Ще в 2012 році українець Ілля Філіпов разом з товаришем онлайн пройшов курс Массачусетського технологічного інституту (MIT) “Circuits and electronics”. І саме тоді виникла ідея створити платформу навчальних онлайн-курсів в Україні. При цьому головним завданням було створити такі курси, які були б цікавими та інтерактивними.
Ілля зібрав групу однодумців, головним чином випускників Київських вишів. Команда винаймала квартиру, купили деяку апаратуру і почали створювати онлайн-уроки.
Свою програму вони назвали Educational Era, або просто EdEra.
З чого починалась платформа
Створивши перші курси, “едерівці” викликали їх в інтернеті і на них тоді підписалося всього 150 чоловік. Але вже всього через рік, 1 лютого 2017, року у партнерстві з громадською спілкою “Освіторія” EdEra запустила новий відкритий онлайн-курс “Лайфхаки з української мови”, а 1 квітня — з літератури. Ці курси стали неймовірно популярними. Від перших днів на них зареєструвалися десятки тисяч людей. Самі ж засновники Студії кажуть, що всі, хто пройшов ці курси, потім склали ЗНО на 180+ балів.
А ще через рік EdEra створила щонайменше 1000 освітніх роликів. Частина з цього — цілі курси або ж окремі освітні відео.
Зараз 80% всіх продуктів команди це курси у вільному доступі і 20% – платний контент на якісь конкретні корпоративні замовлення.
У 2016 році тодішня міністерка освіти Лілія Гриневич запропонувала EdEra співпрацю. Командою EdEra Було створено та викладено на обговорення онлайн-підручники для початкових класів, а потім для 5-9 класів. Ніхто навіть не сподівався, що обговорення буде таким жвавим. По першому курсу було понад 9000 коментарів, а по другому ще 7000.
Ці коментарі-зауваження опрацювали експерти і так було створено відеорекомендації для вчителів.
Проєкт фінансувався не державою, а фондом “Відродження”.
Зараз EdEra це – потужна студія онлайн-освіти. Тут створюють онлайн-курси не лише для учнів шкіл чи студентів, але й для вчителів і для працівників різних сфер.
Як карантин допоміг EdEra масштабуватись
Найбільш відчутно потреба в онлайн освіті постала в умовах карантину. Міністерство освіти не просто рекомендувало онлайн-курси EdEra під час навчання в умовах карантину, але й надало Студії ліцензування для онлайн-курсів вчителів початкової освіти.
Щоб були зрозумілі масштаби, то ось деякі цифри: цей курс проходять близько 230 тис. вчителів. Це перший онлайн-курс, який використовувався для підвищення кваліфікації вчителів і його офіційно потрібно проходити. Від самого початку, з 2018-го року, коли перші класи в школах набирали 22 тис. вчителів, для них було обов’язковим цей курс закінчити. Але в реальності курси тоді пройшли аж 150 тис. вчителів початкових класів.
У планах Студії виходити на закордонні ринки і робити англомовні онлайн-продукти для англомовного користувача. Сам керівник Студії онлайн-освіти EdEra Ілля Філіпов у численних інтерв’ю казав, що онлайн-освіта – це круто, але навряд чи вона в майбутньому замінить “живі” уроки з викладачем. Можливо, тут справа у харизмі, у прикладах з власного досвіду і багато інших чинників. Але онлайн-освіта наразі вже міцно вкорінилася в Україні. І попри те, що багато батьків учнів нарікали на те, що учні з дому через інтернет не отримуватимуть тих знань, які вони мали, відвідуючи школи, тенденція свідчить про зворотнє – онлайн-освіта є не просто зручнішою, але при якісному контенті та креативній подачі має значно більший ефект.
А ще EdEra корисна тим, що вона завжди попереду. Для того, щоб ввести курс в школі, потрібно пройти купу бюрократичних перепон, а потім ще видати друковану версію курсу.
Навчаємося разом
Тут прикладом може бути курс вивчення української мови в школах національних меншин. Держава зробила ставку на більш поглиблене вивчення української мови в таких школах, але навчити вчителів методиці таких уроків, видрукувати програми навчання та підручники – все це займає багато часу.
Як нам розповіла менеджерка відділу партнерств студії EdEra Марія Чєрнова, з цією метою було розроблено Онлайн-курс “Викладання української в класах із навчанням мовами національних меншин”. Цей курс передбачений, у першу чергу, для вчителів української мови та літератури, але розробники переконують, що він є корисним і для адміністрації шкіл, для чиновників від освіти і навіть для батьків школярів. Його розробили у рамках програми “Навчаємося разом” між Україною та Фінляндією, яка реалізується у підтримку реформи “Нова українська школа”.
Цей курс навчить, як ефективно планувати уроки мови, які стратегії навчання та викладання застосовувати, чим різняться оцінювання для навчання й оцінювання результатів навчання, як реалізувати формувальне оцінювання, як ефективно проводити онлайн-уроки в умовах карантину, як залучати батьків і членів спільноти до мовного навчання учнів.
“В Україні комплексних аналогів такому курсу не було, для даної цільової аудиторії розробляється доволі мало продуктів і все, по суті, лишається на плечах вчителів, адміністрацій шкіл та залежить від їх ініціативи. Діти мають відчувати себе прийнятими та щасливими в Україні і даний курс був створений якраз для того — допомогти їм правильно адаптуватися в систему освіти в Україні. Саме тому нашій команді та партнерам було важливо зробити цей продукт якісним, безкоштовним та доступним для всіх”, — розповіла нам Марія Чєрнова.
Якщо ж говорити стосовно форматів, то курс складається з шести модулів, у кожному з яких перебачено відеолекції від експертів — у них подано основну, найважливішу інформацію курсу; додаткові матеріали, які вчителі зможуть використовувати у своїй повсякденній роботі та тестові і практичні завдання, які допоможуть закріпити вивчений матеріал.
EdEra веде експансію на Закарпатті
Наразі цей курс активно вивчається вчителями на Закарпатті. Як нам розповіла вчитель початкових класів угорськомовної школи №10 Ужгорода Катерина Пейчі, після започаткування програми Нової української школи, цей курс є обов’язковим.
“Курс цікавий своєю інтерактивністю. Цікаві відео та інструкції. Тут більше сучасної методики викладання, я б навіть сказала, психології. Ну і тести, які ми повинні пройти. Я б не сказала, що вони легкі, але курс надає потрібні знання. Є навіть форум, на якому можна спілкуватися з іншими учасниками курсу, дискутувати, давати свої пропозиції“, — каже Катерина Пейчі.
Експертами курсу є:
Мелоді Костюк — виконувачка обовʼязків директора відділу навчальних програм середньої школи Міністерства освіти Альберти (Канада), авторка навчальних програм і посібників, учителька зі значним досвідом викладання української як другої мови;
Ірина Унгурян — кандидатка педагогічних наук, місцева координаторка проєкту “Навчаємось разом”, тренерка НУШ, доцентка кафедри педагогіки, психології та теорії управління освітою ІППО Чернівецької області, член робочої групи з розроблення Державного стандарту початкової освіти.
Ігор Хворостяний — кандидат філологічних наук, радник із питань мови проєкту “Навчаємось разом”, учитель української мови та літератури, автор навчальних посібників й онлайн-курсів, член робочої групи з розроблення Державного стандарту базової середньої освіти.
Петро Гойс, спеціально для InfoPost.Media,
усі візуалізації взяті з офіційних сторінок проєкту
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.