Аналітика 30 Серпня 23:02

Дитбудинки, інтернати, нова сім’я, юрфак, театр та обіди для президентів США: історія життя закарпатського рома Максима

Від народження не знаючи своїх біологічних батьків, Максим дуже довго намагався їх знайти. Але безуспішно. Натомість , завдяки школі-інтернату, він знайшов нову сім’ю, яка стала для нього рідною та допомогла знайти себе в житті.

Ми поспілкувалися з Максимом у Перечині цього літа, коли він вкотре приїхав сюди до своїх рідних на кілька тижнів із США, де мешкає та працює останні 10 років.

Rom 8

Максим Олаг – закарпатський ром. Він народився в Мукачеві, але досі не знає, хто його батьки. Коли йому було 3 місяці, його направили до Свалявського дитячого будинку. Тоді до Виноградівського, а коли Максиму виповнилося 6, до Перечинської школи-інтернату, яку вже наразі ліквідували. 

Про це все Максим дізнався вже пізніше, коли у віці 16 років вирішив знайти своїх батьків, або принаймні дізнатися, ким же вони є. На жаль, йому це не вдалося.

Про своє раннє дитинство він дізнався зі спогадів працівниць того чи іншого дитбудинку, де йому довелося рости. 

“З 1 до 5 класу Перечинської школи-інтернату я був дуже поганим учнем. Настільки поганим, що дозволяв собі битися навіть з вихователями. А тоді до нас прийшла працювати в школу Ірина Іванівна Судакова: принесла з собою баян – і почала в нас викладати уроки музики”, згадує Максим з такою інтонацією, наче натякаючи, що саме цей момент змінив усе його життя. 

Нова сім’я вихованця інтернату

Насправді, так і сталося. У нашого героя змалку був хист до творчості: він любив співати, танцювати, легко запам’ятовував вірші та слова пісень. Цю тягу до творчості відразу ж розгледіла в Максимові й нова вчителька.

“І я також відразу до Ірини Іванівни приклеївся. Як зараз пам’ятаю, що вона запросила нас до себе додому колядувати, попередньо вивчивши з нами на уроках кілька колядок. Тоді ж вчителька познайомила мене вдома зі своїм чоловіком, дядьою Вітьою, і запросила мене приходити до них додому на вихідні, як повноцінний член їхньої родини. Я не єдиний з інтернату, кого Ірина Іванівна так запрошувала не просто до себе додому, а в сім’ю. Вона виховала близько 20 дітей з інтернату. Для мене вона стала моєю хай не біологічною, але справжньою мамою. Так я її називаю досі. Дядю Вітю татом. Їхніх дітей братами і сестрами. Це моя сім’я”, розповідає Максим. 

Спершу він не мав якихось великих планів на життя: після Перечинської та Великоберезнянської шкіл-інтернатів закінчив училище та отримав професію автослюсаря, і спробував нею заробляти на життя. Не особливо виходило.

“Якось Ірина Іванівна сказала мені в той час, що варто спробувати вступити до університету. Я завжди вчився на тверду трійку, тобто був не безнадійний. Пригадую, мама перевірила мої знання української мови та інших предметів, і ми вирішили спробувати вступити на юридичний факультет Ужгородського національного університету. Мені це вдалося”, пригадує Максим.

Rom 9

Юридична кар’єра випускника інтернату

Ще будучи студентом він почав підпрацьовувати, допомагаючи з юридичними консультаціями іншим ромам, у першу чергу, випускникам свого ж рідного інтернату. Тоді в Максима виникла ідея створити організацію, яка б цими питаннями займалася. І за порадою друзів його сім’ї, Андрій Вишняка, який вже тоді мав величезний досвід громадської роботи, Максим заснував благодійний фонд “Опіка”. Незабаром фонд взявся за написання проєктів, які б хотів утілити:

“Наш фонд і проєкт стосувалися звісно ж ромської тематики. Більше того, всі ідеї були фактично з мого життя, бо стосувалися того, як дітям-сиротам з інтернатів адаптуватися в житті. І це не щось віртуальне, а реальні речі. До прикладу, вміти куховарити. Випускники інтернату цього не вміють. Як без цього жити? Відтак, ми втілили проєкт, у рамках якого дітей з інтернатів вчили куховарити. Я й сам на тих курсах вчився готувати. Інший проєкт ми вчилися вирощувати овочі та вести господарство. У нас була міні-ферма, свій трактор. Ми всі разом вчилися вирощувати картоплю, огірки, помідори”. 

Rom 2

Театр та кохання Максима

Вже після навчання в університеті одна з вчительок Максима запропонувала йому пройти кастинг в Закарпатський обласний драматичний театр, де саме набирали молодь на роботу. 

“Лілія Костянтинівна Усата, треба пройти кастинг? Не питання! Пройдемо! Так  я відповів своїй вчительці, коли вона мені подзвонила з цією пропозицією. Кастинг я зрештою пройшов, і наступні 10 років попрацював актором у нашому театрі”, розповів Максим. 

Сцена звела його і з майбутньою дружиною. Шіла Слемп приїхала як волонтер Корпусу Миру до Перечина – й відразу ж потрапила на виступ Максима на сцені місцевого будинку культури.

“Пригадую, як Шіла сиділа у залі і, мабуть, найбільше сміялася з побаченого на сцені. Я тоді нічого не розумів по-англійськи, але ми потім усі разом пішли на вечерю, і як мені розповіли та переклали потім, Шіла сказала, що хотіла би все життя прожити з тим, хто б змушував її щиро сміятися, і зрештою померти зі сміху. Наступного разу ми побачилися з нею вже на ювілеї моєї мами, де було святкування. Після нього саме я визвався провести Шілу до будинку сім’ї, в якої вона жила. І з тих пір ми почали зустрічатися. Ще пізніше почали разом жити в Перечині”, пригадує Максим.

Переїзд до штатів

10 років тому вони з Шілою вирішили одружитися та зрештою переїхали в Сполучені Штати. 

“Зізнаюся, у мене таких планів не було. Та і перші місяці у США – це був жах. Я не знав мови. Спершу дуже важко було адаптуватися. Англійську мене вчила бабуся Шіли, вони була вчителькою початкових класів. Ще кілька років я вивчав англійську в школі для іммігрантів, розповідає Максим. Сьогодні ми живемо у Вашингтоні, я працюю в українській школі, навчаю дітей хореографії”.

Окрім цього, Максим працює кухарем, су-шефом у Carlos Rosario International Charter School for Adult Immigrants, де свого часу навчався на кухаря. Більше того, як кращому учневі, саме Максиму доручили готувати обіди для 4-х президентів США, які протягом його навчання у школі до них навідувалися.

Близько 10% своєї місячної платні, що є еквівалентом 10 тисяч гривень, Максим усі ці роки переказує на благодійний фонд “Опіка”, який заснував для допомоги випускникам інтернатів. 

Останні 7 років, відколи в Україні почалася війна, Максим з дружиною та друзями постійно допомагають українській армії:

“Найкраще виходить займатися краудфандингом, готуючи український борщ. Ми це добре вміємо і любимо. Не буду називати, які суми ми перераховували та досі переховуємо на допомогу українській армії та військовим, але ці роки велику увагу цій справі приділяємо і будемо надалі приділяти”.

Сьогодні він вже вільно розмовляє англійською. Але так само нетипово чудово українською. Хоч в США він вже “осів”, але раз в рік приїздить майже на місяць на Закарпаття до рідних, бо дуже сумує і каже, що ніщо і ніде у світі не замінить йому спілкування з сім’єю. 

 

Евеліна Гурницька та Дмитро Тужанський, спеціально для InfoPost

 

*** Матеріал є переможцем конкурсу для журналістів, що підтриманий Ромською програмою Міжнародного фонду “Відродження”


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер