fbpx
17 Листопада, 2021

Новий закон про проживання в Угорщині підвищує ризик “виборчого туризму” – TASZ

Новий закон про проживання в Угорщині підвищує ризик “виборчого туризму” – TASZ

Прийнята поправка в Угорщині дозволить легалізувати використання фіктивних адрес і може розгорнути “виборчий туризм” на парламентських виборах наступного року.

Про це йдеться у заяві Угорського союзу громадянських свобод (TASZ) та “Політичної столиці” (the Political Capital think tank).

Választás

Ця поправка змінює поняття місця проживання, та більше не вимагає фактичного проживання за вказаною адресою. Роль місця проживання буде зведено до якості контактної адреси. За інформацією громадських організацій, зміни також усувають покарання за надання (або посібництво) фіктивного проживання.

 

Читай також:

Більшість угорців Трансільванії віддадуть голоси за партію Орбана “Фідес” – опитування

 

За словами опозиційного політика, який очолює список партії ліберальних “Моментум” на парламентських виборах наступного року Андраша Фекете-Дьора (András Fekete-Győr), зміни в Кримінальному кодексі Угорщини позбавлять відповідальності тих, хто зареєструє адресу проживання в приватній власності за згодою власника, але фактично там не проживатиме.

За переконанням активістів TASZ, на останніх виборах було кілька випадків, коли люди реєстрували адресу проживання у виборчому окрузі лише для того, щоб мати можливість там проголосувати, фактично не проживаючи за вказаною адресою. Такі випадки на муніципальних виборах 2019 року зафіксувала поліція і справи навіть дійшли до суду, що дало можливість опозиції добитись перерахунку голосів.

 

Угорська виборча система і “виборчий туризм”

Варто зазначити, що за виборчою системою Угорщини, кожен виборець має можливість віддати один голос за представника одномандатного виборчого округу, де він проживає (їх в Угорщині 106), а інший голос – за національні партійні списки. Однак ті, хто не має законного проживання в Угорщині, можуть голосувати лише за списки.

Угорський термін “виборчий туризм” поширився після парламентських виборів 2018 року, коли така практика використовувалась партіями у північно-східних прикордонних регіонах країни. Таким чином намагались забезпечити участь у голосуванні угорських меншин, які проживали неподалік від кордонів країни.

 

Читай також:

Орбан залишився біля керма: “Фідес” провела у Будапешті партійний конгрес

 

Як стверджують правозахисники, поправка сама по собі може вирішити деякі реальні проблеми: справді є багато людей, які не реєструють зміну місця проживання через особисті чи об’єктивні причини. Було б непотрібним і надмірним притягувати їх до кримінальної відповідальності.

Однак, оскільки діючий закон продовжує стримувати тих, хто намагається нелегітимно вплинути на хід виборів через використання фіктивних адрес, то наразі громадські організації не дійшли до спільної думки. Одним з виріантів вирішення ситуації НУО бачать розширення угорського Кримінального кодексу статтями, які кваліфікуватимуть як правопорушення свідому реєстрацію фіктивної адреси своїм місцем проживання, щоб мати більше виборчих прав. Це має стосуватися виборів, референдумів та європейських громадянських ініціатив, вважають громадські активісти.

 

Уряд: Закон реагує на реальні обставини

В офіційній пояснювальній записці, що додається до закону, зазначено, що зміни є відповіддю на реальність. За даними Центрального статистичного управління, понад 6,37% населення Угорщини, або близько 625 000 осіб, не проживають за заявленим місцем проживання. А за даними Національного виборчого офісу (NVI), протягом найближчих тижнів угорцям буде надіслано понад 770 000 інформаційних листів за кордон із запрошенням взяти участь у виборах.

Однак залучення закордонних угорців до участі у виборах не обов’язково може привести до перемоги ті партії, які наберуть серед них більше голосів. Наприклад, через високу явку на парламентських виборах 2018 року навіть 96% голосів закордонних угорців, відданих за правлячу партію “Фідес”, не принесли їй додаткових мандатів у парламенті. У 2022 році явка на парламентських виборах в Угорщині, за даними аналітиків, очікується рекордною і може сягнути 70%.

 

InfoPost.Media за матеріалами euractiv.com

Фото: kismaros.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі