Колонки 02 Грудня 22:02

Операція “Мюнхен”

Поляки мали чудову можливість мандрувати світом. Найперше – до країн соцтабору, але не тільки, бо чимало хто зміг емігрувати до капіталістичних країн, як от Роман Поланський, Чеслав Мілош, Єжи Косинський і багато інших. Велика хвиля поляків та українців зуміла виїхати з ПНР навіть після 1980 року. 

Читаючи польські часописи й літературу, я їм заздрив. Період тупого соцреалізму у них доволі швидко минув. Ніхто їм не вказував, як писати. Ну, звісно, цензура була. Твори політичної еміграції та дисидентів не публікували. Але були й винятки: Вітольда Ґомбровіча видавали, хоч він жив в Арґентині. Зате заборонялося писати щось про “креси”, зокрема про міжвоєнний Львів. І хоч пізнати було, що події відбувалися саме у Львові, але от слова “Львів”, за малими винятками, там бути не могло. 

12189212 956903571024220 2557907272949271484 O

А попри те усілякі модерні й експериментальні викрутаси нікого не цікавили. Я був захоплений творами культового письменника Едварда Стахури (1933 – 1979), який кілька разів намагався накласти на себе руки, лікувався в психіатричній клініці, і врешті таки повісився. Невже в соціалістичні Польщі так пишуть? А, як з’ясувалося, він ще й жив не за нашими мірками: вивчав літературу в Мексиканському університеті, побував у Югославії, Сирії, двічі у Норвегії, у Швейцарії, Франції, США, Канаді і ще раз у Мексиці!

Про таке я міг лише мріяти. Бо не міг виїхати навіть до Польщі. Правду кажучи, окремим заслуженим “класикам” дали змогу теж побачити світу, але всі вони потім мусили кривити душею і писати маячню про тяжке життя в капіталістичних країнах. 

В той самий час у наших часописах йшли гарячі суперечки про те, якою повинна бути поезія: сповідальною чи метафоричною. На 99% метафоричною вона точно не була. Та й зараз пішла мода на поезію без поезії, без метафор, така собі балачка про щось, що легко зрозуміє як професор літератури, так і скромна доярка. Верлібри ж були гостро критиковані, їх вважали буржуазним вибриком, а чимало поетів не мали змоги видати своїх книжок. 

 

Читай також:

Гуляшева рапсодія, або Звідки у Львові бограч і батяри? Колонка Юрія Винничука

 

І так було лише в Україні, бо у Прибалтиці й Вірменії, Грузії та Азербайджані поети спокійно вдавалися до верлібрів. Ба більше – там навіть прозу публікували таку, якої б ніколи не надрукували в Україні. Було просто курйозно читати усі ті антології молодої поезії різних республік, перекладені в Україні, де верлібри становили більшість. 

А ще ніхто полякам не боронив писати на теми історії. Вони видавали сотні історичних повістей. У нас же після 1972-го було піддано жорстокому розгрому історичні романи Івана Білика “Меч Арея”, “Люди зі страху” Романа Андріяшика, “Мальви” Романа Іваничука, збірку доволі наївних оповідань “Неопалима купина” Юрія Колісніченка і Сергія Плачинди, а історико-містичні твори Валерія Шевчука взагалі не видавалися. Після цього історичні твори зникли майже взагалі, а разом із ними і видання забутої класики. 

Я не раз пропонував свою прозу в журнали, але зі всюди приходили критичні відмови, підписані відомими і геть невідомими іменами: Володимир Дрозд, Євген Дудар, Роман Іваничук, Володимир Моренець, Олег Покальчук, Дмитро Онкович і т. д. І всі вони мені брехали, бо у 1990 році те, що вони розкритикували, якраз і увійшло до моєї першої книжки прози, яку видали 65-тисячним накладом! 

Врешті я переклав кілька своїх віршів і поему про вигадану країну Арканум польською мовою і наївно послав до варшавського журналу “Poezja”. Конверт повернувся не з Польщі, а з Києва. До Варшави він не долетів. Був перев’язаний мотузкою і мав наліпку: “Для получения разрешения”. 

Конверт повернений з Польщі
Конверт повернений з Польщі

Досі дивуюся, як мені це обійшлося. Віршів антисовєтських там, звісно, не було, але причепитися можна було до самих текстів, писаних верлібром. Якщо хтось думає, що я в тому листі признавався до перекладу своїх українських віршів, то помиляється. Я писав, що пишу обома мовами. Такий собі львівський поет з польської діяспори – Єжи Віннічук. А що? Була така польська письменниця Лідія Віннічук, теж з Волині, писала на античні теми. 

Якби в КГБ перехопили того листа, то очманіли б від несподіванки, бо досі я був дрібним українським буржуазним націоналістом. А тут – польський поет?

Але якось обійшлося. Не знаю, чому я не передав ці вірші полякам, які не раз у мене ночували, приїжджаючи на закупи. Вони мали такий круїз: приїжджали до Львова, купували усіляке залізо (гайкові ключі, свердла, диски для “болгарки”, дрельки і т. д.), а з цим добром їхали до Румунії і Югославії. З Югославії везли лахи і посуд. 

Я їх підбирав або на трасі на заправці, або під готелем “Львів” і пропонував ночівлю. А за одно перекуповував лахи. 

З двома хлопцями з Польщі я заприятелював, й вони не раз у мене зупинялися. Якось ми розбалакалися, і я пожалівся на свою лиху долю: не друкують мене, кагебісти переслідують… Ех, чому я не поляк? Чому не літаю?

А вони й кажуть: 

– Та ми тобі все влаштуємо. У нас є колєсь Збишек, схожий менш більш на тебе. Ти йому заплатиш, він приїде сюди і віддасть тобі свій паспорт. А ти з його паспортом і з нами перетнеш кордон, заїдемо до Югославії, а там фалюй собі до свого омріяного Мюнхена.

– А що буде з тим Збишком?

– Та нічого. Поживе кілька днів у тебе, потім заявить на кордоні, що паспорт у нього вкрали. Заплатить штраф і все.

Збишкові я мав би дати тисячу баксів. Бакс тоді був по п’ять рублів. У мене таких грошей не було, бо я фарцував скромно – аби лиш на свої потреби. 

Хлопці поїхали й обіцяли за два тижні повернутися. З того дня я почав снувати глобальні плани. У Бєлграді треба піти до консуляту ФРН і попросити статус біженця. Мусять дати. Як не дати жертві КГБ? Крім того, я служив у війську і можу видати воєнні таємниці. Одна з них та, що у польових військових частинах взимку ніхто насправді на чатах не стоїть. Вартові сплять у зброярні, як суслики, на столах, застелених газетами. Можна брати голими руками. О, я багато таємниць знаю! Може, мене навіть в НАТО консультантом запросять. 

 

Читай також:

Моє віконце в центральноєвропейський світ. Колонка Юрія Винничука

 

У Мюнхені я відразу подамся на радіо “Свобода”. Знайду Емму Андієвську, розповім, яким рідним став для мене її голос, як я не пропускаю її літературних програм і попрошуся на роботу. Бо я теж прагну “літь грязь на совєтскій строй, а воду – на мєльніцу буржуазной пропаганди”. Незабаром про мене радянські люди прочитають в газеті: “Він зрадив Батьківщину! За гроші Країни Рад отримав вищу освіту, але запродався антирадянським елементам. Та це й не диво! Ким був його дід? Хто його батько? Обоє відбули справедливе покарання, але це їх не виправило, бо вони виховали зрадника, запроданця і юду”. Колишні одногрупники гнівно засудять мій вчинок. 

Але я готовий був рвати всі ланцюги, які мене єднали з імперією зла. 

Я поїхав до Станіславова і розповів про свій план батькам. Мама – в плач. 

 – Чи ти здурів? Та як таке могло тобі до голови прийти? 

 – А ти подумав, що з нами буде? – запитав тато тремтячим голосом. – Ми залишимося без роботи! 

 – Та що без роботи! – додала жару мама. – Я ж цю хату від своєї роботи й отримала. Викинуть з неї, то і з хати виженуть. Куди ми подінемося?

 – Ви зможете переїхати до Львова і оселитися в дідовій хаті, яку я якраз звільню. 

– І що? Йти вулицю на старості років підмітати? Невже ти нам зробиш таку публІку?

 – Я вам буду помагати. 

 – Як?

 – Я вам висилатиму джинси. 

 – О Господи! – заламала руки мама. – Ще я тільки на базарі не торгувала!

Тут я вирішив не нагадувати, що вона закінчила торгово-економічний інститут. 

Моєму розпачеві не було меж. Я ледь сам не заридав. 

Але, як сказав би поет: сувора дійсність постукала у віко труни. 

Чи міг я покинути батьків на поталу? Стопудово їх би погнали з роботи. Я зруйнував би їм життя. 

На цьому моїй авантурі настав кінець. Я залишився далеко не зразковим громадянином Країни Рад, дармоїдом, тунеядцем, спекулянтом і оспівувачем дивовижної країни Арканум, про яку у Польщі так і не довідалися. 

 

Юрій Винничук, спеціально для InfoPost.Media

Фото з архіву автора

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварії аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атеїсти АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина вагони Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація ромів вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон вбивство Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон віросповідання Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель вчителька Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Ірландія Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косеуць Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП краантин Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігрант мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан найменшина наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду санкції САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словак словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Сулік Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці угорці Закарпаття Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Ямпіль Ямпіль-Косеуць Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський