fbpx
09 Жовтня, 2023

Словацька зброя для України та російські безпілотники біля Румунії: дайджест новин за тиждень

Словацька зброя для України та російські безпілотники біля Румунії: дайджест новин за тиждень

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України за минулий тиждень з 2 по 8 жовтня.

Україна поки не отримуватиме зброї від Словаччини

Тимчасовий уряд Словаччини наразі більше не відправлятиме військову техніку в Україну. Це підтвердив прем’єр-міністр Словаччини Людовіт Одор під час третього саміту Європейського політичного співтовариства (ЄПС) у Гранаді (Іспанія). Проте він заявив, що вірить про продовження допомоги вже новою владою.

S 300 Vojna Na Ukrajine Ukrajina Clanokw
Зенітно-ракетний комплекс С-300. Фото: Міноборони Словаччини

За словами президентки Словаччини Зузани Чапутової, в цьому питанні необхідно поважати результати парламентських виборів, на яких переміг Smer-SD. Ігнорування цих позицій Smer та деяких інших партій створило б сумний прецедент на майбутнє.

Окрім того, за словами Чапутової, ще одним чинником став вміст пакета військової допомоги.

«Йшлося не лише про боєприпаси… Якби там були лише боєприпаси, то це було б цілковито інше питання, зовсім інша тема дискусій», – сказала вона, додавши, що мова йшла про інше, більш потужне обладнання.

ЄС може виділити фінансування Угорщині для розблокування рішень по Україні

Європейський Союз розглядає можливість розблокування 13 мільярдів євро для Угорщини, які були заморожені через занепокоєння верховенством права. Так Євросоюз прагне отримати схвалення Будапешта на допомогу Україні, включаючи початок переговорів про членство для Києва.

Угорський прем’єр Віктор Орбан раніше заявив, що необхідно буде знайти відповіді на «дуже складні питання» до того, як ЄС розпочне переговори про членство з Україною. Виступаючи в парламенті Угорщини минулого тижня, він провів паралель між підтримкою України та розблокуванням коштів ЄС.

«Брюссель… очікує, що ми погодимося на поправку до бюджету Європейського Союзу, яка потребує одностайності», – сказав він. «Вони просять нас… дати Україні ще більше грошей […] Брюссель повинен дати нам гроші, які належать угорцям, і стан державних фінансів вже буде виглядати світліше…», – сказав він.

З боку України одним з кроків, який спонукав Угорщину піти на поступки у блокуванні фінансування Європейським Союзом України стало те, що Національне агентство з питань запобігання корупції 2 жовтня виключило угорський OTP Bank зі списку міжнародних спонсорів війни. За заявою НАЗК, банк взяв на себе низку зобов’язань щодо своїх подальших планів на російському ринку.

Перед голосуванням лідерів ЄС у грудні Єврокомісія найближчими тижнями представить оцінку прогресу України у виконанні умов для початку переговорів.

Росіяни атакували безпілотниками пункт пропуску України з Румунією

Атаки російських безпілотників призвели до закриття важливого пункту пропуску на кордоні між Україною та Румунією.

Рух між Румунією та Україною на прикордонному пункті Орлівка – Ісакча закрили 6 жовтня після атак російських безпілотників на український прикордонний пункт Орлівка.

Поруч із понтонною переправою в Орлівці чотири російські безпілотники атакували кілька вантажівок із зерном, які мали дістатися до Румунії. Пороми, які забезпечують переправу з одного берега Дунаю на інший, поставили на якір з румунського боку.

При цьому мер міста Ісакча Анастасе Морару заявив, що атаки російських безпілотників були спрямовані суто на сусідній прикордонний пункт Орлівка, а не на пункти завантаження зерна.

«Вагнерівці» планували держпереворот у Молдові 

Президентка Молдови Майя Санду заявила, що російське воєнізоване формування Вагнер було головною силою, яка стояла за спробою здійснити державний переворот у Молдові.

Знімок екрана 2023 10 09 о 10.42.45
Президентка Молдови Майя Санду. Джерело: Reuters

За її словами в інтерв’ю Financial Times, вагнерівці стояли за організацією антиурядових протестів, які періодично проводилися з минулого року і які мали стати насильницьким.

Також Санду заявила, що Москва продовжує спроби дестабілізувати Молдову, зокрема шляхом перекачування грошей для підкупу виборців на місцевих виборах, які відбудуться наступного місяця.

Угорський науковець пожертвує призові кошти Нобелівської премії з фізики України

Лауреат Нобелівської премії з фізики Ференц Крауш вирішив передати отримані призові на допомогу Україні.

Загалом Нобелівська премія з фізики передбачає нагороду у $995 тис., але цього року вказана сума була розділена між трьома лауреатами. Краушу дісталося $330 тис., повідомляє Portfolio.

Дослідник угорського походження Ференц Крауш зазначив, що Нобелівська премія для нього стала величезним сюрпризом. Також науковець заявив, що  виграну премію віддасть на благодійність на користь українців. Він вирішив підтримати проєкти місцевих українських громад.

 

Infopost.Media

Коментарі