fbpx
06 Листопада, 2023

Переговори про вступ до ЄС, заборона проросійських кандидатів у Молдові та китайські авто в Угорщині: дайджест подій за тиждень

Переговори про вступ до ЄС, заборона проросійських кандидатів у Молдові та китайські авто в Угорщині: дайджест подій за тиждень

Україна має суттєвий прогрес у реформах напередодні переговорів про вступ до ЄС, Молдова продовжує очищуватись від проросійських політиків, китайський бізнес продовжує заходити в Угорщину, а у чеських ЗМІ виявили дискримінацію ромів.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України за минулий тиждень з 30 жовтня по 5 листопада.

Урсула фон дер Ляєн відмітила «чудовий прогрес» України перед розширенням ЄС

Україна досягла «чудового прогресу» у реформах щодо умов майбутнього вступу до ЄС. Про це заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час свого шостого з моменту вторгнення РФ візиту до Києва. 

11818610 800x450
Фото: EPA-EFE / SERHIY DOLZHENKO

За словами фон дер Ляєн, у грудні тема розширення буде на першому місці в порядку денному засідання Єврокомісії. Крім того, на саміті узгодять фінансову та військову підтримку України та 12-й пакет санкцій проти Росії. За підсумками саміту Європарламент опублікує свої звіти про хід розширення ЄС та, ймовірно, рекомендує почати переговори про вступ України.

У Молдові 600 кандидатів проросійської партії не допустили до участі в місцевих виборах

Влада Молдови напередодні місцевих виборів заборонила кандидатам від проросійської партії «Шанс» брати участь у місцевих виборах. Підставою стало звинувачення у загрозі національній безпеці.

Moldova Local Elections 800x450
Фото: EPA-EFE / DUMITRU DORU

Про заборону партії оголосив прем’єр-міністр Дорін Речан через кілька годин після того, як Служба національної безпеки Молдови звинуватила олігарха-втікача Ілана Шора в намаганні перевести в країну 1 мільярд леїв (50 мільйонів євро) для організації антиурядових протестів проти підтримки України та для «купівлі» виборців.

За словами Доріна Речана, «Росія не може вторгнутися в Молдову танками, як в Україні, натомість вона вторгнеться за допомогою кримінальних угруповань».

Ромів дискримінують у чеських медіа

Ромська громада страждає від дискримінації в доступі до освіти, житла та ринку праці в Чехії. Дев’ять із десяти респондентів нещодавнього онлайн-опитування вважають, що ромів там також негативно показують у ЗМІ.

У чеських медіа рідко публікуються історії успіху чеських ромів. Такі результати опитування, проведеного компанією Romea на початку цього року про те, як ромів зображують ЗМІ. За відповідями респондентів, чеські ЗМІ здебільшого показують ромів як пов’язаних зі злочинністю або такими соціальними проблемами, як бідність і погані умови життя.

Одним із прикладів такого різного ставлення є те, що чеські ЗМІ зазвичай не повідомляють про етнічну приналежність підозрюваних у злочинах або засуджених злочинців – за винятком випадків, коли вони є ромами.

Найбільший китайський виробник електромобілів заходить в Угорщину

Китайська BYD починає будівництво свого першого європейського автомобільного заводу в Угорщині. Інформація про це з’явилась після нещодавнього візиту угорського прем’єра Віктора Орбана до штаб-квартири BYD у китайському Шеньчжені.

Місцем розташування заводу з виробництва електромобілів розглядається Сегед, а в межах міста вже почали відчужувати сільськогосподарські землі. На запитання Reuters у китайській компанії відповіли, що вони все ще шукають відповідне місце і приймуть рішення наприкінці року. BYD вже має завод у Комаромі, де виробляє електробуси.

Ein Fahrzeug Der Byd
Фото: DPA

Школярі з України зможуть отримати документи про закінчення навчання у Молдові

Молдова прийняла найбільше українських біженців на душу населення — загалом близько мільйона людей. Станом на січень 2023 року в країни зупинились близько 80 тисяч українських біженців. 

З цього року діти-біженці в Молдові мають право відвідувати уроки, складати іспити та отримувати документи про закінчення курсу навчання, як і інші учні з Молдови. За даними Міністерства освіти та досліджень, до дитячих садків, гімназії та ліцеї зараховано понад 2000 українських дітей.

Після набуття статусу тимчасового захисту українці, подавши звичайну заяву, можуть попросити безплатно зарахувати дитину до системи освіти нашої країни. Законодавство передбачає для біженців такі права:

  • відвідувати навчальні заклади: діти біженців можуть бути зараховані до шкіл або дитячих садків, відвідувати уроки та брати участь у звичайних шкільних заходах;
  • користуватися підтримкою у сфері освіти, отримувати доступ до психолого-педагогічної допомоги та консультацій, а також звертатися за психосоціальною допомогою та реабілітацією;
  • брати участь у позакласних, неофіційних та культурно-освітніх заходах відповідно до своїх захоплень та інтересів.

Infopost.Media

Коментарі