fbpx
03 Лютого, 2022

У Польщі знизили податки на продукти. Чи піде таким шляхом Україна?

У Польщі знизили податки на продукти. Чи піде таким шляхом Україна?

У Польщі з 1 лютого почало діяти наймасштабніше в історії країни зниження податків, зокрема ПДВ. Мета такого рішення уряду – знизити ціни на продукти харчування, паливо та комунальні послуги для звичайних поляків.

Так на більшість продуктів податок на додану вартість знижується до нуля, а на паливо – до 8 відсотків. Чимало українських політиків та економістів почали апелювати до українського уряду прикладом Польщі, стверджуючи про необхідність аналогічних заходів у нас.

ціни на продукти в Польщі

Однак чи можна покупцям розраховувати на великі зміни в своїх рахунках?

У особливостях антиінфляційних заходів у Польщі розбиралось видання Rzeczpospolitа.

“У випадку з продуктами харчування ціни впадуть на 5%, але, враховуючи, що вони зростають з тижня в тиждень протягом тривалого часу – шансів на зміну тенденції на ринку не буде. Проте ринок повинен реагувати на зміни. Технічно ми готові, системи готові. Деякі мережі вже замінили цінники на полицях, – каже президент Польської організації торгівлі та дистрибуції Рената Юшкевич.

Представники промисловості, однак, погоджуються, що така зміна хоча б частково заспокоїть стрімке зростання цін на ринку.

“З 1 лютого ціни, звісно, ​​знизяться на величину зниженого ПДВ. Магазини завжди підкоряються чинному законодавству, тому ніякий інший варіант не виходить. Але що станеться, коли в магазин надійде інша партія того ж товару за вищою ціною? Зрештою, виробники також отримують набагато більші рахунки, наприклад, за газ чи енергію. І ніхто на це не впливає, – каже віце-президент Польської торгової палати Мацей Пташинський.

Значний вплив на вартість продукції у Польщі наразі має не тільки стрімке подорожчання енергії та газу, а й сировини – починаючи з борошна та олії. Виробники не в змозі витримати такі великі підвищення, тому кожен наступний прайс-лист для торгових мереж зазвичай включає вищі відпускні ціни.

Держава перевірятиме торгові мережі на дотримання закону

Управління з питань конкуренції та захисту прав споживачів вже оголосило про перевірки в магазинах, щоб перевірити, як там дотримуються зобов’язання щодо зниження цін. Більше того, на зустрічі з представниками галузі було запевнення, що якщо магазини не знизять ціни, уряд може розглянути питання про введення офіційних цін на основні продукти харчування.

За неофіційною інформацією, минулого тижня торгові мережі Польщі вже заполонили перевірки. Це стосується багатьох мереж як з іноземним, так і з польським капіталом.

“Ми нічого подібного на ринку не пам’ятаємо”, – зізнаються представники однієї з мереж.

Через коригування цін на продукти вісім найбільших мереж Польщі вже заплатили за додаткову роботу 3 мільйони злотих (більше 21,1 мільйона гривень). Вся галузь витратила набагато більше.

За оцінками галузі, зниження ПДВ використають, зокрема, дисконтні мережі в маркетингових цілях. Це призведе до ще більшого припливу покупців до їх торгових точок і вплине переважно на сектор традиційних магазинів. Зниження ПДВ діятиме протягом півроку, після чого експерти очікують повторного зростання цін і ще більш швидкого стрибка інфляції.

Що буде з цінами на паливо?

Наскільки зниження буде відчуватися у випадку цін на заправках, сказати також важко. Але з 1 лютого починає діяти зниження ПДВ на моторне паливо – з 23% до 8%.

Що це може означати на практиці? Сьогодні водії платять в середньому 5,89 злотих (41,66 грн) за літр за найпопулярніше дизельне паливо в Польщі. У такій ціні ПДВ становить приблизно 1,1 злотих (7,78 грн). Як наслідок, зменшення ПДВ може призвести до зменшення збору, що стягується державою, на 0,72 злотих (5,09 грн). Тому вартість літра дизпалива на заправних станціях має знизитись в середньому до 5,17 злотих (36,57 грн/літр). У випадку бензину А-95 ціна може знизитися з 5,83 злотих до 5,12 злотих (з 41,24 грн до 36,21 грн за літр), а газу – з 3,09 злотих до 2,71 злотих (21,86 грн до 19,17 грн за літр).

Однак чи станеться зниження, залежить від багатьох факторів. Перш за все, слід пам’ятати, що ціна на нафту піддається динамічним змінам, що часто має вирішальний вплив на ціни на паливо.

Що в Україні з цінами?

В Україні 12 січня уряд прийняв постанову, якою запровадив граничний рівень торговельної надбавки не вище 10% на деякі продукти харчування.

За словами першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, цей один з кроків комплексу заходів для забезпечення українського споживача доступними харчовими продуктами, що мають істотну соціальну значущість.

“Він (граничний рівень надбавки – ред.) прийнятий в пакеті з рішенням щодо продажу 20% природного газу власного видобутку виробникам харчових продуктів, що мають істотну соціальну значущість по пільговій ціні. Граничний розмір торговельної надбавки унеможливить маніпуляцію цінами, стабілізує ринок роздрібної торгівлі продовольчими товарами та запровадить прозорий механізм ціноутворення”, – зазначив Висоцький. 

В свою чергу український економіст та політик, в.о. голови Міністерства економіки України у 2020 році Павло Кухта у своїй колонці для KyivPost зазначив, що Україна має послідувати прикладу Польщі.

“Ми платимо додатково 20% від ціни будь-якого товару в вигляді ПДВ. Коли стрімко дорожчає їжа, паливо та інші товари, без яких ми не можемо обійтися, держава має допомогти людям і знизити податки, хоча б тимчасово”, – зазначив він на своїй сторінці. – “Державний бюджет зроблено на базі дуже низького макроекономічного прогнозу. В реальності, доходи будуть на 10-15% більше, ніж закладено в державному кошторисі. Цього цілком достатньо, щоб перекрити і зниження ПДВ на критичні для людей продукти, і програми допомоги найбіднішим українцям”.

Ціну на полиці формує вартість газу

Однак ціни на продукти залежать не тільки від торгівлі.  В основі цін на товари у магазинах лежить ціна виробників. А представники кількох найбільших промислових галузей від кінця минулого року кажуть, що не можуть далі стримувати зростання цін, враховуючи стрімке здорожчання газу.

Зобов’язавши приватних газовидобувників продавати на біржі 20% свого газу за пільговою ціною для виробників соціальних продуктів уряд замешкався з розробкою порядку, як саме мають відбуватися торги, і хто може брати в них участь. Тому виробники не змогли отримали доступу до дешевшого газу.

Крім того рішенням уряду обурились компанії, які видобувають газ. Вони назвали рішення Кабміну таким, що не відповідає закону про ринок газу, і готові доводити це в суді. За аргументами Асоціації газовидобувних компаній, якщо вони будуть змушені продавати частину своєї продукції за обмеженою ціною, це призведе до скорочення інвестицій та видобутку.

Загалом, як свідчать дані Державної служби статистики, лідерами зростання цін в Україні є олія, цукор та яйця та хліб. Так у грудні 2021 року ціни на олію проти грудня 2020 зросли на 38,8%, на цукор – на 28,3%, яйця та хліб – майже 19%. За 2021 рік інфляція в Україні перевищила 10%.

Кризові рішення інших країн Європи

Щоб вирішити складні проблеми, які спричиняють інфляцію цін на продукти харчування Румунія та Чехія також вдалися до зниження ставок ПДВ на електроенергію та газ. За прогнозами, це може опосередковано призвести до зниження цін.

В Угорщині ціни на цукор, борошно, молоко, олію, свинину та курячу грудку знизили до жовтневого рівня. За словами угорського прем’єра, це допоможе захистити угорські сім’ї.

Однак угорська опозиція негайно розкритикувала оголошення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана за контроль цін. Тут заявили, що цей крок надто запізнілий, щоб послабити кризу, а економіка Угорщини вже перебуває у “критичному стані”.

Таким рішенням скористались і Сербія та Північна Македонія, які хочуть приєднатися до ЄС. Тут теж тимчасово заморозили ціни на такі продукти, як хліб, цукор та соняшникова олія.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі