24 Січня, 2022

Русинів у Словаччині стало більше, але мова втрачається

Русинів у Словаччині стало більше, але мова втрачається

Перепис населення, житла та помешкань 2021 року у Словаччині приніс кілька позитивних фактів для представників русинської національної меншини. Однак виявив і негативні тенденції.

Петер Штефаняк, голова Круглого столу русинів Словаччини, заявив, що кількість людей, які заявили про свою русинську національність як свою першу чи другу, збільшилася в порівнянні з останнім переписом населення. Але менше русинів вказали свою мову як рідну, повідомляє TASR.

Русини Словаччини

Справа в тому, що перепис 2021 року вперше мав питання не лише причетності до національності, але й ще одне питання – “Яку національність ви вважаєте для себе другою?”

“У результаті перепису 23 746 осіб назвали свою національність “русин”, а ще 39 810 осіб назвали русинську своєю другою національністю. Це становить загалом 63 556 осіб, які зареєструвалися як русини. Але при цьому лише 38 679 словаків назвали русинську мовою рідною”, – сказав речник Круглого столу русинів Словаччини Петер Медвідь.

У свою чергу, голова Круглого столу русинів Словаччини Штефаняк зазначив:

“Більше словаків вказали свою національність “русин” як другу, що також відповідає певним тенденціям у нашому суспільстві”.

За словами Штефанака, зменшення кількості людей, які назвали русинську мову як рідну, пов’язано з тим, що все менше молодих людей розмовляє нею.

Круглий стіл словаків Словаччини вважає важливим, щоб результати перепису були інтерпретовані правильно.

“Тому представники русинської національної меншини однозначно братимуть участь у створенні моделі інтерпретації результатів з точки зору національного питання”, – підсумував Штефаняк.

Нагадаємо, що у Словаччині перепис населення проводиться кожні десять років і весь цей час кількість русинів зростає. При переписі населення у 1991 році русинами назвалися 17 197 громадян Словаччини (0,3%). А у 2001 році русинами записалися вже 24 201 (0,4%), а в 2011 році аж 33482 (0,6%).

Тепер, після того, як громадяни Словаччини вперше мали право назвати приналежність до двох національностей, то насправді важко встановити ріст чи падіння кількості русинів. Але таки можна говорити про ріст з огляду на те, що саме 38 679 словаків назвали русинську мову рідною.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі