fbpx
13 Травня, 2023

Угорщина і неонацизм: небезпечні тенденції дій уряду Орбана хвилюють Європу

Угорщина і неонацизм: небезпечні тенденції дій уряду Орбана хвилюють Європу

В Угорщині уряд Віктора Орбана дедалі продовжує боротьбу з «ліберальними цінностями» Європи. Саме так у лапках нині називають в угорському істеблішменті цінності, які панують у ЄС — тобто ті, які  спрямовані на утвердження парламентського ладу, вільного підприємництва, демократичних свобод, обстоюють абсолютну цінність людської особистості та рівність всіх людей.

Європейська країна, член Європейського Союзу, все більше починає нагадувати своїх «економічних» партнерів, з якими продовжує підтримувати стосунки попри міжнародні санкції — РФ та Білорусь. Ще одна небезпечна тенденція, яка стала яскраво проявлятися останнім часом в Угорщині — відродження ідеології неонацизму у прямому розумінні цього призабутого європейцями терміну.

 


«Ні міграції, ні гендеру, ні війні!» – ось таке нове гасло Віктора Орбана та його команди, нещодавно проголошене на конференції СРАС в Будапешті


 

Прем’єр-міністру та лідеру правлячої партії Fidesz здається, що країну практично з усіх боків оточують вороги. А сам Орбан все більше нагадує справжнього диктатора, який бажає одноосібно керувати державою і впроваджувати власну ідеологію, яка все більше стає схожою на неонацизм.

І це не перебільшення, а скоріше констатація факту. А тенденції курсу уряду Угорщини на придушення демократії в умовах російської агресії ці тенденції стали особливо небезпечними, у тому числі й для Європейського Союзу.

7tqg2h5jb1yimpfws Xl

«Закручування гайок» та необмежена влада

Нині Віктор Орбан та його оточення використовують будь-які приводи, аби придушити опозиційний рух і продовжують шукати ворогів. Скористалися навіть пандемією коронавірусу.

На тлі пандемії уряд Орбана справді отримав необмежені повноваження, які сьогодні мають хіба що диктатори. 30 березня 2020 року парламент Угорщини ухвалив спеціальний закон для протидії епідемії коронавірусу в країні. Його ключове нововведення: уряд отримав право керувати Угорщиною фактично одноосібно, без участі парламенту.

Тоді свою стурбованість з цього приводу висловили і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, і профільний комісар з юстиції, а також у Раді Європи та ОБСЄ. Однак напруга між Будапештом та Брюсселем лише посилилася. Не вгамували позицію Орбана навіть певні безпрецедентні санкції, а саме відтермінування фінансової допомоги з боку ЄС на подолання наслідків пандемії для Угорщини. А це значні кошти, які могли б суттєво допомогти подолати економічну кризу в країні. Утім необмежена влада значно більше тішить угорського «диктатора», як жартівливо привітав Орбана президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер під час саміту Східного партнерства у Ризі у 2015 році.

Але тепер, схоже, не до жартів. В Угорщині на зміну демократичним приходять зовсім інші цінності — і вони все більше нагадують неонацизм.

Голос міжнародного ультраправого фронту

Глава угорського уряду під час виголошення промови на Конференції консервативної політичної дії (CPAC) 4 травня 2023 року фактично виступив голосом міжнародного ультраправого фронту.

За словами Орбана, Угорщина є «інкубатором», де випробовується консервативна політика майбутнього. А він та його колеги «захисники вільного світу» та суверенних націй протистоять прогресивним лабораторіям, які поширюють ліберальний вірус «міграції», «ґендерної ідеології», «пробудження» та «втягування нас у війну».

«Ми маємо справу з біологічною зброєю, проти нас розпочато вірусну атаку, розроблену в прогресивно-ліберальних лабораторіях», – заявив Віктор Орбан на конференції CPAC Hungary. – «Ми зможемо захистити свою країну лише тоді, коли будемо вести духовні та ідеологічні битви».

За словами Орбана, різновидом цього «вірусу» є зовнішня політика ЄС та США: «кольорові революції» з гаслами свободи та наміром ліберального покращення людини спричиняють лише хаос». Вочевидь, він мав на увазі в першу чергу Україну і події Майдану 2014 року, після якого розпочалося російське вторгнення.

Серед своїх «союзників» Орбан назвав колишнього прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша, експрем’єр-міністра Словенії Янеза Яншу, колишнього президента Чехії Вацлава Клауса і прем’єр-міністра Грузії Іраклія Гарібашвілі. Саме вони привітали та підтримали Орбана під час конференції CPAC. А також відомий українофоб Такер Карлсон, ведучий телеканалу Fox News (нещодавно звільнений зі своєї посади. – Infopost).

У своїй промові Орбан також звернувся до експрезидента США Дональда Трампа та заявив, що «якби президент Трамп був президентом зараз, то сьогодні не було б війни, яка впливає на Україну і Європу».

А найголовніше висловив впевненість, що наступного року на виборах до Європарламенту переможуть саме ультраправі сили. І серед своїх союзників назвав уряди Польщі, Італії та Ізраїлю.

«Наступного року на виборах до ЄП вони можуть осушити брюссельське болото, для цього кожен повинен причепити гасло на своєму прапорі: ні міграції, ні гендеру, ні війні!», – декларував Орбан.

Чого воліє не помічати Орбан?

На фоні промов на конференції CPAC в Угорщині відбуваються зовсім інші події — протести вчителів і студентів, які протестували проти очікуваного репресивного законодавства уряду країни, що має на меті обмежити критику системи освіти країни. Утім за останні роки в Угорщині неодноразово відбувалися мітинги та демонстрації. Серед тих, хто на них виходив, були не лише представники опозиції, а й освітяни та медики. Однак всі вони практично нічого не змінили у системі.

1670327954
Фото: Kata Németh / Index

Орбан натомість практично повністю ігнорує будь-які протестні прояви у громадянському суспільстві, яке ще залишилося в Угорщині. Для нього, як він вважає, вони не становлять жодної небезпеки.

Хоча були припущення аналітиків, що протестний рух в країні, ймовірно, буде набирати своїх обертів. Однак протестний електорат в основному зосереджений у столиці Угорщини Будапешті. Натомість у регіонах, особливо у сільській місцевості, люди не хочуть будь-яких змін і продовжують підтримувати партію влади.

Толерування неонацизму 

За дивним збігом обставин в Угорщині 6 травня відбувається подія під назвою «European Fight Night», попередньо заявлена як міжнародний турнір зі спортивних єдиноборств з учасниками з 12 різних країн. Насправді ж це відоме зібрання ультраправих екстремістів з усієї Європи. У багатьох європейських країнах подібні зібрання заборонені, і попри достатню рекламу, учасникам заборонено фотографувати чи знімати відео, а точне місце проведення заходу не розголошується.

На цю тему міжнародний колектив дослідників, розслідувачів та громадянських журналістів Bellingcat опублікував своє власне розслідування.

Yfwb7

«European Fight Night» мали провести у Будапешті, однак напередодні заходу стало відомо, що власник території, де мав відбуватися «турнір», відмовив надавати оренду організаторам. Тож локацію перенесли за 80 км від угорської столиці, у непримітне село.

Власне організатори, принаймні публічні, — це угорська Légió Hungária, німецький Kampf der Nibelungen («Битва Нібелунгів») і Pride France. Всі ці неформальні організації є ультраправими і сповідують ідеологію неонацизму.

Наприклад, Бела Інче (Béla Incze), який очолює невелику ультраправу екстремістську групу Legio Hungaria,  колись був помічником ультраправого члена парламенту Угорщини. Однак він втратив роботу через напад на поліцейського. Legio Hungaria, хоч і невелика група, зуміла привернути увагу своїми діями з моменту заснування в 2018 році, включаючи вандалізм у центрі єврейської громади в 2019 році, знищення статуї Black Lives Matter в Будапешті в 2021 році та нападом на журналістів у 2023 році.

наци2
Бела Інче з Legio Hungaria (ліворуч), Олександр Дептолла з Kampf der Nibelungen (у центрі) та Томаш Шкатульскі з Pride France (праворуч). Скріншот відео.

 


Ультраправі екстремісти вихвалялися в Інтернеті, що захід в Угорщині буде «найбільшою радикальною націоналістичною подією з часів коронавірусу». Саме так і сталося — захід відбувся


 

Деякі експерти, наприклад, Роберт Клаус, який написав книгу про ультраправу сцену бойових мистецтв, вважають, що такі бойові спортивні заходи, як European Fight Night, допомагають налагодити міжнародне спілкування та вербування між неонацистськими угрупуваннями. Там відбуваються також концерти радикальних гуртів і продаж різної відповідної атрибутики.

«Вони, по суті, є фашистськими активістами з ідеологією насильства, які використовують бойові мистецтва, щоб тренуватися для расистських нападів та інших актів насильства», – вважає Клаус.

До речі, німецькі органи безпеки намагалися не допустити неонацистів з організації Kampf der Nibelungen (заборонена в Німеччині з 2019 року) на змагання з бойових мистецтв до Угорщини на змагання з бойових мистецтв. Однак вони все-одно приїхали.

Німецьким праворадикалам було наказано з’являтися до поліції протягом вихідних днів. Однак у багатьох випадках влада зазнала невдачі із заборонами на виїзд. Понад 20 правих екстремістів подали до суду проти заборони і виграли справи.

Як у владі Угорщині відреагували на цей захід? Практично ніяк — єдиним повідомленням на офіційному сайті поліції.

«Виходячи з попередніх подій «European Fight Night», є підстави припускати, що прояв нацистської ідеології, відкритого антисемітизму та расизму не обмежується цією подією.

Угорщина, як відомо, проголосила нульову терпимість до цих явищ, які вона переслідує за допомогою закону. Тож, у разі крайніх проявів поліція діятиме рішуче. З метою забезпечення громадського порядку та безпеки поліцейські вживали необхідних заходів».

І на додачу – 27 квітня 2023 року під час візиту до країни Папи Римського Франциска президент Угорщини Каталін Новак помилувала Дьєрдя Будахазі — засудженого праворадикального терориста. Будахазі та його послідовники раніше були засуджені за причетність до серії систематичних та організованих актів політичного насильства проти єврейської та ЛГБТК+ спільнот Угорщини в період з 2006 по 2007 рік. Зокрема його організація «Magyarok Nyilai» атакувала у 2007 році офіси MSZP (опозиційної до партії Орбана соціалістичної партії Угорщини) «коктейлями Молотова».

Також у грудні 2007 року невідомі побили Шандора Чинталана, колишнього віце-президента MSZP, який на той час вів телевізійну програму на Hír TV. Ця акція, за висновком суду, також була проведена за сприяння «Magyarok Nyilai».

Дьєрдя Будахазі затримали в 2009 році, пізніше суд Будапешта визнав його винним за обвинуваченням у пособництві до терористичного акту. У 2022 році Дьєрдя Будахазі було засуджено до 17 років ув’язнення без умовно-дострокового звільнення.

Дьєрдь Будахазі має статус народного героя серед ультраправих в країні. Після виходу із в’язниці і помилування від Каталін Новак, він проїхався нічним Будапештом верхи на коні.

Подібні тенденції в Угорщині, мабуть, є вже закономірними — уряд цієї європейської країни продовжує толерувати повний відхід від демократії та її основних цінностей. Чи зможуть з цим явищем впоратися у Брюсселі — наразі є великою проблемою для всього Європейського Союзу.

 

Infopost.Media

 

* У 10 абзаці ми внесли зміни у формулювання тексту, яке могло скласти у читача враження прямої мови угорського прем’єр-міністра. Крім того, ми додали в тексті додаткові посилання на джерела для кращого розуміння контексту.

Коментарі