fbpx
16 Листопада, 2021

Чи зможуть медики з України компенсувати дефіцит медиків у Словаччині

Чи зможуть медики з України компенсувати дефіцит медиків у Словаччині

Рівно 10 років тому стався перший серйозний ультиматум медиків Словаччини, а потім і масове звільнення. Тоді, у листопаді 2011 року, звільнилося понад 2000 медиків. Уряд Словаччини змушений був ввести надзвичайний стан і таким чином змусити вийти на роботу медиків у 15 лікарнях.

Зараз ситуація не краща. Медики у Словаччині звільняються і переїжджають працювати до Австрії, Німеччини та Великобританії. Ми повідомляли про те, що знову ж таки понад дві тисячі лікарів Словаччини мають намір змінити місце роботи.  Уряд країни вже сподівається на медиків з третіх країн, зокрема і України. У пошуках врегулювання ситуації тут розробили законопроект, який передбачає полегшення працевлаштування для іноземних спеціалістів.

2971774 1200x

 

Кадрова криза серед медсестер

Загалом у Словаччині працює трохи більше 30 тис. медсестер. З них 5290 – старші 60 років. Середній вік – 47 років. Статистика свідчить, що медсестер має бути не менше 46 тис., тобто на 16 тис. більше.

Від початку цього року в Словаччині звільнилося 1400 медсестер.

“Ми давно знаємо, що у нас мало людей у ​​сфері охорони здоров’я і що їхній середній вік високий. Тому дуже важливо, щоб стабілізація персоналу в секторі охорони здоров’я стала одним із наших ключових пріоритетів, інакше це матиме фатальні наслідки для всіх нас”, – зазначила президент Словаччини Зузана Чапутова у річній доповіді.

Власне українські медичні працівники вже переїжджають працювати до Словаччини.

Як розповіла нашому виданню медична сестра однієї з лікарень Братислави Зденка Малекова, уже зараз у їхньому закладі працює декілька медсестер з України.

“У нас лікарі заробляють півтори тисячі євро на місяць, мають ще різні надбавки, але все одно це не така зарплата, яку вони можуть мати у тій таки Німеччині. А медсестри взагалі у нас мають лише 900 євро. Тому мої колеги вчать мову і йдуть працювати туди, де зароблятимуть значно більше. А українських медсестер цілком влаштовують і наші зарплати. До речі, всі українки працюють у нас дуже сумлінно”, – каже Зденка Малекова.

Щоб влаштуватися медсестрою чи лікарем в словацьку лікарню, потрібно пройти певну процедуру. У Словаччині є можливість нострифікації диплома медичної сестри наступних типів:

Більшість медсестер з України, які мають середню освіту, нострифікували свій диплом та визнали свою кваліфікацію саме як практична сестра.

У Словаччині нострифікація диплома є необхідною умовою як для працевлаштування за фахом, так і для продовження навчання. Рішення про відповідність вищої освіти нормам словацького законодавства приймає Міністерство освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки. Процедура розгляду документів і визнання диплому може тривати до 90 днів. У разі необхідності, Міністерство має право запросити додаткові документи заявника на свій розсуд.

Після нострифікації диплому, медсестра має право почати роботу в державних або приватних клініках або лікарнях Словаччини. На даному етапі вона працює як помічник медсестри (як асистент). Трудовий договір спочатку укладається строком на один рік роботи як асистента медсестри.

Заробітна плата починається від 650 до 900 євро в місяць вже з вирахуваними податками (на руки). Можливі доплати за: вечірні та нічні зміни, роботу у вихідні та в державні свята, роботу понад норму.

Для того, щоб почати працювати як повноцінна медсестра, потрібно протягом першого року роботи в лікарні підготуватися і здати іспити на підтвердження кваліфікації і на знання словацької мови.

Спеціалізований іспит проходить 3 рази на рік (березень, червень, листопад).

Для успішного проходження іспиту необхідне знання словацької мови та медичної й юридичної термінологіі. На даний момент словацькі клініки ввели нову обов’язкову вимогу для кандидатів, які приїжджають на роботу – знання словацької мови хоча б на базовому рівні А1.

 

Чи виникне проблема з кадрами на Закарпатті?

Здавалося б, у такому випадку Україні необхідно готуватися до дефіциту кадрів. І дійсно багато закарпатських медиків їдуть працювати головним чином до Словаччини та Угорщини. Дехто працевлаштовується там без зміни громадянства і місця проживання.  Так, багато медиків з Ужгорода їздять на чергування в лікарні найближчих міст в Словаччині, а медики Берегівщини та Виноградівщини також їдуть працювати в лікарні на свої зміни і після роботи повертаються додому.

І все ж, медики часто обирають постійну роботу в інших країнах. Особливо це стосується угорськомовних медиків Закарпаття.

Як розповів Infopost начальник Департаменту охорони здоров’я Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолій Пшеничний, фактично через це проблемним у кадровому плані у нас є Берегівський район.

“Гострої нестачі медичних кадрів загалом в області наразі немає. Але є відносна нестача в окремих районах. Зокрема, на Берегівщині не вистачає лікарів і середніх медичних працівників. Це пов’язано із близькістю кордону. Чимало спеціалістів звідси виїхали працювати в сусідню Угорщину”, – розповів Анатолій Пшеничний.

У свою чергу, перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький, який курує і сферу медицини в краї, сказав, що Закарпаття має хорошу медичну освітню галузь.

“У нас є потужний медичний факультет в УжНУ, де готують щороку сотні фахівців-медиків. Це найбільший факультет в університеті, де викладають майже п’ятдесят докторів наук і понад сто кандидатів наук. Окрім того, в УжНУ є окремо Стоматологічний факультет і так званий Медичний факультет №2, де навчаються студенти-іноземці. Також на Закарпатті є три фахові медичні коледжі у Хусті, Берегові та Міжгір’ї.  Тому, у випадку необхідності компенсації кадрових потреб, студентів медичних училищ та коледжів залучаємо на підмогу медсестрам, а студентів вищих навчальних закладів та інтернів – лікарям”, – розповів Infopost Мирослав Білецький.

З його слів, медзаклади Закарпаття останнім часом значно поповнили матеріальну базу сучасним обладнанням, проведено їх реконструкції і все це також стимулює медиків працювати саме на Закарпатті.

І все ж, головною причиною “міграції” медичного персоналу як в Словаччині, так і в Україні залишається рівень заробітної плати. І поки існуватиме значна різниця в оплаті праці, доти цю міграцію подолати буде складно.

 

InfoPost.Media

Фото: myhornanitra.sme.sk


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі