31 Січня, 2022

Європі пропонують з’єднати Ліон з Москвою новим Європейським шовковим шляхом. Для чого це потрібно?

Європі пропонують з’єднати Ліон з Москвою новим Європейським шовковим шляхом. Для чого це потрібно?

Високошвидкісне залізничне сполучення між Західною та Східною Європою може зробити важливий внесок у кліматичні цілі ЄС та сприяти економічній інтеграції континенту. Йдеться про так званий “Європейський шовковий шлях”, який вперше дослідили у 2018 році аналітики Віденського інституту міжнародних економічних досліджень.

Центральним елементом цього шляху є мережа високошвидкісних залізниць, яка з’єднає промислові центри Західної Європи з менш розвиненим Сходом, пише Еmerging Еurope.

Європейський шовковий шлях

Що стосується екології, то швидкісне залізничне сполучення, за даними аналітиків, дозволить зменшити кількість викидів CO2 на 10%. Дослідження візуалізували на прикладі сполучення французького Ліона та Москви. При цьому врахували викиди навіть під час будівництва, експлуатації та обслуговування залізничної мережі.

“Якщо це виглядає не так багато, то варто зауважити, що ми розглядали лише ефект переміщення пасажиропотоку з повітряного транспорту на залізницю”, – каже Маріо Хольцнер (Mario Holzner), виконавчий директор Інституту та співавтор дослідження.

За його словами, якщо врахувати і вантажні перевезення, то скорочення викидів CO2 від проекту, ймовірно, буде вдвічі вищим.

Крім того, транспортні системи на базі автомобілів і літаків – на відміну від залізниць – не враховують викиди CO2 для побудови своєї інфраструктури.

Екологічні переваги запропонованого швидкісного залізничного сполучення необхідно розглядати в поєднанні з економічними.

Від літаків до швидкісних потягів

Віденські дослідники разом з колегами з Центральноєвропейського університету (CEU) припускають, що будівництво такої швидкісної лінії призведе до масового перенавантаження пасажиропотоку з літаків на нові високошвидкісні поїзди. Особливо цей ефект буде відчутним на коротких і середніх відстанях до 1000 кілометрів, наприклад між Парижем і Берліном або Берліном і Варшавою. Вони є також особливо проблемними у плані змін клімату.

Вартість будівництва залізниці оцінюється приблизно в 200 мільярдів євро з терміном будівництва не менше 10 років.

“Розбита на 10 років, ця сума, яка на перший погляд здається значною, виглядає перспективною. Варто врахувати, що вона становить лише 1,5 відсотка річного економічного виробництва ЄС”, – пояснює Хольцнер.

Економічний ефект

Іінвестиції у будівництво швидкісної залізниці також надасть величезний економічний імпульс.

Концепція Віденського інституту для Європейського шовкового шляху від 2018 року передбачає, що економічний ефект двох маршрутів (одним з них є сполучення Ліон-Москва) із загальним обсягом інвестицій в один трильйон євро призведе економічного зростання залучених країн 3,5 відсотка за 10 років. Крім того буде створено 2-7 мільйонів додаткових робочих місць.

Економіка Австрії виграє від додаткового зростання ВВП на 1,5 відсотка та принаймні 34 000 нових робочих місць. Тоді як ВВП Німеччини виросте ще на 0,7 відсотка та отримає більше ніж 40 000 нових робочих місць.

Поєднання захисту клімату, економічного зростання та розумних широкомасштабних інвестицій у транспортну систему також є у центрі уваги Global Gateway. Це інфраструктурна ініціатива, нещодавно започаткована ЄС.

Завдяки інвестиціям у розмірі 300 мільярдів євро програма має на меті запропонувати біднішим країнам у всьому світі альтернативу китайській ініціативі “Один пояс, один шлях”. Це глобальна стратегія розвитку інфраструктури, прийнята урядом КНР у 2013 році для інвестування майже у 70 країн та міжнародних організацій часто в обмін на геополітичний вплив.

“Тут ЄС має зробити пропозицію щодо Європейського шовкового шляху, щоб підштовхнути економічну інтеграцію та захист клімату в Європі”, – стверджує Хольцнер.

Однак Європейський шовковий шляє має стати не конкурентом китайській ініціативі, а навпаки її підсилити. За словами Маріо Хольцнера, у багатьох сферах ці дві ініціативи доповнюють одна одну. Проект нового залізничного сполучення  є додатковим варіантом фінансування терміново необхідної інфраструктури та полегшить підключення до китайського Шовкового шляху.

Локальні ініціативи за першість у сполученні Європи з Китаєм виникають протягом останніх років доволі часто.

Так, до прикладу, угорці будують найбільший у Європі залізничний термінал на кордоні з Україною. У перспективі Záhony-Port має стати значим транспортним вузлом звідки вантажі з Китаю до Європи залізницею будуть спрямовуватися на південь, замість перевантажених північних маршрутів – Білорусі та Польщі. В Будапешті російське АТ “РЖД Логістика” (RZDL Europe), угорська компанія CER Cargo Holding та дочірня компанія “Австрійських залізниць” з надання послуг у сфері вантажних перевезень Rail Cargo Group уже підписали меморандум щодо створення спільного підприємства у галузі логістики.

Словаччина також прагне стати частиною залізничного Шовкового шляху до Китаю. За п’ятирічний період кількість вантажних поїздів, що відправляються з Китаю, зросла на 43%. Словаччина зацікавлена ​​в тому, щоб ці потяги також їздили маршрутом через Україну та Словаччину, і якомога більше вантажних поїздів було перекинуто в інтермодальний термінал “Dobrá” на кордоні з Україною.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі