У деяких частинах Центральної та Східної Європи залізничне сполучення покращується. Про це розповідає любитель поїздів, автор проекту про потяги All the Lines Europe Енді Брабін (Andy Brabin), який встиг оцінити майже всі пасажирські залізничні лінії Європи.
Мандрівник більшу частину останніх років провів, оцінюючи поточний стан залізниць у Центральній та Східній Європі. У рамках свого проекту All the Lines Europe він намагається проїхати кожну пасажирську залізничну лінію на захід від Уралу. Про результати дослідник розповів у інтерв’ю Emerging Europe.
Наразі він завершив дослідження залізничної мережі Румунії.
“У мене ще є кілька справ, які потрібно зробити, — каже він. – “Буде ще одна поїздка до Румунії, оскільки одна лінія наразі закрита на інженерні роботи, і є прикордонний пункт з Україною, який деякий час не працював через Covid-19”.
Замість офісної роботи обрав подорожі залізницею
Брабін уже подорожував практично на кожній пасажирській лінії Західної Європи. Він каже, що ідея подорожувати ними “просто виникла з часом, починаючи з підліткового віку”.
Мандрівник зізнається, що йому завжди щастило мати роботу, яка дозволяла йому подорожувати. У 2003 році він заснував Railbookers – туристичну агенцію, яка спеціалізується на подорожах залізницею. Зараз він керує проектом Discover by Rail, використовуючи свої знання для створення ретельно продуманих подорожей мрії – звісно ж, поїздом.
Шість років тому він покинув Лондон і став цифровим кочівником на повний робочий день, “працюючи під час подорожей”.
У Румунії і Болгарії потягів воліють уникати
Потяги, розповідає Брабін, дають уявлення про країни та їх менталітет.
Під час подорожі на Схід дослідник виявив закономірність. У цьому напрямку залізниці дуже часто розглядаються як крайній засіб пересування, який пасажири використовують тільки за відсутності альтернативи.
“Я розмовляю з багатьма людьми, які займаються сектором гостинності, у різних містах, в яких я зупиняюся, і вони завжди шоковані, дізнавшись, що я їду залізницею”, – каже він. – “Особливо це притаманно Румунії та Болгарії. Тут існує переконання, що потягів слід уникати”.
Враховуючи жахливий стан багатьох потягів у цих країнах, це не дивує.
“Майже кожен маршрут поїзда через румунські гори казковий”, – каже Брабін. – “Пейзажі приголомшливі, що є перевагою. Тому, якщо ви в поїзді, дивлячись назовні, ви не бачите, наскільки жахливі ці потяги”.
Як він поспішає зауважити, у країнах Центральної та Східної Європи існують великі відмінності. Деякі з них за останні роки досягли величезного прогресу у тому, щоб зробити свої залізниці більш привабливими.
“У Чехії потяги – одне задоволення”, – каже Брабін. – “Тут сісти на потяг – цілком прийнятна річ. Потяги надійні, мережа щільна, добре керована та добре зв’язана. І хоча у тут немає високих гір, як в Румунії чи Болгарії, є приголомшливі краєвиди”.
Брабін також нахвалює залізничну мережу в Польщі.
“З точки зору All the Lines Europe, Польща насправді є трохи болючою, але в позитивному сенсі: вони продовжують відкривати лінії. Кожного разу, коли я думаю, що закінчив дослідження Польщі, знову відкривається чергова лінія”.
Значна частина фінансування для покращення польських залізниць надійшла від Європейського Союзу. Це, за словами Брабіна, створює певну проблему.
“Чудові InterCity Express Premium (EIP), які курсують, наприклад, від Варшави до Кракова, були профінансовані ЄС. Але оскільки ці гроші були призначені на те, щоб Польща та лише Польща їх витрачала, то ці лінії не можуть перетинати кордони”.
Транскордонні залізничні магістралі стимулюватимуть залізницю
Він вважає, що аби зробити залізницю в Європі привабливішою з точки зору туризму, важливим є транскордонне сполучення, яке наразі є найбільшою проблемою.
“Усі мережі працюють за національними моделями, щоб обслуговувати їхні національні ринки”, – каже Брабін, вказуючи на приклад країн Балтії. – “Подорожувати залізницею в Естонії досить добре, тут вкладено багато інвестицій, є багато нових поїздів. Так само в Литві є нові потяги на маршруті Каунас – Вільнюс. Але спробуйте подорожувати Балтією на поїзді, і це насправді неможливо”.
За його словами, у більшій частині регіону Європи, що розвивається, транскордонні зв’язки відсутні.
“Загалом маршрутів між країнами регіону багато, а поїздів мало. Поїздки автобусом часто займають занадто багато часу через погану дорожню інфраструктуру. Тому я вважаю, що попит хоч і не очевидний, але є. Побудуйте залізниці і люди почнуть стрибати в потяги”.
Брабін каже, що хотів би бачити створення спеціального підрозділу в ЄС, частково присвяченого транспорту, частково інтеграції. Він би був відповідальним за стимулювання цих транскордонних залізничних послуг.
“ЄС може профінансувати такий підрозділ або створити на комерційній основі і він стане самофінансованими. Таким чином буде зроблено внесок у інтеграцію Європи. Однак наразі ЄС упускає таку можливість”.
Дослідник залізничних туалетів
Брабін не має конкретної дати завершення свого проекту All the Lines Europe.
“Це тривалий процес”, – каже він. – “У Словенії, Хорватії, Сербії ще є кілька пробілів. Далі питання дослідити Болгарію та Румунію, потім Україну, Білорусь, Росію”.
Окрему увагу мандрівник приділяє дослідженню туалетів у потягах. У Росії з цим все добре, у Болгарії, Румунії, Молдові та в кількох інших місцях – це не так.
“Настав час для операторів поїздів з повагою ставитися до своїх клієнтів, надавши їм пристойні туалети. Для мене основне для будь-якого поїзда – чи затримується він і чи пристойний у ньому туалет. Це важлива частина досвіду подорожі”.
Він згадує рейс, який з’єднує столицю Румунії Бухарест з Кишиневом у Молдові, як приклад поїзда, “який ви можете відчути задовго до того, як побачите його, через туалет”.
“Я просто сподіваюся, що під час перерви Молдавські залізниці трохи покращили вагони”.
Варто зазначити, що високошвидкісне залізничне сполучення між Західною та Східною Європою може зробити важливий внесок у кліматичні цілі ЄС та сприяти економічній інтеграції континенту. Йдеться про так званий “Європейський шовковий шлях”, який вперше дослідили у 2018 році аналітики Віденського інституту міжнародних економічних досліджень.
Крім того до запуску запланована Транс’європейська транспортна мережа (TEN-T), яка передбачає будівництво нових високошвидкісних залізничних сполучень до 2040 року. Вона дась змогу скоротити час у дорозі в поїздках за напрямками Будапешт – Бухарест, Віго – Порту та Гамбург – Копенгаген.
Фото: AndyBTravels
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.