеться конкретно про будівлю, що відома як Палац Чакі-Дежофі, що стоїть на розі вулиць Главна та Поштова.

“Ще одна власність, яка тепер офіційно має того самого власника, – це міщанський будинок на Главній 42”, – зазначає видання.

Палац має історичну цінність. Він вважається одним з найважливіших палаців міста. Його історія почала писатися в 1807 році, першим власником був граф Антон Чакі. Про це повідомляється на офіційному веб-сайті міста Кошице.

Палац служив також тимчасовою резиденцією для важливих і почесних гостей. Наприклад, цар Олександр I та великий князь російський Костянтин деякий час перебували у ньому. У сьогоденні ця будівля використовувалася переважно для комерційних цілей.

Донедавна тут була книгарня “Panta Rhei”, а з 1992 по 2007 рік знаходився Конституційний суд Словацької Республіки. Значною подією стало відкриття погруддя угорського політика, графа Яноша Естерхазі (1901-1957), яке відбулося у дворі будівлі 10 років тому.

“Корзар” посилається на витяг з кадастру нерухомості, згідно з яким власником цієї пам’ятки національного значення зараз є Міністерство зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини.

“Ще одне майно, яке купив уряд Орбана, – це будинок міщанина, в якому роками працювало легендарне кафе “Carpano”. Однак про його кінець заговорили восени. Саме в листопаді ініціатори, які намагалися зберегти будинок, звернулися до консульства Угорщини”, – пише видання.

Відтепер історичний будинок обслуговуватиме угорських дипломатів.

“Угорська держава купувала нерухомість для службових та житлових цілей для виконання дипломатичних завдань”, – написала “Корзару” пресслужба угорського міністерства.

Однак, згідно з намірами Міністерства закордонних справ та торгівлі Угорщини, ресторан вони не закриватимуть і він продовжить свою роботу.

Як зазначає видання, згадане міністерство в уряді Віктора Орбана очолює Петер Сійярто, з яким нещодавно міністр фінансів Ігор Матович обговорив купівлю російської вакцини Sputnik V.

Нових власників зареєстрував міський депутат з Кошице Мирослав Шпак, який також є власником будівельної компанії. За його словами, ці будівлі були придбані за значні кошти.

“Легше продати, коли приходить держава, яка має майже неосяжні можливості і платить ціну вище ринкової вартості”, – сказав депутат виданню.

Мирослав Шпак вважає, що якби будівлю придбав приватний інвестор, то довелося б влаштовувати аукціон, при цьому ціна на нерухомість також могла знизитися.

Тому колишнім власникам було вигідніше продати палац іноземній державі. Однак депутат не бачить у цьому нічого підозрілого. За його словами, вони просто отримали пропозицію, від якої не відмовляються.

Депутат також пояснює покупку тим, що консульство Угорщини досі могло сплачувати велику суму за оренду житла. Наразі воно розташоване у орендованому приміщенні на вулиці Главна 67.

“Хіба не краще володіти будинком у місті? Це їх власність, він у центрі і, на мою думку, ніколи не втратить своєї цінності, адже наш центр – як маленький Відень… Тим більше, не потрібно сплачувати орендну плату іншим суб’єктам”, – зазначив депутат Шпак.

Він стверджує, що угорці зміцнюють свої позиції, і мова йде не лише про Кошице, а загалом про Словаччину.

“Вони дуже стараються, дуже активні і мають національну гордість, більш виразну, ніж словаки. Деякі угорці навіть досі сприймають “Кошшо” (угорська історична назва міста Кошице. – ред.) як свою територію, тому я зовсім не здивований”, – додав Шпак.

Але виявилося, що навколо покупки нерухомості Угорщиною у Кошице були і певні секрети.

“Корзар” також звернувся до посередника з питань нерухомості, згідно з його інформації ціна обох будинків на вулиці Главна може становити від 3 до 4 мільйонів євро.

“Це нестандартна ситуація, що нерухомість купує консульство, і тримали це у таємниці, але вони мали великі кошти і цікавилися різними будівлями в центрі Кошиць, а не тільки на вулиці Главна”, – сказав брокер, додавши, що важливим чинником була саме історична пам’ятка.

Угорщина також зацікавилася іншою історичною будівлею, але її продаж ще не підтверджено (на час публікації статті. – ред.). Це так званий будинок Леффлера, вартість якого становить понад 550 000 євро.

Згідно з інформацією Korzar, запит на придбання цього майна було адресовано до міського округу громадським об’єднанням “Роваш” (Rovás), яке орієнтоване на угорську громаду. Представники організації заявили депутатам, що наразі вже мають фінансові можливості та ресурси для такої покупки.

У Кошице не всі міські депутати підтримали продаж історичних будівель для потреб сусідньої держави. Утім це наразі не заборонено законами Словацької Республіки.

Наразі видання “Корзар” зазначає, що коли у червні вийшла стаття про те, що уряд Орбана купує прибуткову нерухомість у Кошицях, реакція з боку офіційних установ була досить стриманою.

“На запитання нашої журналістки відповіді Міністерство закордонних справ не надало. Ми запитували, чи є стандартною і звичайною справою покупка двох будівель у центрі міста міністерством іншої держави. Адже, відповідно до Віденської конвенції, інша сторона повинна повідомити Міністерство закордонних справ Словаччини про придбання будівель для дипломатичних цілей”, – пише словацьке видання.

Як повідомлялося у ЗМІ, за сприяння уряду Угорщини також відбувається купівля історичних будівель, в тому числі й на Закарпатті. Наприклад, Угорщина викупила будівлю колишнього австро-угорського банку в Мукачеві. Тепер тут розташований культурний центр – Угорський дім імені Мігая Мункачі.

Про офіційне відкриття закладу з привітаннями повідомив сайт Закарпатської обласної ради.

Будівлю колишнього банку було зведено у 1910 році. Її родзинкою є унікальний банківський сейф, у якому понад 100 років зберігалися цінні папери Австро-Угорщини, Чехословаччини, радянської та незалежної України.

На офіційному відкритті побував угорський міністр, керуючий адміністрацією прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Гергей Гуйяш. Він повідомив, що на реконструкцію колишнього банку Угорщина витратила близько мільярда форинтів. Щодо суми викупу будівлі, що відбулася ще 5 років тому, інформація не розголошується.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB György Schadl Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi National Geographic OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Ryanair SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банк банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори виборчий туризм видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит децентралізація Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експерт експорт експрес електрика електроенергія електронна комерція емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень Жолт Немет журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт Індія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал карантин картка Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки на Wizz Air квитки на літак квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіра Рудик Кішварда класик клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід козаки колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарі лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса озера окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опади опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація Пекін пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа пожертви поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портников послуги посол посольство посуха Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина соколи! Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Тайвань Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП торгівля традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість трилер Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Це дитя Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарок Ярослав Грицак