fbpx
20 Червня, 2022

Кошице програло в суді битву за Якабов палац. Нові власники з Бразилії

Кошице програло в суді битву за Якабов палац. Нові власники з Бразилії

Самоврядування міста більше 20 років вело боротьбу за право власності на майно та володіння на Якабов палац (Jakabov palác), але врешті програло цю битву, — у грудні обласний суд у Кошице виніс рішення на користь колишніх власників, які живуть в Бразилії. Про це стало відомо тільки цими днями, в червні 2022 року.

Утім, Кошице намагається скасувати втрату національної пам’ятки культури у Верховному суді Словацької Республіки.

Jakabov Palac

Рішення суду підтвердив міський голова Кошице Ярослав Полачек. А також те, що самоврядування планує його оскаржувати.


Для туристів, які приїжджають до міста і йдуть до центру з вокзалу, це перший пам’ятник, який вони бачать в історичному центрі.


Палац Якаба — неоготична будівля в Кошице, що стоїть на розі вулиць Млинської та Штефанікової, неподалік від колишнього русла річки Млинський нагон.

Будівлю спроектував для себе архітектор Петер Якаб, автор багатьох еклектичних будівель. Будівництво було завершено в 1899 році. При будівництві також були використані кам’яні частини собору Святої Єлизавети (Алжбети), що залишилися після реконструкції.

Після звільнення міста радянською армією деякий час тут перебував президент оновленої Чесько-Словацької Республіки Едвард Бенеш.

У період 1992-2000 років у будівлі розташовувалася Британська Рада, а потім вона використовувалася для проведення різних громадських заходів. Щоправда останнім часом перебуває у досить занедбаному стані, очевидно через судову тяганину. Палац є однією з національних пам’яток культури Словаччини.

Палац належав Петеру Якабу до 1908 року, а коли він переїхав з Кошице, то продав палац Гуго Баркані (Hugo Barkányi). Після Другої світової війни палац перейшов у власність міста. Після 1989 року на палац претендувала Катаріна Пошова (Katarína Póšová) – дочка Баркані. У 1996 році суд постановив, що палац Якаба справді належить родині Баркані, але у 1999 році рішення було оскаржено. Ситуація повторилася у 2001 році, потім у 2005, 2010 та 2019 році. Місто щоразу оскаржувало вирок. У документі про право власності від 2021 року зазначено, що пам’ятка належить місту Кошице.

Нагадаємо, що Угорщина продовжує купувати історичні будівлі у центрі словацького міста Кошице.

Йдеться про те, що кілька об’єктів нерухомості у Кошицях стали власністю уряду Угорщини. Так угорське консульство купило для власних потреб дві будівлі, які знаходяться у “охоронній заповідній зоні” міста, де знаходяться пам’ятки архітектури.

Отже, топ-будівель в Кошице, які стали власністю угорців:

• колишня будівля єзуїтського університету (у безпосередній близькості від собору святої Єлизавети (Алжбети). Придбала його організація, пов’язана з Угорським державним фондом.

1649234308

• палац Чакі-Дежофі, що стоїть на розі вулиць Главна та Поштова. Власником цієї пам’ятки національного значення зараз є Міністерство зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини.

1634245233

• будинок-музей кошицького скульптора Войцеха Леффлера. Продаж станом на жовтень минулого року не було підтверджено. Запит на придбання цього майна було адресовано до міського округу громадським об’єднанням “Роваш” (Rovás), яке орієнтоване на угорську громаду.

Koshitse Slovakiya 5

У Кошице не всі міські депутати підтримали продаж історичних будівель для потреб сусідньої держави. Утім це наразі не заборонено законами Словацької Республіки.

 

InfoPost.Media за матеріалами SME sk

Фото: SME


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі