fbpx
20 Травня, 2023

Скільки насправді в Угорщині українців? Результати перепису-2022 наразі невідомі

Скільки насправді в Угорщині українців? Результати перепису-2022 наразі невідомі

В Угорщині ніколи не було надто чисельної української діаспори. А серед тих, хто народився в Україні і постійно мешкав в сусідній країні, більшість складали саме етнічні угорці. Очевидно, що це колишні закарпатці, адже саме у Закарпатській області етнічних угорців мешкає найбільше.

Як зазначає сайт Посольства України в Угорщині, українська меншина в Угорщині – це переважно вихідці із Західної України, які переселилися до Угорщини протягом другої половини ХХ ст. Це здебільшого українці-мігранти першого і другого поколінь, які створили сім’ї або разом з українськими родинами переїхали на постійне проживання до Угорщини.

У 2022 році в Угорщині вперше за 11 років провели перепис населення, який мав показати в тому числі й національний та етнічний склад населення країни. Однак детальних результатів минулорічного перепису немає, а з часів останнього підрахунку чисельність, наприклад, української спільноти в Угорщині могла суттєво змінитись. Infopost спробував звести докупи показники попереднього перепису, дані щодо міграції українців через війну та дати відповідь на питання: чому українці не поспішають залишатись в Угорщині.

Українці – не найчисельніша нацменшина в Угорщині

Згідно з попереднім переписом населення Угорщини (жовтень – листопад 2011 року), на території Угорщини визнає себе українцями 7396 осіб. Тоді українська етнічна група за чисельністю посіла сьоме місце серед 13-ти історичних національних меншин Угорщини (після ромів, німців, словаків, румунів та хорватів).

За офіційними даними перепису населення від 2011 року, найбільшою етнічною групою в Угорщині є роми (308 957), німці (131 951), словаки (29 647), румуни (26 345), хорвати (23 561), серби (7210), поляки (5730), українці (7396).

Найбільша група українців, згідно перепису, складала вікову категорію від 30 до 39 років (1550 осіб). При цьому жінок було набагато більше, ніж чоловіків – 4664 жінки, 2 732 чоловіка.

Відповідно до перепису населення 2011 року, 3384 особи в Угорщині визнають українську мову в якості рідної і активно дотримуються національних та культурних традицій. З-поміж осіб, які належать до української меншини, 4638 є громадянами Угорщини (62,7 %).

Але все змінилося після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Саме тоді розпочався масовий потік біженців з України в пошуках порятунку від війни переважно в країни Європи. Чимало з них перетнуло й кордон з Угорщиною.

Але, як з’ясувалося пізніше, цю країну переважна більшість українців використала лише як «транзитну», без отримання тут статусу біженця. Утім угорський уряд часто свідомо маніпулює цифрами кількості українських біженців. Для чого саме це робиться – будемо розбиратися далі.

Наразі встановити скільки саме українців на даний час знайшли притулок в Угорщині досить важко. Адже точних даних у вільному доступі наразі немає. Справа у тому, що в жовтні 2022 року в Угорщині відбувся черговий перепис населення. Зокрема у ньому мали прийняти участь й українці, які перебувають на території країни понад 3 місяці (станом на 1 жовтня 2022 року). Однак офіційні дані перепису в Угорщині будуть відомі лише восени 2023 року. Наразі відомі та оприлюднені лише попередні дані, які не стосуються національних меншин та іноземців. Утім, є офіційні дані ООН, зібрані від урядів різних країн, які прийняли українських біженців. Вони не точні, як попереджає сам сайт, але більш-менш відображають відповідні тенденції.

Oon1

Отже, спробуємо знайти відповіді на наступні питання: а скільки насправді українців наразі перебуває в Угорщині, чи планують вони залишатися там на постійній основі і чому уряд Віктора Орбана маніпулює цифрами біженців з України?

 


Кількість біженців з України до країн Європи перевищила 5 млн осіб, однак в Угорщині залишилося менше 1%


 

Кількість біженців з України, зареєстрованих для отримання статусу тимчасового прихистку або в аналогічних національних схемах захисту в Європі, станом на 9 травня 2023 року досягла 5 093 606 осіб. Про це повідомило Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).

Утім на офіційному сайті зазначають, що ця цифра може включати кілька реєстрацій однієї особи у двох або більше країнах ЄС та інших країнах Європи. Це реєстрації, які залишаються незавершеними з різних причин. Або реєстрація біженців, які пізніше переїхали далі, у тому числі за межі Європи.

«Самі статистичні дані складаються переважно з даних, наданих органами влади. Хоча було докладено всіх зусиль, щоб забезпечити перевірку всієї статистичної інформації, ці цифри є приблизними», – зазначають на сайті.

Українські біженці в Європі

Отже, за даними УВКБ ООН, зібраними від урядів різних європейських країн, найбільше українських біженців зі статусом тимчасового захисту нині у Польщі – 1 млн 593 тисяч осіб. Загалом у країну з України, за даними польської прикордонної служби, від початку війни прибуло 11 467 000 осіб, а у зворотному напрямку відбуло в Україну 9 227 000 осіб.

На другому місці – Німеччина, де нині офіційно знаходиться понад 934 000 українців. На третьому – Чехія, де кількість зареєстрованих для тимчасового захисту українців зросла з кінця березня на 14 тис. – до 502 тис до 516 тис осіб.

Серед інших країн, які прийняли українських біженців – Велика Британія (близько 200 тис.), Італія та Іспанія (близько 175 тис.), Франція (118 тис.), Словаччина (114 тис.), Молдова (107 тис.), Румунія (97 тис.), Австрія (96 тис.), Нідерланди (89 тис.), Швейцарія (83 тис.), Ірландія (81 тис.), Литва (76 тис.), Бельгія (71 тис.) та інші країни.

Наприклад, у Словаччині офіційно зареєстровано приріст українських біженців за місяць трохи більше тисячі осіб. Приблизно така ж кількість у Австрії. У Ірландії зростання більше – близько 3000 осіб.

Щодо Угорщини – то у цій країні, за даними ООН, станом на 28 березня 2023 року зареєструвалося і отримали статус біженця 34 тисячі 250 українців. Станом на 9 травня 2023 року – 35 030. Хоча в’їхало (тобто перетнули українсько-угорський кордон) з початку війни 2 636 985 громадян України.

Можна порівняти ці дані, які надав уряд Словацької Республіки. Зокрема перетнуло українсько-словацький кордон 1 364 322 українців, а статус біженця отримало в країні 114 628 громадян України.

Також, згідно з даними УВКБ ООН на 9 травня, загалом з України від початку війни виїхало понад 20 мільйонів українців, переважно в країни Європи. Водночас повернулося в Україну майже 13 млн осіб.

Організація нагадала, що у 2021 року у країнах світу було зареєстровано 53 тисяч українських біженців, які просили відповідного статусу, з яких у Європі – 36 тисяч. Натомість українську діаспору у світі на середину 2020 року УВКБ ООН оцінювало в 6 млн, зокрема в Європі – 5 млн.

Переселенці з України в угорському переписі населення

Повернемося до Угорщини. За даними уряду Угорщини, кількість біженців, які прибули до Угорщини з України – в тому числі через Румунію – перевищила 1,3 мільйона станом ще на липень 2022 року.

На підставі офіційних повідомлень від 9 червня 2022 року 24 615 громадян України звернулися з проханням про притулок (або тимчасовий прихисток) до національних органів влади, з яких 17 076 було розглянуто та прийнято.

Однак за даними Угорського Гельсінського комітету, уряд Угорщини не повідомляє справжню кількість українських біженців, які вирішили залишитися в країні і цим вводить в оману.

Угорський Гельсінський комітет повідомив, що на той час понад 3,2 мільйона українців зареєструвалися для отримання тимчасового прихистку в країнах ЄС, тож участь Угорщини в зусиллях ЄС щодо біженців не досягає навіть 1% від загальної кількості біженців. За їхніми оцінками, в країні може бути не більше 100 тисяч українських біженців (включаючи тих, що мають подвійне українсько-угорське громадянство).

Видання 24.hu зазначає, що «якою є реальною кількість українських біженців, які залишилися в Угорщині, можна буде зробити висновок після даних осіннього перепису населення». Зазначається, що анкету мають заповнити й іноземці, які проживають в Угорщині.

Головне статистичне управління Угорщини (KSH) повідомило 24.hu, що зобов’язання брати участь у переписі поширюється на всіх іноземних громадян, які перебувають в Угорщині щонайменше три місяці, незалежно від їх можливого статусу біженця. Відповідно анкета перепису в режимі онлайн може бути заповнена англійською та угорською мовами, а запитання мали бути доступними 18 іншими мовами, включно з українською, як допоміжний засіб для заповнення на офіційному сайті перепису населення в Угорщині.

Видання сподівається, що більш точну кількість українських біженців, які вирішили залишитися в Угорщині, можна буде дізнатися після оприлюднення результатів перепису населення 2022 року. І зазначає, що під час перепису 2011 року в Угорщині «було зареєстровано 35 тисяч громадян, народжених в Україні, з них понад 21 тисяч зазначили себе угорцями за національністю».

«За останні десять років кількість українських громадян, які проживають в Угорщині, можливо, змінилася незалежно від війни, але, ймовірно, мова не йде про сотні тисяч», – пише угорське видання.

У 24.hu зазначили, що також звернулися до уряду зі своїми запитаннями, але вони не відповіли на них до публікації статті.

У свою чергу стало відомо, що KSH повідомить попередні результати навесні 2023 року, а остаточні результати почне публікувати лише наступної осені.

 


Отже, результати: наразі офіційно в Угорщині отримали статус біженців близько 35 000 українців


 

Це досить суттєве «поповнення» до кількості української діаспори. Так, деякі з них мабуть планують залишатися в країні й надалі, навіть після війни. Але чи зацікавлений в цьому нинішній уряд Угорщини?

Мабуть мав би мати зацікавлення. Адже згідно з попередніми даними перепису 2022 року за період між переписами 2011-2022 років населення країни зменшилося на 464 000 осіб. Ситуація була трохи стабілізована збільшенням імміграції (131 000 осіб), переважно з сусідніх країн, таким чином населення Угорщини загалом скоротилося на 333 000 осіб за 11 років.

Такі дані оприлюднив Марсел Ковач, керівник проекту перепису населення в Угорщині.

Для Угорщини така втрата населення є досить суттєвою. І уряд мав би бути зацікавлений у притоку «свіжої робочої сили». Однак цього процесу в якості національної стратегії особливо не спостерігається.

Всього перепис населення-2022 в Угорщини нарахував 9 604 000 осіб (4 613 000 чоловіків, 4 491 000 жінок і 1 407 000 дітей). При цьому економічно активне населення у віці від 15 до 64 років становить трохи більше 6 млн осіб, а населення похилого віку, старше 65 років – майже 2 млн. Отже, люди похилого віку в Угорщині складають 21% населення, а діти – 15%. Таким чином між останніми двома переписами кількість людей похилого віку зросла на 19%, у той час як інші категорії значно скоротилися.

У 2015 році Центральне статистичне управління Угорщини (KSH) оприлюднило дані, які підтверджують досить високий рівень смертності в країні – п’ятий найгірший в ЄС. Близько трьох мільйонів угорців мають високий кров’яний тиск; 1,3 мільйона – мають проблеми з холестерином.

За статистичними даними перепису 2022 року смертність в Угорщині значно перевищує народжуваність. Угорщина — одна з країн Європи, де середня тривалість життя людей скоротилася найбільше за останні два роки. Виявлено, що однією з найсерйозніших проблем є нездоровий спосіб життя, який веде значна частина населення, а саме надмірне вживання алкоголю та куріння.

Полювання на мігрантів

Отже, робочих рук Угорщині конче не вистачає. Утім уряд Орбана останніми роками щосили бореться проти засилля мігрантів. І це «полювання на мігрантів» навіть стало частиною внутрішньої політики. Полювання – у прямому сенсі слова, адже в Угорщині навіть запровадили спеціальну термінологію та відповідну професію.

Так угорська поліція ще у 2016 році оголосила про набір «прикордонних мисливців» (határvadász), яким дозволили носити вогнепальну зброю, балончик з перцевим газом, наручники та дубинку. Офіційний сайт поліції Угорщини досі закликає стати «мисливцем за нелегалами» угорців віком від 18 до 55 років, які перебувають у відповідній фізичній та психологічній формі, не мають у минулому судимості та мають сертифікат про принаймні завершення базової освіти (8 класів школи).

Втім відомо, що підприємства в Угорщині потерпають від нестачі робочої сили. І не лише підприємства. Загалом не вистачає навіть лікарів та вчителів. Причина проста – самі угорці обирають за краще перебиратися у більш розвинуті країни, де заробітки є суттєво вищими.

Саме на цьому фоні українські біженці могли б врятувати чи принаймні допомогти стабілізувати економіку країни. Або хоча б суттєво вплинути на дефіцит кадрів. Однак цього наразі теж не відбувається.

Чому українці не планують залишатися в Угорщині?

Причиною є досить багато різних нюансів.

Перший – це мовний бар’єр, це зрозуміло, оскільки угорська мова вважається досить складною для вивчення «з нуля» і практично не схожа на інші європейські мови.

Друге – не завжди добре організована логістика для біженців з України. Українці часто скаржаться у соцмережах на відсутність будь-якої інформації про переміщення по країні або отримання допомоги.

Третє – не дуже висока заробітна плата для країни ЄС, навіть для кваліфікованих працівників.

Ще один нюанс – загальне ставлення з боку уряду Угорщини до України та російської агресії. Уряд Віктора Орбана надалі продовжує свою стратегію: «мирний договір» з Росією на будь-яких умовах, відмова від підтримки України зброєю, бойкотування санкцій і таке інше.

Central 0665736507 Masolat 1024x681

Звісно, деяким чином на економічну стабільність Угорщини міг вплинути той факт, що чимало етнічних закарпатських угорців також покинули Україну – утім одні перебралися до Угорщини, інші – в різні країни Західної Європи. Професор Ласло Зубанич, який очолює Демократичну спілку угорців Закарпаття (UMDSZ) ще у 2022 році повідомив, що кількість закарпатської угорської меншини може зменшитися до 100 000 і навіть менше – адже через війну, близько 30 000 угорців виїхало за межі країни.

Утім схоже в Угорщині і цьому фактору не дуже зраділи. Адже в уряді Орбана завжди намагалися зберегти угорську громаду, яка проживає за кордоном.

Однак залишається очевидним фактом: більшість українських біженців їдуть далі з Угорщини – в основному до Західної Європи. Здебільшого вони проводять у країні 1-2 дні, щоб трохи відпочити і зрозуміти, куди їхати далі.

Однак угорський уряд постійно наполягає на значній кількості українців, яких прихистила Угорщина.

Натомість урядовці не охоче розголошують, скільки ж українських біженців може наразі перебувати в Угорщині. Голова адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуляш зазначив, що приблизно 80% біженців з України справді вирушили до іншої країни.

Очевидним залишається факт, що в уряді Орбана не вважають доцільним використати можливість «зберегти» українських біженців для покращення економічної ситуації в країні.

На відміну від, наприклад, Польщі. Згідно з опитуванням міжнародної компанії Gremi Personal, 38% українських біженців залишаться в Польщі, і лише 7% – планують переїхати з Польщі в іншу країну.

Ukrainci

При цьому повернутися в Україну хочуть 55% опитаних. З них 82% планують повертатися після перемоги.

«Кількість українців, які не планують повертатися додому зросла вдвічі за півроку. Це може свідчити про низку факторів. Деяким людям вже нема куди повертатися, здебільшого, це люди зі Сходу та Півдня України, чиї будинки знищені російськими окупантами. Багато людей вже адаптувалися у Польщі, влаштувалися на роботу та віддали дітей у польські школи. Деякі жінки побудували стосунки з поляками і вже не хочуть розлучатися», – каже Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутації Gremi Personal.

В агенції також зазначають, що важливий фактор, який вплинув на плани українців залишитися – це відкриття українських бізнесів у Польщі. Починаючи з другої половини минулого року, понад 10 тис. українських компаній, які прагнуть винаймати на роботу українців, відкрилися у Польщі. Відтак у висококваліфікованих спеціалістів, які через війну були вимушені працювати на простих роботах, з’являється можливість обіймати гарні посади й отримувати польські зарплати.

 

Infopost.Media

Коментарі