fbpx
20 Серпня, 2021

Кордон не повинен розділяти. Колонка Едуарда Бураша

Кордон не повинен розділяти. Колонка Едуарда Бураша

У липні я ініціював та проводив візит до Кошице голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова та директора Ужгородського аеропорту Олега Коцюби.

Зважаючи на карантинні обмеження (донедавна Словаччина вважалась найзакритішою для українців державою ЄС, – ред.), організувати візит було не так і легко. І це вдалося зробити, і це знаковий візит, бо у нас такого рівня представників влади сусіднього Закарпаття не було з 2018 року.

Гості прибули підготовленими з конкретними планами щодо співпраці між аеропортами, питаннями щодо розвитку транскордонного співробітництва, з пропозицією, наприклад, використання “реабілітаційних, спортивних та рекреаційних комплексів” на Закарпатті для наших учнів та мешканців нашого Кошицького краю.

Але про те, якою була тема переговорів, наприклад, в Офісі Кошицького Самоврядування, з якими (навіть якщо тільки частковими) результатами перемовини закінчилися, не було жодного речення в пресі. Взагалі у нас не було згадки про цей візит. Чому? Не знаю. Вважаю це великим упущенням.

Kosice

Зі свого боку, хочу надати трохи інформації та фактів за результатами візиту, а також деякі роздуми.

  1. Кошицький край та Закарпатську область України об’єднує Меморандум про співпрацю, підписаний у жовтні 2006 року, який покликаний допомогти розбудові митної та прикордонної інфраструктури, розвитку партнерської мережі між муніципалітетами, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями, сприяти інвестиціям та зовнішньоекономічній діяльності між регіонами, розвитку туристичної інфраструктури та транскордонного співробітництва.

І тут виникає питання: а що було зроблено за ці 15 років? Якою співпрацею ми можемо похвалитися, якими спільними проектами? Інертність просто вражає. Можливо, хтось скаже, що Меморандум має лише декларативний характер, а співпраця повинна передбачатися Угодами. Доля правди в цьому є, але знову ж таки виникає питання: де ці Угоди? Чому дві сусідні територіальні одиниці Словаччини та України не мають тісних ділових контактів? Чому ми не використовуємо наше сусідство, особливо, якщо врахувати нашу доволі тривалу спільну історію.

  1. Багато чого обговорювали на зустрічі представники аеропортів Кошице та Ужгорода щодо діяльності обох аеропортів. Міжнародний аеропорт “Ужгород” має величезний інтерес до співпраці з нашим аеропортом, в основному щодо допомоги у можливості відкриття авіарейсів з Ужгорода до Праги (в Чехії працює понад 150 тисяч мешканців Закарпаття) та інших європейських столиць і популярних курортів.

Варто нагадати, що у червні було відновлено регулярні авіарейси з Ужгорода до Києва тричі на тиждень. Однак 30 серпня літак з Києва не вилетів до Ужгорода, а в компанії-перевізнику та в аеропорту редакції InfoPost.Media дали суперечливі роз’яснення.

  1. Директор Ужгородського аеропорту Олег Коцюба привітав пропозицію виконавчого директора Кошицького аеропорту Міхаеля Тмея щодо стажування та практики студентів Ужгородського університету та працівників аеропорту “Ужгород” в Кошице.

Керівники аеропортів також детально обговорили можливість запуску автобусу між Ужгородом та Кошицями, який би перевозив пасажирів на вибране повітряне сполучення – українців до Кошицького аеропорту, а словаків до аеропорту в Ужгороді з подальшою посадкою на літак до Києва.

  1. Зустріч з віце-главою Кошицького Самоврядного краю Даніелем Руснаком передбачала глибшу співпрацю між регіонами, спільну участь у європейських грантових програмах, переважно в питаннях екології, довкілля, туризму, освіти та науки. Йшлося  про створення умов для підприємців по обидва боки кордону. Олексій Петров висловив зацікавленість у співпраці над проектами з використанням коштів від програм ЄС. Мова йшла, в першу чергу, про екологічні проекти, сміттєпереробку та утилізацію сміття. Йшла мова і про добудову автомагістралі D1 до українського кордону.
  2. Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров висловив повну підтримку та пообіцяв свою участь у заході, який проводитиме Асоціація Феман в Кошице наприкінці вересня “Дні України в Кошице”. Закарпаття також візьме активну участь у цьому заході в рамках презентації.

У свою чергу, директор аеропорту “Ужгород” Олег Коцюба висловив свою підтримку щодо цієї події і пообіцяв допомогти з транспортуванням наших партнерів та, перш за все, ветеранів війни, які прибудуть з України на забіг “Ветеранська миля”, який відбудеться в рамках “Днів України в Кошице”.

Ось такий короткий підсумок цього візиту, щоб про нього не забули.

Особисто я сподіваюся на активну співпрацю і дуже вірю, що вона буде тільки на користь жителів з обох сторін наших регіонів, розділених територією “Шенгенського кордону” і сподіваюся, що цей кордон нас не розділить остаточно.

 

Едуард Бураш, голова фонду Феман,

радник мера Кошице з питань міжнародної співпраці

спеціально для InfoPost.Media

 

Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


 

  • Ми раніше описували візит закарпатських посадовців та новопризначеного на той час керівника аеропорту “Ужгород” до словацького Кошице, а також перспективи авіасполучення Закарпаття з аеропортами великих міст країн-сусідів:

Рейс на Прагу та автобус через кордон: Як аеропортам Ужгорода та Кошиць не конкурувати, а співпрацювати

 


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі