fbpx
28 Червня, 2023

Українці неофіційно стали другою за чисельністю меншиною у Словаччині – дослідження

Українці неофіційно стали другою за чисельністю меншиною у Словаччині – дослідження

Частка словацької національності в Словаччині становить майже 84% від загального населення. За результатами перепису населення (SODB) 2021 року своє словацьке громадянство вказали близько 4,6 мільйона жителів країни із загальної кількості в 5,4 мільйона. Більшість (95%) опитаних словаків за основною національністю  проживають на території країни, і тільки майже 5% – за кордоном.

Українців же у Словаччині станом на 1 січня 2021 року було трохи менше ніж 9,5 тисяч, що становило менш ніж 0,2% від загальної кількості населення. 

Такі результати показав перший в історії країни повністю електронний, комплексний перепис населення і житлового фонду Словаччини, який провели ще у 2021 році.

Найбільша частка мешканців, які визнають свою словацьку національність, у Жилінському (>95%) і Тренчинському краях (>94%), за ними йдуть Пряшівський (>88%), Братиславський (>86%), Банскобистрицький (82%) та Кошицький край (>80%).

При цьому найменша частка словацької національності — Трнавському (73%) і Нітранському краї (>70%).

Іноземців у Словаччині побільшало вдвічі

Загалом, за результатами перепису, на території Словацької Республіки проживає 58 498 іноземців, що становить трохи більше ніж 1% (1,07%) від усіх жителів. Нинішня кількість іноземців більш ніж удвічі більша, ніж десять років тому, адже у 2011 році їх було 26 572 і вони становили менше половини відсотка (0,49%) від усього населення Словаччини.

Найбільше іноземців (19 569) проживає в Братиславському краї та становить 2,72% населення регіону. Тут зосереджено більше третини усіх іноземців у Словаччині. Найменша частка іноземців проживає в Пряшівському краї (4868 0,6%). Іноземці переважно зосереджені у великих міських агломераціях або прикордонних районах. На перших трьох позиціях якраз і знаходяться райони Братислави. У самій столиці Словаччини іноземці складають 6,56% (3021) населення. 

433434

Українці у Словаччині за духом і за паспортом

Українську національність підтвердив 9451 постійний житель Словацької Республіки. Українську національність як іншу національність вказали 1586 осіб, які постійно проживають на території Словацької Республіки. Із загальної кількості 6339 постійних мешканців Словацької Республіки (>67%) мали станом на 1 січня 2021 року українське громадянство. 

Географічно найбільше жителів української національності у Пряшівському краї, де проживає 2859  українців за національністю. Найбільше жителів з українським громадянством у Братиславському регіоні, де на момент перепису проживали 1984 жителі з українським паспортом. Пряшівський та Братиславський краї є також двома регіонами, де найбільша кількість жителів вказали українську своєю материнською мовою.

Словаччина материнська мова
Картограма: Розселення жителів Словаччини, які вказали материнською мовою українську

Цікавим фактом є те, що з 2001 року на 63% зросла кількість словаків, народжених за кордоном — з майже 109 тисяч до 177,9 тисячі. При цьому кількість словаків, яка з’явились на світ в Україні зросла майже вдвічі — з 7,5 тисяч до 13,3 тисячі осіб.

Русини, роми та вимирання мови

Крім етнічних українців понад 68 000 жителів Словаччини зарахували до своєї іншої національності одну зі слов’янських, а найбільше з них, майже 40 000, визнали себе русинами. Русини стали другою після чеської за чисельністю серед слов’янських народностей, однак зосередились на відносно невеликій території північно-східної Словаччини.

Цікаво, що в більшості районів русинів з іншою основною національністю більше, ніж тих, хто вказав свою основну національність як русин. За словами голови Круглого столу русинів Словаччини Петера Штефанака, зменшення кількості людей, які вказали своє русинське походження і русинську мову як рідну, пов’язано з тим, що все менше молодих людей розмовляє русинською.

Русинський рух у Словаччині почав активізовуватись на початку 1990-х років і мав на меті відновлення русинської національної освіти. Русини доводили, що вони не українці і мають право на освіту рідною мовою. Їм це вдалося і 27 січня 1995 року в Братиславі було урочисто проголошено кодифікацію русинської мови, про що йдеться в книзі Маріана Гайдоша «Українська та русинська шкільна освіта в Словаччині».

 

Читайте за темою:

Скільки насправді в Угорщині українців? Результати перепису-2022 наразі невідомі

 

Також за результатами перепису 1,84% населення Словацької Республіки вказали рідною ромську мову. Таким чином, 100 526 жителів Словацької Республіки вважають ромську мову рідною.

Найбільша кількість жителів, рідною мовою яких є ромська, проживає в селі Ломничка, де майже 84% із 3239 жителів вказали ромську мову як рідну. Таких сіл, де ромське населення у відсотковому співвідношення переважає, у Словаччині декілька — Бистрани, Страна под Татрамі тощо.

Серед регіонів Словацької Республіки найбільша кількість жителів, які називають ромську мову рідною, проживає в Пряшівському краї – 6,64% із загальної кількості мешканців краю. Кошицький край посідає друге місце за кількістю жителів, які називають ромську мову рідною. Тут 4,57% жителів краю вважають рідною мовою ромську.

Українські переселенці у Словаччині

Згідно з опитуванням Міжнародної організації з міграції МОМ наприкінці 2022 року, Словаччина була найпоширенішим пунктом призначення для 71% респондентів, при цьому більша частина планували залишитися у східній частині країни. 

Станом на 18 червня кордон зі Словаччиною з України перетнули майже півтора мільйона українців. При цьому 1,26 мільйона повернулись назад. Зареєструвались в країні за програмами тимчасового захисту 118,9 тисячі українців. 

Більшість мігрантів з України, станом на 21 червня минулого року, знайшли тимчасовий притулок у районі Міхаловце. Після Міхаловце найбільше українців у Братиславі, Ліптовському Мікулаші, Нітрі та Банській Штявниці. 

2022 04 07 Ppt Ua Upraveny Final 265 2048x1152

Однак словацьке Міністерство внутрішніх справ не веде докладного обліку, хто з українців залишається у Словаччині, а хто виїжджає далі до інших європейських країн, адже в Шенгенській зоні прикордонний контроль не здійснюється.

«Скільки українців, які отримали тимчасовий притулок, перебувають на території Словацької Республіки, емігрують в інші країни або повертаються до Словаччини чи на батьківщину, оцінити важко», – повідомили в МВС.

Попри це, можна сказати, що українці наразі, але неофіційно, є другою за чисельністю меншиною на словацькій території. Перша – це угорці з понад 420 тисячами членів.

За даними словацького МВС, кількість українських біженців, які проживають у пільгових помешканнях, зменшується. У відомстві зазначили, що загальна кількість приїжджих та закладів їх розміщення зменшилася майже на 30% порівняно з літом 2022 року.

Як позбавляють словацьких паспортів

З 17 липня 2010 року до 7 січня 2021 року у Словаччині позбавили словацьких паспортів 3596 осіб. Найчастіше вони втрачали словацьке громадянство, приймаючи чеське (844). Про це свідчить статистика Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки. В топі також німецькі (824), австрійські (560), британські (386), американські (182), угорські (133), швейцарські паспорти. Українських за цей час тільки два. 

Такою правовою нормою перший уряд Роберта Фіцо (Smer-SD) у 2010 році відреагував на угорський закон, який з 2011 року спрощує надання подвійного громадянства іноземним угорцям. Відповідно до чинного закону, особи, які прийняли громадянство іншої держави, втрачають словацький паспорт. 

Однак уряд Ігоря Матовича (OĽANO), відповідно до програмної заяви, пом’якшив закон про державне громадянство. Поправка, яка набула чинності з квітня 2022 року, дозволяє громадянам Словацької Республіки, які проживають на території іншої країни протягом тривалого часу (не менше 5 років), отримати громадянство цієї країни без втрати словацького громадянства.

Водночас поправка спростила можливість відновлення громадянства колишніх громадян, які втратили словацьке громадянство в період з 17 липня 2010 року по 31 березня 2022 року у зв’язку з набуттям іноземного.

«Згідно з поточною інформацією, у 2022 році громадянство Словаччини отримали загалом 677 іноземців. За цей же період було видано 80 рішень про зупинення процедури та 27 рішень про відмову у заяві», – сказала Зузана Еліашова, речниця Міністерства внутрішніх справ Словаччини.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що за минулий 2022 рік указом президента Угорщини у понад трьох десятків українців відкликали угорське громадянство, серед них більшість (28 людей) – це уродженці Закарпаття. Також регулярно позбавляють громадянства в Угорщині представників інших країн — переважно з Сербії та Румунії. Однак українці в цьому списку явно переважають.

 

Infopost.Media

Коментарі