13 Жовтня, 2022

“Не такі, як словаки”: 27 тисяч чехів розповіли, кого підтримують у війні Росії проти України

“Не такі, як словаки”: 27 тисяч чехів розповіли, кого підтримують у війні Росії проти України

Більше 75% чехів підтримують Україну в контексті російського вторгнення на її територію. Такі дані оприлюднив один з найпопулярніших чеських часописів Denik, який провів власне опитування серед своїх читачів щодо їх ставлення до України та Росії.

Участь у опитуванні взяла участь рекордна кількість читачів та підписників сайту – понад 27 000.

При цьому виявилося, що менше 16% читачів бажають Росії перемоги у війні.

Редакція видання підкреслила, що такі дані різко контрастують з останніми подібними опитуваннями у сусідній Словаччині.

“Ми хотіли дізнатися, як наші читачі ставляться до суперечливих тем, пов’язаних із війною”, – пояснив головний редактор “Деніка” Роман Галло.

1210 Cen Data Rusko Ukrajina Anketa Web 01 Kolac Denik 630

Перші опубліковані результати мали кілька фундаментальних висновків.

Перше, той факт, що російське повномасштабне вторгнення в Україну досі дуже цікавить чехів навіть через півроку після його початку. Своїми думками поділилися 27 053 читачі, що більше, ніж будь-коли за всю історію сайту Deník. Другий факт стосується того, що чехи суттєво відрізняються від словаків у поглядах на війну.

Видання наразі не оприлюднило методики свого опитування та повного переліку питань своєї анкети, тож результати можуть відрізнятись від соцдосліджень подібної тематики.

 


Лише 15,9% респондентів бажають перемоги Росії.


 

Не дивним, на думку журналістів є те, що прихильників Росії можна знайти особливо в бідніших регіонах і серед старшого населення, тоді як молодь з великих міст переважно на боці України. Здивувало їх лише те, що люди з базовою освітою підтримують Україну частіше, ніж люди з вищою.

Однак головною межею розмежування є не місце проживання, стать, вік чи освіта, а політична орієнтація. Хоча виборці правлячої коаліції явно підтримують Україну, прихильники центристського руху ANO (лідер Андрій Бабіш) розділені у думках. Більшість у дві третини виборців правих євроскептиків SPD (лідер Томіо Окамура) і комуністів прагнуть перемоги Москви.

1210 Cen Data Rusko Ukrajina Anketa Web 02 Denik 630

Також, згідно з результатами опитування, чехи практично однозначно визначилися з головним винуватцем війни. Рівно 72% учасників визначили, що це режим Володимира Путіна. Цікаво, що на другому місці серед респондентів винуватець не Україна, а США: на думку 18% опитаних військовий конфлікт спровокував Вашингтон.

1210 Cen Data Rusko Ukrajina Anketa Web 03 Denik 630

Чому чехи обрали словаків для порівняння?

Близько місяця тому результати опитування, в якому прийняло участь понад 1000 словаків показало шокуючий висновок: більшість із них бажають, щоб Росія досягла успіху у військовому вторгненні в Україну. Дослідники MNFORCE, Seesame і SAS ще у липні провели опитування серед словаків «Як справи, Словаччина?» щодо того, як би вони хотіли, аби закінчилася війна в Україні.

За результатами опитування більше половини словаків (52,1%) схиляються до перемоги Росії, а п’ята частина опитаних (20,6%) відкрито заявила, що прагне цієї перемоги.

Журналістів видання здивувало також те, що найбільш “проросійсько налаштованим” виявився прошарок словаків віком 30-39 років. Пояснюють це тим, що це покоління, яке “вже не має відчутного досвіду окупації Чехословаччини в 1968 році”. Також на проросійському боці виявились прихильники ультраправих та “SMER-SD”.

Утім, виявляється, демонізувати мешканців Словаччини також не варто. Адже інше опитування, проведене у вересні організацією GLOBSEC спільно з агентством FOCUS, показало зовсім інші, відмінні від липневих, результати.

Результати показали, що перемоги України хочуть 47% респондентів, перемоги Росії – лише 19%. Приблизно третині байдуже, або ж вони не мають своєї думки чи не хочуть відповідати.

Чому так сталося, і куди поділися проросійські настрої у словаків?

По-перше, певний зсув настроїв на користь України організатори опитування пов’язують із подіями на фронті. Влітку ситуація в Україні показувала перевагу російських військ, це могло скласти у частини словаків враження, що Україна не має шансів на перемогу.

“Успішний контрнаступ (Збройних Сил України, – ред.) протягом вересня зі значними успіхами з українського боку могли змінити це ставлення”, – пояснює Домініка Гайду з Центру за демократію та стійкість GLOBSEC.

По-друге, в опитуванні GLOBSEC дослідники включили альтернативні формулювання питань, адже в попередньому респонденти мали можливість визначитися за 10-бальною шкалою лише двома різними способами – або як байдужість до результатів війни, відсутність інтересу до результатів, або як прагнення до угоди між воюючими сторонами.

Тому при опитуванні GLOBSEC вибірку респондентів випадковим способом розділили на дві половини, і одній половині спочатку зачитали запитання з можливістю відповіді «Мені байдуже» та потім запитання з можливістю відповіді «Згоден». Іншій половині вибірки поставили запитання в протилежному порядку. Дослідники виявили, що порядок запитань не вплинув на розподіл відповідей.

 

 InfoPost.Media

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі