За минулий 2022 рік Указом президента Угорщини у понад трьох десятків українців відкликали угорське громадянство, серед них більшість (28 людей) – це уродженці Закарпаття. Також регулярно позбавляють громадянства в Угорщині представників інших країн — переважно з Сербії та Румунії. Однак українці в цьому списку явно переважають.
Це результати моніторингу державних актів, які оприлюднює офіційний вісник уряду Угорщини «Magyar Közlöny».
Мова йде про так зване «подвійне громадянство», навколо якого в Україні досі тривають палкі дискусії, особливо в світлі повномасштабної російської агресії.
Нагадаємо, що 26 травня 2010 року парламент Угорщини схвалив поправки до «Закону про громадянство». Зміни набрали чинності 1 січня 2011 року. Відповідну заяву на спрощену процедуру отримання громадянства Угорщини з того часу можуть подавати іноземні громадяни (або їх нащадки), які були громадянами Угорщини до 1920 року або у 1938-1945 роках, вільно володіють угорською мовою і не становлять загрози національній безпеці країни.
Кількість нових угорців — практично державна таємниця
Згідно з законодавством Угорщини заяву про спрощену натуралізацію (отримання громадянства) можуть подати особи, які повністю відповідають наступним умовам:
- якщо предки були громадянином Угорщини або ймовірно мають угорське походження,
- особа перебуває в шлюбі з громадянином Угорщини не менше десяти років, або перебуває в шлюбі протягом п’яти років і має спільну дитину,
- особа підтверджує знання угорської мови (це перевіряє орган, який приймає заяву),
- не має кримінального минулого і проти нього не відкрито кримінальне провадження, а його натуралізація не шкодить громадській та національній безпеці Угорщини.
Цілком логічно, що більшість громадян України, які могли претендувати на отримання «додаткового» громадянства виявились із Закарпатської області. Адже більшість предків корінних закарпатців колись проживали на території Угорщини, а угорською мовою (хоча б на розмовному рівні) також володіє досить значна кількість населення. До того ж тут проживає найбільша в Україні угорська національна громада.
Статистичні дані та географічне розміщення закарпатських угорців
Однак дізнатися скільки українців отримало громадянство Угорщини практично неможливо. Таку офіційну статистику припинили оприлюднювати з 2015 року. З чим саме це пов’язано наразі незрозуміло. Можливо зі значним зменшенням охочих подавати документ на спрощену натуралізацію.
Угорські ЗМІ у 2015 році повідомляли, що близько 90 тисяч українців подали документи на отримання громадянства Угорщини в рамках спрощеної натуралізації. Останні офіційні дані можна знайти лише у звіті угорського Головного управління статистики «Нові громадяни Угорщини», який охоплює період 2011-2015 років. У зведеній таблиці подається інформація про українців, які отримали громадянство та мешкають в Угорщині – 6092 особи. А також закордонних угорців з подвійним громадянством, які мешкають в Україні – 88 тисячі 339 осіб.
І хоча нині часом називають цифри до 130 тис. українців котрі набули угорського громадянства, вони не є офіційними.
Серед нових угорців — не тільки українці
Також завдяки спрощеній процедурі близько 130 000 сербів отримали угорське громадянство — таким чином етнічні угорці, які проживають в Сербії, стали найбільшою частиною подвійних громадян країни.
У Словаччині трохи інші результати — там суворо заборонено мати подвійне громадянство. Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ Словаччини, понад 960 осіб, у тому числі десятки угорців із гірських районів, втратили словацьке громадянство після отримання громадянства іншої країни на підставі добровільної заяви відповідно до Закону про громадянство.
Цікаво, що офіційні дані про кількість осіб, які отримали громадянство Угорщини досить суттєво різняться. Так, у 2017 році генеральний консул Угорщини у Воєводині (Сербія) Янош Бабіті повідомив, що близько 180 000 громадян Сербії станом на той час прийняли угорське громадянство.
Одночасно статистичне бюро ЄС повідомило, що у 2017 році Угорщина надала громадянство 2787 особам, що на 35% менше, ніж роком раніше. Бенефіціарами були в основному румуни, українці та словаки.
А загалом країни-члени Європейського Союзу надали громадянство понад 825 тисячам людей з інших країн ЄС або з країн поза ЄС.
При цьому найбільше виявилося натуралізованих угорців в Румунії (388 053) та Сербії (123 243). Найменше у Словаччині – 1720 осіб.
Під кінець 2017 року в уряді Орбана повідомили: «Ми маємо мільйонного нового громадянина Угорщини». Ним став фермер з сербської Воєводини, місцевий етнічний угорець.
У 2019 році віце-прем’єр-міністр Жолт Неймет повідомив, що кількість нових громадян Угорщини перевищила вже 1,1 мільйона осіб.
Для чого Угорщині «нові» угорці
У грудні 2022 року Янош Арпад Потапі держсекретар з питань національної політики Угорщини оголосив, що Угорщина має понад 1 170 000 нових громадян.
«Це величезне досягнення, яке почалося 26 травня 2010 року з ухвалення закону про подвійне громадянство. Внаслідок референдуму про подвійне громадянство 5 грудня 2004 року майбутні урядові партії вже під час своєї кампанії обіцяли, що, прийшовши до влади, вони створять можливість для подвійного громадянства», – заявив він на форумі асоціації Карпатського басейну.
Вибори
Потапі не приховує мету запровадження подвійного громадянства — вона лежить в площині як внутрішньої, так і зовнішньої політики Угорщини. Одна з них — це так зване возз’єднання угорської нації в межах колишньої «Великої Угорщини» – Угорського королівства, яке до 1920 року володіло деякими територіями сучасних сусідніх держав — Сербії, Словаччини, Хорватії, Румунії, України. Інша мета — мобілізація електорату для підтримки уряду Орбана, який керує країною безперервно вже 12 років. Адже закордонним угорцям з відповідним громадянством також дозволили брати участь у виборах — президентських та парламентських.
«Лише після 2010 року ми змогли возз’єднати угорську націю мирними засобами вздовж існуючих кордонів», – заявив на форумі Янош Арпад Потапі. – «3 квітня «ми здобули історичну перемогу» — не лише в Угорщині, але й у всьому світі — оскільки голос кожного угорця взяв участь у найбільшій перемозі Fidesz–KDNP з 2010 року».
Мова йде про парламентські вибори в Угорщині, що відбулися 3 квітня 2022 року, де більшість місць у вищому законодавчому органі країни здобули саме представники провладного альянсу. В уряді Угорщини вважають, що цей результат став можливим і через значну підтримку закордонних виборців з подвійним громадянством.
Автономії за кордоном
Також для угорців важливо зберегти представництво національної меншини за кордоном — і при цьому йдеться про створення автономних областей для закордонних угорців.
Так у 2016 році Дьєрдь Чоті, директор угорського Інституту захисту меншин повідомив, що досить різко зменшується чисельність угорців у чотирьох областях – українському Закарпатті, румунській Трансильванії, словацькій Верхній землі та сербській Воєводині (з 2001 по 2011 роки, за статистикою, кількість угорців в анексованих областях зменшилася на 600 тис.). Він додав, що єдиним реалістичним рішенням для виживання в чотирьох країнах буде забезпечення автономії, «фактичної та повномасштабної автономії».
«Усі угорці в Карпатському басейні повинні рішуче боротися за автономію, але тим часом вони також повинні дотримуватися існуючого законодавства відповідних країн», – додав Чоті.
Як надали — так і забрали. Чому саме українців найчастіше позбавляють громадянства Угорщини?
Практика позбавлення громадянства через фальсифікацію (підробку) документів існує в Угорщині принаймні вже з десяток років, а саме з часу ухвалення закону про спрощену процедуру отримання громадянства. Хоча насправді причини відкликання громадянства не повідомляються. У офіційному віснику публікуються тільки готові рішення за підписом президента країни та глави адміністрації прем’єр-міністра (раніше очільника МВС Угорщини).
При цьому в Угорщині вирішили як надавати громадянство за прискореної процедури (зазвичай 3-4 місяці), так і позбавляти — у досить стислі терміни, переважно за шахрайські схеми при отриманні угорських документів.
Якщо проаналізувати кількість актів про відкликання громадянства Угорщини, опублікованих в офіційному державному віснику «Magyar Közlöny», то вони не є періодичними. Скажімо, лише у травні 2021 року 20 уродженців Закарпаття позбавили громадянства Угорщини указом тодішнього президента Яноша Адера. А за останні три місяці 2022 року — лише одного закарпатця.
Цілком можливо, українців найчастіше позбавляють громадянства Угорщини через серію матеріалів, які почали масово з’являтися в угорських ЗМІ після 2014 року. Зокрема із заголовками на кшталт: «Українська мафія десятками тисяч роздає угорське громадянство».
«Практично почали продавати громадянство людям, які взагалі не мають угорського походження. Якщо вони мали гроші, то їм готували фальшиві закарпатські угорські корені, і їх також адміністрували, де тільки можливо, навіть без їхньої присутності», – йдеться в матеріалі index.hu.
Зокрема йшлося про цілу мережу «дилерів», які бралися за оформлення документів для отримання громадянства Угорщини, з розцінками від 5 000 до 30 000 євро. У цих схемах брали участь й представники угорської влади, які працювали в міських та сільських адміністраціях.
При цьому виходили й зовсім інші матеріали. Наприклад, матеріал index.hu за 2018 рік із заголовком «Тисячі російських злочинців отримали угорське громадянство».
«П’ять-шість тисяч злочинців з території колишнього Радянського Союзу змогли отримати громадянство Угорщини у співпраці з угорським урядом — про це Hír Tv Célpont повідомили джерела «зсередини». За словами джерела, за останні роки терористи, торговці наркотиками, задіяні у відмиванні грошей і сутенери змогли отримати угорське громадянство і, отже, вільне пересування в Європейському Союзі», – йдеться у статті.
Однак, як не дивно, але росіян серед тих, в кого було відкликано громадянство Угорщини за останні десять років — одиниці.
Титульне фото: zaxid.net
*** Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії
Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.