fbpx
05 Жовтня, 2022

47% словаків за перемогу України у війні: що не так із соцопитуваннями у Словаччині?

Організація GLOBSEC спільно з агентством FOCUS провели нове опитування щодо ставлення словаків до військових дій в Україні. Організувати нове соцдослідження спонукала хвиля обурення, спровокована результатами опитування «Як справи, Словаччина?», яке проводила компанія SAV у липні 2022 року та яке показало переважаючу частину проросійських настроїв серед словаків. 

Тоді, нагадаємо, опитування показало, що більше половини словаків (52,1%) схиляються до перемоги Росії у війні з Україною, а п’ята частина опитаних (20,6%) відкрито заявила, що прагне цієї перемоги. Перемоги України над окупаційними військами хотіла б тільки третина опитаних словаків 30%, і тільки 19,9% чітко прагнуть такого результату.

GLOBSEC та FOCUS задали респондентам питання «Як би ви хотіли, щоб скінчилась війна в Україні?».

 


Результати показали, що перемоги України хочуть 47% респондентів, перемоги Росії – лише 19%.


 

Загалом майже половина респондентів (47%) бажають перемоги України у війні. Лише близько п’ятої частини населення (19%) хочуть перемоги Росії, а приблизно третині байдуже, або ж вони не мають своєї думки чи не хочуть відповідати.

Screenshot 1

    • Безумовно перемогою Росії – 9%
    • Скоріше перемогою Росії – 10%
    • Мені все-одно – 24%
    • Скоріше перемогою України – 20%
    • Безумовно перемогою України – 27%
    • Не знаю / не відповіли – 10%

Певний зсув настроїв на користь України організатори опитування пов’язують також із подіями на фронті. Влітку ситуація в Україні показувала перевагу російських військ, це могло скласти у частини словаків враження, що Україна не має шансів на перемогу.

«Успішний контрнаступ (Збройних Сил України, – ред.) протягом вересня зі значними успіхами з українського боку могли змінити це ставлення», – пояснює Домініка Гайду з Центру за демократію та стійкість GLOBSEC.

За словами представника агентства FOCUS Мартіна Слосяріка, результати інших опитувань у Словаччині показують, що від 20% до третини словаків довіряють проросійським наративам.

«Ми також спостерігали це в опитуванні для GLOBSEC Trends у березні 2022 року, або в опитуванні Інституту експериментальної психології Центру соціальних і психологічних наук Словацької академії наук», – каже він.

За словами організаторів, результати опитування також свідчать про високий рівень апатії серед молодого покоління словаків. Відповідь «Мені все одно» дали 33% респондентів віком 18-34 роки, 23% респондентів 35-54 роки та 19% респондентів 55 років.

Що стосується електоральних уподобань, то до перемоги Росії схиляються виборці партії Republika (55%). Більш сильну прихильність до Росії спостерігали також серед виборців партії SMER-SD скандального експрем’єра Роберта Фіцо (36%). Серед електорату SMER-SD зафіксували також більший ступінь апатії (34% відповіли «Мені байдуже»). Серед виборців інших партій більшість виступала за перемогу України.

 


Крім того більшість словаків виступають за домовленості для припинення війни.


 

«У суспільстві ми можемо спостерігати певну втому від теми війни в Україні, ми побачили схожу тенденцію у випадку з пандемією COVID-19, коли хворі та жертви стали просто цифрами. Водночас люди занепокоєні зростанням цін на енергоносії та іншими економічними наслідками війни, тому в рамках збереження особистого добробуту чи рівня життя, вони бажають якнайшвидшого завершення конфлікту. Наприклад, у 2020 році ми спостерігали, що більшість респондентів у Словаччині були готові обміняти певні права та свободи на інші економічні вигоди», – додає Домініка Гайду.

Варто додати, що в опитуванні GLOBSEC дослідники включили альтернативні формулювання питань, адже в опитуванні «Як справи, Словаччино», респонденти інтерпретували середину 10-бальної шкали двома різними способами – або як байдужість до результатів війни, відсутність інтересу до результатів, або як прагнення до угоди між воюючими сторонами.

1663312680

Скрін: результати липневого опитування «Як справи, Словаччина?»

Тому при опитуванні GLOBSEC вибірку респондентів випадковим способом розділили на дві половини, і одній половині спочатку зачитали запитання з можливістю відповіді «Мені байдуже» та потім запитання з можливістю відповіді «Згоден». Іншій половині вибірки поставили запитання в протилежному порядку. Дослідники виявили, що порядок запитань не вплинув на розподіл відповідей.

* Опитування проводилось з 21.09. до 27.9. серед репрезентативної вибірки з 1009 респондентів віком від 18 років шляхом особистого інтерв’ю.

 

InfoPost.Media

Фото: AP Photo / Emilio Morenatti


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі