За даними останнього перепису населення 2021 року у Словаччині різко скоротилася кількість ромського населення. У деяких населених пунктах на сході країни – майже вдвічі.
Приблизно 75 ромів мають постійне місце проживання в ромському поселенні поблизу села Мілпош Сабінівського району. Однак під час нещодавнього національного перепису лише один житель заявив, що є ромом за національністю, пише SME.sk.
“Я їх не питав, чому вони так зробили. Якби ми це вирішили, то це означало б, що ми їм щось нав’язуємо, але вони незалежні (у своєму виборі)”, – пояснює міський голова Ладіслав Рабатін.
Однак він не знає, чому роми соромляться свого походження.
Наприклад, у селі Нижнє Славково в тому ж районі взагалі ніхто з місцевого поселення не задекларував свою ромську національність. Хоча у муніципальному управлінні, згідно з обліком населення, зареєстровано 229 ромів, які мають тут постійне місце проживання.
Слід зазначити, що станом на 31 грудня 2008 року у Словаччині за переписом нараховувалося 104 034 роми (1,92% населення країни).
За даними перепису 2011 року вже 105 738 осіб визначили свою ромську національність (2,0% населення).
Наразі цей показник значно скоротився – у 2021 році лише 67 179 осіб визнали себе ромами (1,23%).
Чому так сталося?
Результати перепису населення 2021 року не відображають реальної кількості ромської громади в Словаччині. Посилаючись на опитування “Атласу ромських громад” та оцінки органів місцевого самоврядування, кількість ромів у країні має бути на рівні 450 тисяч. Про це заявив Урядовий уповноважений у справах ромських громад Ян Херо (Ján Hero).
Він пов’язує значну розбіжність у цифрах страхом дискримінації та негативними стереотипами щодо ромів.
Під час останнього перепису 83,8% населення Словаччини заявили про свою приналежність до словацької національності, що становить майже 4,6 млн осіб з постійним місцем проживання. 600 тис зареєструвалися як представники національних меншин, що становить 10,8% від загальної кількості населення.
З них 67 179 громадян зареєструвалися як роми, що становить 1,23% населення. В якості другої національності представниками ромського походження себе визнали ще 88 985 осіб. Однак опитування “Атласу ромських громад” 2019 року показує, що приблизно 417 000 ромів живуть у 825 муніципалітетах Словаччини, де проводилося опитування.
Атлас ромських громад
Так званий “Атлас ромських громад” не є офіційною формою перепису ромського населення, він базується на оцінках місцевої влади, пише slovensko.hnonline.sk. Його метою було отримати дані про інфраструктуру муніципалітетів та ромських поселень, доступність соціальних та медичних послуг, політичну та громадянську участь ромського населення, а також економічну та культурну діяльність та шкільну інфраструктуру.
“За оцінками, у Словаччині нараховується понад 450 000 ромів. Але чому під час перепису вони не заявили про свою ромську національність? Основні причини – страх дискримінації та негативні стереотипи щодо ромів. Ми не можемо закривати очі на те, що расизм і упередження щодо ромів досі зберігаються в Словаччині”, – зазначив Ян Херо. – “Жителі Словаччини демонструють один із найвищих показників антиромських настроїв серед усіх країн ЄС. Різні опитування громадської думки, що вивчають загальне ставлення та індивідуальний досвід, свідчать про те, що дискримінація меншин, на жаль, досі дуже толерована в нашому суспільстві. Ми віримо, що поступово це змінимо”.
Також подаємо інші дані, що опублікувало Статистичне управління Словацької Республіки за результатами загальнодержавного перепису в розрізі національної приналежності населення країни:
- Словаки – 4 567 547 (83, 82%)
- Угорці – 422 065 (7,75%)
- Роми – 67 179 (1,23%)
- Русини – 23 746 (0,44%)
- Чехи – 28 996 (0,53%)
- Українці – 9 451 (0,17%)
- Німці – 3 318 (0, 06%)
- Росіяни – 3 245 (0,06%)
- В’єтнамці – 2 793 (0,05%)
Перепис населення, житла та помешкань 2021 року у Словаччині приніс кілька позитивних фактів для представників русинської національної меншини. Кількість людей, які заявили про свою русинську національність як свою першу чи другу, збільшилася в порівнянні з останнім переписом населення. Але менше русинів вказали свою мову як рідну.
Фото: tvnoviny.sk
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.