fbpx
01 Серпня, 2021

Словаччина все ще залишається найбільш закритою країною ЄС для українців

Словаччина все ще залишається найбільш закритою країною ЄС для українців

З огляду на останні рішення, складається таке враження, що уряд Словаччини не має наміру притримуватися рекомендацій Євросоюзу щодо послаблення карантину. Більше того, безсилим тут є і Конституційний суд.

У понеділок, 19-го липня, уряд Словаччини знову підтвердив обмеження на кордонах, введений ще 5 липня. Але цього разу на держкордонах Словаччини з Угорщиною, Польщею та Австрією були встановлені так звані «зелені» коридори для тих автомобілів, водії та пасажири яких провакциновані. Для решти водіїв діють карантинні правила з обов’язковим проходженням самоізоляції, з тестами ПЛР та іншими обмеженнями.

Border Uzhhorod Slovak Side
Фото: Raimond Spekking

Багато хто чекав нового рішення Міністерства громадського здоров’я Словаччини, яке мало б ці обмеження зняти, адже їхнє запровадження було оскаржено в Конституційному Суді. 

Рішення Конституційного суду Словаччини відмінило розпорядження управління охорони громадського здоров’я № 226 від 02.07., яким вводились карантинні обмеження на кордонах. 

Здавалося б, будуть полегшення і Словаччина приєднається до тих країн Євросоюзу, які полегшили іноземцям та своїм громадянам можливість подорожувати. Однак поки ні. 

«Цього разу уряд у різний спосіб «протистояв» вердикту Конституційного суду.  Спочатку в уряді казали, що ми не відмінимо обмеження на кордонах, поки рішення Конституційного суду не буде опубліковане у збірці Законів. Коли нарешті це рішення КС опублікували, то уряд просто прийняв нову постанову №231 від 16.07.2021, яка так само містила пункти про карантинні обмеження на кордонах. При цьому, документ майже не відрізнявся від того, який був оскаржений Конституційним судом.

У постанові №231 знову ж таки підтвердили умови карантину для тих, хто повертається. Тепер, від 19 липня до обов’язкового карантину зобов’язані йти всі люди, які в’їжджають в Словаччину (від 12-ти років) і вони не були вакциновані.

Ті, хто переніс захворювання, а також ті, хто отримав першу дозу вакцини (у випадку, що передбачається дворазове вакцинування), або був вакцинований одноразовою вакциною, (якщо з моменту щеплення минуло менше, ніж 21 день) – при в’їзді до Словаччини повинні йти на карантин на 5 днів, а після цього зробити ПЛР-тест і лише якщо тест негативний, то можна виходити з карантину.  

Таким чином, якщо зважити на те, що у Словаччині провакциновано обома вакцинами 40 % населення, то решта навіть самих громадян Словаччини все ще дискриміновані і це при тому, що всі регіони країни є «зеленими» і тут вже дуже мало фіксується випадків захворювання на коронавірусну інфекцію», – розповів нам екс-ужгородець та сьогодні один з представників української громади в Словаччині Андрій Баганич.

Водночас, Міністерство закордонних справ Словаччини надало окреме роз’яснення щодо зміни режиму пропуску через спільний українсько-словацький кордон з 21 липня.

Зокрема, в цьому роз’ясненні йдеться, що громадяни України, власники біометричних паспортів, можуть в’їжджати на територію Словацької Республіки відповідно до загальних умов в’їзду, передбачених Кодексом Шенгенських кордонів (в’їзд на короткострокове перебування тривалістю 90 днів протягом 180 днів).

Для в’їзду громадяни України зобов’язані проходити процедури (карантин або інше), визначені чинним рішенням Управління охорони здоров’я Словацької Республіки (з урахуванням наявності або відсутності вакцинації у громадян України). 

Це означає, що:

  • громадяни України, які мають сертифікат вакцинації (2 дози) (англійською, словацькою або чеською мовою) перед в’їздом реєструються на сайті https://korona.gov.sk/ehranica/ та звільняються від самоізоляції (остання вакцинація повинна бути не раніше 14 днів). Приймаються всі вакцини, зареєстровані ВООЗ (це означає, що всі вакцини, зареєстровані в Україні).
  • Невакциновані особи також реєструються на сайті https://korona.gov.sk/ehranica/, однак зобов’язані пройти самоізоляцію терміном 14 днів (якщо за цей час не виникає симптомів або не проведено тестування). Самоізоляцію можна припинити, отримавши негативний результат тесту RT-PCR, зробленого не раніше, ніж на 5-й день.

Водночас, додамо, що з 1 серпня відновлює роботу КПП “Малі Селменці – Вельке Слеменце” на українсько-словацькому кордоні, де його можна перетинати пішки та не велосипеді з 9:00 ранку до 21:00 за київським часом.

Варто зазначити, що вже наприкінці літа влада Словаччини трохи послабила карантинні обмеження для невакцинованих подорожуючих, але не для всіх. Обмеження, пов’язані із небезпекою поширення COVID-19 послабили на користь тих громадян, які періодично перетинають кордон для роботи.

InfoPost.Media,

фото TASR


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі