fbpx
11 Травня, 2024

Дружба проти Брюсселю чи бізнес: як Китай відкриває двері в Європу через Угорщину

Дружба проти Брюсселю чи бізнес: як Китай відкриває двері в Європу через Угорщину

Поки Євросоюз думає, як позбутися економічної залежності від КНР, котрий є найвпливовішим союзником Росії, Китай продовжує свою експансію в Європу та робить це через найбільш лояльні країни ЄС. Одним із мостів між Китаєм та Європою стала Угорщина, яка запропонувала надзвичайно лояльні умови для китайських інвестицій у виробництво на своїй території.

Минулоріч президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала доктрину зниження такого ризику китайського впливу на Європу. Йдеться не радикальний розрив економічних відносин, як пропонувала частина євродепутатів, а про зважене скорочення звʼязків та управління ризиками, які виникають через тісні економічні звʼязки. Також, за даними MERICS та консалтингової фірми Rhodium, у 2023 році китайські інвестиції у Європу скоротилися до найнижчого рівня з 2013 року. Однак не в Угорщину.

Наразі Китай є іноземним інвестором №1 в Угорщині, а провідною галуззю стало виробництво електромобілів акумуляторів до них. Саме завдяки цьому Угорщина стала фактично домінуючим гравцем у переході континенту до електромобілів.

Автомобілі та електричні батареї

Однією з тем зустрічі угорського та китайського лідерів у травні 2024 року став анонс будівництва нового китайського заводу електромобілів, який побудує Great Wall Motor (GWM) у Бісерді поблизу міста Печ (Pécs) на півдні Угорщини. Завод має розміститись на ділянці площею 600 га, яку напередодні візиту китайського лідера перекласифікували в промислову зону. Розмір інвестицій наразі не розголошується, які і можлива дата запуску виробництва.

Інший китайський гігант електромобілів BYD вже розпочав будівництво свого першого європейського заводу в Сеґеді (Szeged) на півдні Угорщини, неподалік від її кордону із ще одним партнером Китаю — Сербією. Цей завод вироблятиме близько 200 000 автомобілів на рік. Зараз бульдозери розчищають ґрунт на ділянці площею 300 гектарів, щоб підготувати його для китайської «гігафабрики».

Виробник інвестує у виробництво на першому етапі близько 500 мільйонів євро, при цьому BYD є першим великим китайським автовиробником, який створив європейську виробничу базу. Представники інвестора також оголосили, що розглядають можливість будівництва другого європейського заводу в 2025 році. Компанія планує стати провідним виробником електромобілів у Європі до 2030 року.

Китай має величезну частку в 79% світових потужностей з виробництва літій-іонних акумуляторів, випереджаючи США на 6%. Угорщина зараз третя з 4% і прагне незабаром обігнати американців.

Якщо пройти повз будівельний майданчик нового, повністю електричного заводу BMW у Дебрецені, то можна знайти іншого китайського виробника акумуляторів – Eve Energy (інвестиції в понад 1,4 мільярда євро). Серед лідерів також китайська компанія Huayou Cobalt, яка спеціалізується на виробництві акумуляторів та інвестує в місто Ач (Ács) на заході Угорщини 1,3 млрд євро, Sunwoda з інвестицією 1,7 млрд євро у Ніредьгазі.

Group 225

У 2022 році найбільший у світі китайський виробник акумуляторів CATL, інвестував понад 7 мільярдів євро в завод акумуляторів потужністю 100 ГВт-год у Дебрецені. Після запуску виробництва у 2025 році завод стане найбільшим виробником акумуляторів для електромобілів у Європі.

При цьому угорський уряд пообіцяв компанії 800 мільйонів євро податкових пільг та інфраструктурної підтримки для досягнення угоди, а це понад 10% від запланованих інвестицій. І це тільки один з бонусів. Вагома перевага на користь Угорщини — ставка корпоративного податку, яка становить 9% та є найнижчою в Європі.

 

👉 Читай також:
Як схід Угорщини стає епіцентром китайських інвестицій в ЄС. Це менше ніж за 130 км від України

 

Нові заводи є політичною та економічною перемогою для Орбана, але він стикається з певною негативною реакцією всередині країни через побоювання, що заводи можуть забруднити водопостачання та спричинити інші екологічні проблеми. Наприклад, жителі Дебрецена незадоволені темпами будівництва і багато протестують.

Дружба Орбана з Сі

Infopost.media

Коментарі