fbpx
06 Грудня, 2022

«Бунт вчителів» в Угорщині: чим загрожує цей страйк режиму Орбана?

«Бунт вчителів» в Угорщині: чим загрожує цей страйк режиму Орбана?

За останні роки в Угорщині неодноразово відбувалися мітинги та демонстрації. Насамперед серед тих, хто на них виходив — звісно, ж представники опозиції. А ще освітяни та медики.

Саме останні є найбільш незахищеним прошарком угорської інтелігенції. І саме в них є найбільше претензій до урядової політики Віктора Орбана — насамперед через свою незахищеність, вкрай низькі зарплати та інше.

 


Єдине, що всі ці «бунти» насамперед відбуваються в столиці, у Будапешті.


 

У інших містах Угорщини протестний рух інтелігенції не такий помітний. Так, там теж підтримують своїх колег, але вже не так активно. Різних причин для цього є чимало.

По-перше, на периферії, набагато легше владним структурам «розібратися» з незгодними. По-друге, з роботою гірше. А тим часом угорські вчителі та медичний персонал масово виїжджає за кордон — насамперед в сусідню Австрію, де умови для праці набагато комфортніші.

Утім, останній мітинг стався вже не через мізерну зарплату, освітяни вийшли на протест у Будапешті, аби підтримати своїх колег.

Минулої середи, 30 листопада, стало відомо, що за поданням Міністерства внутрішніх справ Угорщини було звільнено вісьмох вчителів середніх шкіл Будапешта за участь у русі громадянської непокори. Після інциденту відбулося кілька демонстрацій, остання і найбільша з яких відбулася в суботу, 3 грудня. Загалом припинили роботу 840 педагогів у 26 угорських та 62 столичних закладах.

Ержебет Надь, представниця Демократичної спілки вчителів, повідомила, що останніми днями уряд Орбана змінив свою стратегію.

Адже досі вчителі вважали, що мають право на мирні демонстрації на захист своїх прав. Тепер все змінилося.

«Зараз [уряд] показує, як це можна зробити. Тому що це просто знищує компанію, вони навмання обирають людей, яких звільняють, щоб інші боялися», – повідомила Ержебет Надь.

За її словами, в Угорщині почали звільняти вчителів, які не відігравали помітної ролі в акції громадянської непокори.

Лілла Копін, звільнена вчителька середньої школи імені Етвеша у Будапешті, розповіла, що хоча влада позбавила її роботи, вона все залишається педагогом і відчуває, що втратила не роботу, а своє «бачення майбутнього». На її думку, сьогодні питання в Угорщині полягає не в тому, що будуть вчити завтра, а в тому, хто цьому буде вчити.

«Громадянського суспільства не може бути без якісної освіти», – додала вона.

Як реагує Європа та чи скінчаться мітинги

Подіями в Угорщині зацікавилися навіть в Європейській комісії.

Віцепрезидент угорської профспілки вчителів (PSZ) Томаш Тотійк повідомив, що Єврокомісія вже звернула увагу на цей випадок. Він розповів телеканалу ATV, що з ним зв’язалися телефоном з Брюсселя, «щоб дізнатися наскільки це законно було звільняти вчителів і скільки вчителів ще може звільнити уряд».

Очевидно, що протести вчителів не будуть вщухати найближчими днями, адже заплановано ще кілька акцій протесту.

Продовжились вони й понеділок, 5 грудня. Зокрема вчителі та учні столичної школи Ференца Келчеї прийшли під будівлю Міністерства внутрішніх справ Угорщини, яке почало втручатися у невластиву сферу своєї діяльності — освіту.

вчит1

Шандор Пінтер, міністр внутрішніх справ країни, зміг пройти до свого автомобіля через гучні вигуки близько двох сотень протестувальників.

Вчителі прийшли для того, аби передати листа з вимогами державному секретарю з питань освіти Золтану Маружі та міністру внутрішніх справ Шандору Пінтеру. Серед іншого вони попросили їх відвідати угорські школи перед Різдвом.

Слід зазначити, що саме зі школи імені Ференца Келчеї наприкінці вересня розпочалося звільнення непокірних вчителів в Угорщині. Під скорочення потрапило п’ятеро педагогів — серед них Каталі Тьорлі та Томаш Польо, які були лідерами і обличчями протестного руху в Будапешті.

Після цього управління освіти надсилало іншим вчителям листи, погрожуючи втратою роботи, якщо вони продовжуватимуть протести. Але минулого тижня ще 8 вчителів втратило роботу через свою позицію.

Наступний вчительський страйк запланований на 8 та 9 грудня. Протестувальники оголосили про загальнонаціональний сидячий страйк. Вони мають пройти маршем перед будівлею MTVA (угорською фондовою компанією, що займається управлінням засобів масової інформації та комунікації, яка фінансується державою).

Чого хочуть протестувальники?

В цьому питанні спробувала розібратися журналістка Андреа Кавоі Горват.

Серед вимог:

  • підвищення заробітної плати для вчителів і допоміжного персоналу (педагоги з особливими потребами тощо), які працюють у школах;
  • зниження навантаження на вчителів та учнів.;
  • загальний перегляд навчальних програм, які вважаються застарілими;
  • покращення умов праці (багато шкільних будівель потребують серйозного ремонту);
  • «автономії» для вчителів – насамперед у виборі підручників та книжок, за якими вони викладають.

Ринок підручників був централізований близько десяти років тому, і вибір навчального матеріалу надзвичайно обмежений.

В уряді Орбана заборонили вчителям страйкувати

31 січня 2022 року кілька десятків угорських шкіл провели двогодинний попереджувальний страйк. А після цього профспілки вчителів оголосили, що 16 березня має відбутися загальний страйк.

У відповідь на це уряд Орбана швидко видав указ, згідно з яким «у зв’язку з пандемією» діти повинні перебувати під постійним наглядом вчителів. А усі уроки з предметів, з яких проходитиме тестування для випускників, мають бути проведені. Ця постанова, звичайно, зробила будь-який страйк вчителів абсолютно неефективним.

Єдиною причиною, чому уряд Угорщини зміг прийняти таку постанову — це оголошений ним через пандемію надзвичайний стан, який надає уряду розширені повноваження щодо прийняття рішень.

 

🔥 Читай також:

Надзвичайний стан в Угорщині – спроба Орбана в ручному режимі врятувати економіку країни – HVG

 

Профспілки вчителів стверджують, що влада позбавила їх права на страйк, через що вони вдалися до громадянської непокори.

Громадянська непокора може бути застосована, коли немає інших засобів вираження невдоволення несправедливим положенням чи практикою з боку органу державної влади, що порушує основні права громадян. Зокрема у цьому випадку вчителі вирішили не проводити кілька своїх уроків у вибраний день. Інший важливий момент полягає в тому, що такий протест завжди має бути ненасильницьким, морально вмотивованим, і має відбуватися публічно.

Оскільки угорські профспілки вчителів та правозахисні групи стверджують, що звільнення їхніх колег є незаконним, а їх позбавили права, відповідно вони не мають інших законних засобів відстоювати свої права. Профспілки вчителів звернулися з цього приводу до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі.

Як відреагували в уряді Орбана?

У середині жовтня Ґергей Гуйяш, міністр адміністрації прем’єр-міністра, оголосив про поступове підвищення зарплат вчителів протягом наступних 3 років. Але при цьому він додав, що якщо угода з ЄС буде досягнута (і кошти, які мала отримати Угорщина, будуть розблоковані), то уряд може почати підвищувати зарплати вчителям.

Це нібито має бути зроблено в три етапи: підвищення на 20,8% наступного року, 25% у 2024 році та 30% у 2025 році порівняно з нинішньою базовою зарплатою.

Однак угорські профспілки вчителів ці обіцянки зовсім не вразили, і вони прокоментували, що уряд не врахував поточну (20% у вересні) та очікувану інфляцію у своїх розрахунках. Отже, навіть обіцяне підвищення фактично становитиме лише 6%.

Чому акції протесту проходять перед Міністерством внутрішніх справ, а не перед Міністерством освіти?

З 2010 року в Угорщині не було окремого міністерства, яке б займалося питаннями освіти. Саме тоді уряд Орбана поєднав Міністерство освіти з Міністерством національних ресурсів, яке пізніше (у 2012 році) стало Міністерством людських ресурсів.

Після перемоги правлячої партії на виборах у квітні 2022 року питання освіти були довірені Міністерству внутрішніх справ Угорщини, а нагляд за освітою здійснює державний секретар. Багато критиків системи вважають, що цей факт чудово демонструє ігнорування урядом важливості освіти в країні.

Що буде далі?

За останніми даними, починаючи з минулого четверга, з приблизно 140 тисяч освітян (включаючи вчителів початкових класів, середніх шкіл і дитячих садків) понад 900 вчителів у 93 школах по всій Угорщині відмовилися працювати. За даними профспілок, у деяких школах до 60% викладачів вдалися до акцій громадянської непокори.

У кількох середніх школах навіть учні організували сидячі протести як форму підтримки вимог своїх викладачів.

 

🔥 Читай також:

В Угорщині рекордний дефіцит робочих рук. Чому українці не залишаються в країні?

 

Профспілки оголосили загальний страйк в Угорщині, що запланований на 8 грудня, і попросили батьків не відправляти своїх дітей до школи цього дня.

Наступного дня, 9 грудня, студентські організації також планують провести акцію протесту перед головною будівлею Державних медіа (що продовжує мовчати про всі протестні акції). Вони мають намір вимагати для себе ефірного часу, щоб розповісти про проблеми державної освіти.

Підсумки

Так, цілком можливо, що нинішні акції громадянської непокори не становлять великої загрози для уряду Орбана. Очевидно, що останні вирішили і надалі «закручувати гайки» та прибирати зі свого шляху незгідних.

Утім на фоні шаленої інфляції в Угорщині, яка є однією з найбільших в ЄС, та політики уряду Орбана (в тому числі й зовнішньої) слід очікувати, що протестний рух в країні, ймовірно, буде лише набирати своїх обертів.

А найбільше вражає й те, що до страйкарів-вчителів приєдналися й учні багатьох шкіл, які їх підтримують.

 

Infopost.Media за матеріалами угорських ЗМІ

Фото: Kata Németh / Index


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі