16 Вересня, 2022

Перемога Росії та «ревнощі» до українських біженців: що показали соцопитування у Словаччині

Перемога Росії та «ревнощі» до українських біженців: що показали соцопитування у Словаччині

Кількість біженців з України, які прибули до інших європейських країн внаслідок російського вторгнення 24 лютого станом на 7 вересня перевищила сім мільйонів. Про це йдеться в останніх статистичних даних Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). У сусідній Словаччині з початку повномасштабної війни зареєструвалося більше 90600 українських переселенців.

При цьому значна частина українців почали активно інтегруватись у місцеве суспільство, шукаючи офіційну роботу та влаштовуючи дітей до словацьких шкіл чи дитячих садочків. Однак попри територіальну близькість між країнами та потужну першочергову підтримку, думки словаків щодо результатів війни та впливу українських біженців на їхнє життя розділились. 

Перше дослідження, опубліковане виданням DennikN стосується потенційних результатів українського протистояння російській окупації. Дослідники MNFORCE, Seesame і SAS у липні провели опитування серед словаків «Як справи, Словаччина?» щодо того, як би вони хотіли, аби закінчилася війна в Україні.

Ставка на Росію у війні

За результатами опитування більше половини словаків (52,1%) схиляються до перемоги Росії, а п’ята частина опитаних (20,6%) відкрито заявила, що прагне цієї перемоги.

Перемоги України над окупаційними військами хотіла б третина опитаних словаків 30%, а 19,9% чітко прагнуть такого результату. Ще 18% опитаних не визначились зі своєю позицією.

Screenshot 1

Сині сегменти – на підтримку України, червоні – за перемогу Росії. Граф: DennikN

Географічно голоси на підтримку України у війні сконцентрувались переважно у Братиславі, де більшість населення підтримує Україну. Що стосується інших демографічних критеріїв, то перемоги Україні бажають переважно люди з вищою освітою, тоді як менш освічені знаходяться на проросійській орбіті.

Журналістів видання здивувало також те, що найбільш “проросійсько налаштованим” виявився прошарок словаків віком 30-39 років. Пояснюють це тим, що це покоління, яке «вже не має  відчутного досвіду окупації Чехословаччини в 1968 році». У вікових категоріях 18–29, 60–69, 70 і старше опитування виявилося майже однаковим – респонденти віддали б перевагу Україні. 

Проукраїнська коаліція та пропутінська опозиція

У той же час не став несподіванкою розподіл голосів опитаних за політичними вподобаннями. Найбільше перемоги України прагнуть прихильники OLANO (лідером є міністр фінансів Словаччини Ігор Матович), Progressive Slovakia та SaS (лідер – міністр економіки Словаччини Ріхард Сулік). Десь посередині – прихильники «Sme Rodina», лідером якої є спікер парламенту Борис Коллар та «Hlas-SD» Петера Пеллегріні. На проросійському боці – прихильники ультраправих та «SMER-SD».

Екс прем’єр Словаччини та лідер SMER-SD Роберт Фіцо є явним противником антиросійських санкцій, а нещодавно відзначився святкуванням річниці словацького національного повстання з російським послом. 

Забігаючи наперед, серед прихильників провладної коаліції більше тих, хто підтримує українських біженців. Так, серед тих, хто вважає надання притулку українцям вигодою для Словаччини 44% виборців коаліції і тільки 24% прихильників опозиції. Також 64% прихильників коаліції вважають правильним створення державою гідних умов для життя переселенців з України, у опозиції таку думку розділяє менше половини респондентів – 44%.

Українські біженці мають швидко навчитись бути словаками

Власне друге дослідження словацької суспільно-політичної думки в контексті війни в Україні стосується ставлення до українців, які залишились у Словаччині, виїхавши за кордон через війну.

У червні цього року Фонд Мілана Шимечки у співпраці з агентством Focus опитав 1005 респондентів та виявив, що словаки все ще готові приймати людей з України. Але ті мають адаптуватися до словацького суспільства і не повинні надто відрізнятися ні кольором шкіри, ні ставленням до релігії, ні рівнем освіти.

Відчувають словаки і деякі ревнощі у відношенні держави до словаків та українських біженців. Так, 89,9% опитаних вважають, що держава має більше дбати про своїх громадян, а не про всіх без різниці.

У більшості респондентів (81,2%) склалась думка, що що допомога людям, які втікають з України, відбувається за рахунок населення Словаччини. 72,2% людей навіть вважають, що держава зараз нехтує підтримкою інших іноземців, які проживають на її території.

«Дослідження показує, що, хоча ми історично зафіксували найбільшу хвилю солідарності з людьми, які втікають до Словаччини, однак це викликає у словаків багато страхів і невпевненості.  У Словаччині є багато експертів з інтеграції людей з-за кордону в наше суспільство, які можуть бути корисними державі та місцевим органам влади», — каже Вероніка Фішбоун Влчкова, директор Фонду Мілани Шимечки.

Власне про корисність біженців йдеться і у Стратегії контрольованої інтеграції емігрантів, яку обговорили у словацькому уряді 13 вересня та на підставі якої продовжили термін виплати допомоги на проживання мігрантів.

Важливим для словаків є те, що людина, яка хоче жити в Словаччині, має сприйняти спосіб життя цієї країни (32,7%) і мати необхідну кваліфікацію для роботи (24,8% респондентів). Крім того 24,8% вважають, що біженці не мають бути мусульманами, а 22,4% не хотіли б надавати притулок ромам.

Крім того критеріями для можливості оселитися у Словаччині словаки вважають знання словацької мови (21,8% респондентів), хорошу освіту (19% респондентів) та колір шкіри (мігранти мають бути білошкірими, вважають 16,3% респондентів). Для 16% респондентів було важливо, щоб людина походила з християнського середовища.

Варто додати також, що суттєвий вплив на громадську думку має робота проросійської пропагандистської машини. Так, зараз проросійські сили намагаються розіграти чергову карту проти українців за кордоном, підірвавши довіру європейців до України та використовуючи для цього різноманітні маніпуляції. Цього разу на озброєнні кремлівських пропагандистів боти в соцмережах, антиукраїнські мітинги на площах європейських міст та спільні заходи з російськими дипломатами. Кілька останніх таких акцій та заходів ми дослідили в матеріалі:

Спецоперація «Українці нам не друзі»: як проросійські сили організовують антиукраїнський рух у Європі

Додамо також, що за результатами березневого опитування підтримка президента Росії Владіміра Путіна у Словаччині впала з 55% до 28% з березня 2021 року. При цьому майже 65% респондентів погодилися з тим, що президент Путін хоче відновити Російську імперію. Саме тому він становить загрозу не лише для України, а й для інших країн.

 

Infopost.media

Титульне фото: Louis Charbonneau / Human Rights Watch


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі