fbpx
21 Липня, 2022

Медицина Словаччини на порозі нової кризи. Чи допоможуть їй медики-переселенці з України?

Медицина Словаччини на порозі нової кризи. Чи допоможуть їй медики-переселенці з України?

Близько 3000 словацьких лікарів заявили про готовність звільнитися, якщо влада Словаччини не почне негайне реформування галузі. 

Про це у червні повідомив голова Асоціації медичних профспілок (LOZ) Словаччини Петер Вісолайскі після зустрічі з прем’єр-міністром країни Едуардом Гегером. Причина – низькі зарплати, погане забезпечення та відсутність реформи в галузі. І це на тлі виснаження галузі пандемією Covid-19. Така ж цифра готових до колективного звільнення лікарів була озвучена асоціацією на початку квітня, коли було анонсовано страйк медиків.

3589197

Ця ситуація нагадує шокуючий 2011 рік, коли у листопаді звільнилося понад 2000 медиків. Як наслідок, уряд Словаччини змушений був ввести надзвичайний стан. Тоді ситуація ускладнилася також політичною кризою в країні, відставкою уряду та призначенням дочасних виборів.

Але сказати, що ситуація у медицині Словаччини з тих пір радикально змінилася не доводиться: країна переживає перманентні кризи в медичній сфері, зокрема і звільнення медпрацівників. До прикладу, станом на листопад минулого року близько 2500 словацьких лікарів були готові звільнитися на знак протесту.

Сьогодні словацькі медики не виключають, що їхній страйк переросте у масові звільнення лікарів із лікарень, як це сталося у листопаді 2011-го. Переговори з владою мають продовжитися у серпні.

Катастрофічний брак лікарів

Як стверджує Петер Вісолайскі, словацькі лікарні потребують додаткових 1300 лікарів та 2200 медсестер. Загалом лікарні Словаччини потребують до 5000 лікарів та 10-12 тисяч медсестер.

Важливим також є те, що значна частина лікарів – пенсійного віку. Наприклад, у місті Ружомберок (північна Словаччина) на пенсію можуть піти 50% первинних педіатрів. Якщо вони в один період вирішать скористатись цим правом, 500 тисяч дітей можуть залишитись без елементарної допомоги.

За оцінками словацького МОЗ, в Словаччині не вистачає 400 лікарів загальної практики для дорослих і 223 педіатрів первинної ланки.

Okresy Vld

Результати оцінки стану загальнодоступної мінімальної мережі лікарів загальної практики та педіатрів словацьке МОЗ звело до інфографіки, де зеленим відзначені найкраще забезпечені медициною округи, а чорним – округи з критичним рівнем як матеріального, так і кадрового забезпечення.

Так, класифікація класифікує округи за чотирма рівнями загроз на основі трьох класифікаційних параметрів (місцева доступність, пропускна спроможність та вікова структура лікарів).

Ситуація ускладнюється через зростання рівня зараження COVID: частина лікарень навіть обмежили доступ відвідувачів. До прикладу, таке рішення прийняли у Рожнявському окрузі Кошицького краю на сході Словаччини.

Чому словацьким медикам краще за кордоном, навіть у сусідів?

В середньому медсестри в лікарнях Словаччини заробляють на 400 євро менше, ніж у сусідній Чехії. 

У Словаччині лікарі в середньому заробляють менше ніж 2800 євро, що на 1000 євро менше, ніж в Угорщині, і значно нижче заробітної плати в інших сусідніх країнах. 

Як стверджують словацькі ЗМІ, посилаючись на дані Єврокомісії, у період з 2015 по 2016 рік саме через різницю в оплаті майже дві третини медиків, які залишили Словаччину, поїхали до Чехії.

За останні 2 роки медичні працівники були виснажені кількома хвилями COVID-19, посиленими низьким рівнем вакцинації та неефективною державною політикою. Багато лікарів і медсестер виїхали працювати за кордон або змінили професію.

При середній зарплаті в економіці минулого року 1211 євро, базова зарплата несертифікованого лікаря становить 1513 євро, тобто у 1,25 рази вище, а сертифікованого лікаря – 2 785 євро, тобто у  у 2,3 рази, ніж середня платня в країні. Під час пандемії словацькі медики на “ковідних” робочих місцях отримали додаткову оплату в розмірі 7 євро за відпрацьовану годину.

Для порівняння, сертифікований лікар в Угорщині отримує 3 754 євро, тобто в 3,1 рази більше середньої зарплати, а з 2023 року коефіцієнт зросте до 3,5, тобто зарплата збільшиться до 4 238 євро.

У Чеській Республіці медсестри мають дуже різні зарплати залежно від досвіду та класу заробітної плати, але в середньому вони заробляють 53 000 чеських крон (2 165 євро). Середня зарплата чеського лікаря, за даними Інституту медичної інформації та статистики Чеської Республіки [ÚZIS ČR], становить близько 100 000 чеських крон (4 086 євро).

Чи має словацький уряд рішення?

Наприкінці минулого року міністра фінансів Ігор Матович заявив, що у 2022-му охорона здоров’я отримає на 411 мільйонів більше євро більше, адже медицина є пріоритетом уряду. Однак асоціації та медичні працівники не погодились із таким твердженням і зазначили, що бюджет є замалим. Крім того, у ньому не було передбачено ресурсів для стрибкоподібного підвищення зарплат медпрацівників. 

Щоб якимось чином згладити критичну ситуацію, міністр фінансів Ігор Матович озвучив пропозицію про одноразову винагороду в 500 євро для медичних працівників.

Однак рішення ще не ухвалене і велике питання, чи це суттєво вплине на ситуацію, що склалася.

Чи врятують Словаччину українські лікарі?

Попри доволі консервативне трудове законодавство, за останні роки Словаччина намагалася частково компенсувати брак кадрів у медицині фахівцями з України. Цей процес набув доволі системних рис починаючи з 2015-2016 років.

Станом на травень 2021 року в Словаччині працювало майже 68 тисяч іноземців, при цьому найбільша їх кількість – з України та Сербії.

Станом на 19 липня 2022 року, за даними словацької влади, починаючи з 24 лютого до Словаччини виїхали 622,4 тис. українців різних професій. У той же час, станом на 19 липня, майже 377 тисяч українців повернулись в Україну, а притулок у Словаччині отримали трохи більше 86 тисяч осіб.

До початку широкомасштабної війни Росії проти України українці могли працювати у словацькій сфері охорони здоров’я лише після тривалих адміністративних процедур і підтвердження освіти, що інколи займало до року. 

Однак зараз ситуація кардинально змінилась – медики з України можуть працювати у Словаччині як інтерни під наглядом лікаря. Це стало можливим завдяки закону «Lex Ukraina», який словацький парламент ухвалив у березні.

Станом на березень цього року до асоціації, яка об’єднує медичних працівників Словаччини, звернулися близько 100 претендентів з України, які виявили бажання працювати у системі охорони здоров’я Словаччини. Вони отримали можливість обслуговувати пацієнтів без професійних оглядів.

«Вони можуть відносно швидко почати працювати у формі інституту тимчасового професійного стажування, тобто їх працевлаштує або лікарня, або амбулаторія, яка користується цим статусом. Вони працюють під наглядом певного працівника відділу за своєю спеціальністю», – пояснила речниця міністерства охорони здоров’я Словаччини управління охорони здоров’я Зузана Еліашова.

У словацькому МОЗ пояснюють, що якщо медпрацівники з України не мають всіх необхідних документів, роботодавець може перевірити їх на володіння навичками та знаннями для посади, на яку вони претендують. У працівниках тут зацікавлені як лікарні, так і поліклініки.

Більше пощастило тим українцям (переважно із Закарпатської області, у межах якої Україна має кордон зі Словаччиною і де проживає компактно словацька громада), які мали до цього статус іноземного словака. У такому випадку для працевлаштування потрібні диплом та офіційний переклад, а перевірка документів займає близько місяця.

При цьому частина медичних установ Словаччини вже прийняли на роботу українських медиків. Так, у мережі лікарень Svet zdravia та поліклінік ProCare з початку війни знайшли роботу 7 парамедиків з України, більшість із них у госпіталях у східній Словаччині. Лікарня та поліклініка Рузвельта у Банській Бистриці (центральна Словаччина) прийняла 2-ох співробітниць зі статусом тимчасового притулку на посаду асистента медичного закладу. Тут також зареєстрували більше 10 заяв від українців на посади медичної сестри, масажиста, фізіотерапевта від українців. 12 лікарів подали заявки на працевлаштування до Братиславської університетської лікарні. У лікарнях мережі AGEL в окрузі Спішська Нова Весь працевлаштувались 15 парамедиків, троє – у Левіце, двоє – у Комарно та чотири у Зволені.

Очевидно, Україні треба бути готовою сьогодні до нової хвилі відтоку медпрацівників, насамперед, з західних областей країни. Причому не тільки до Словаччини, яка чергову кризу в охороні здоров’я, а й до інших сусідніх країн, адже брак медиків відчуває також Угорщина.

 

Віталій Дячук, аналітик Інституту Центральноєвропейської Стратегії

за матеріалами Aktuality, SME sk, Nový Čas

інфографіка: health.gov.sk


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі