Угорський апеляційний суд третьої інстанції виніс остаточне рішення щодо колишнього депутата Європарламенту від угорської партії Jobbik Бейли Ковача та засудив його до 5 років позбавлення волі за шпигунство проти інституцій Європейського Союзу та бюджетне шахрайство, а також фальсифікацію приватних документів.
Окрім п’ятирічного ув’язнення, екс-депутату Європарламенту також заборонено займатися громадською діяльністю протягом десяти років.
Згідно з вироком, про який стало відомо днями, колишній політик може бути звільнений умовно лише після відбуття двох третин терміну покарання. Через секретність лише відповідна частина вироку була публічною, тому суд пояснював мотивацію за закритими дверима.
Сам Бейла Ковач, який зараз проживає в Москві, не був присутній на винесенні вироку, хоча раніше заявляв угорському виданню Magyar Nemzet, що хотів би бути присутнім на суді, аби довести, що він не шпигун.
Адвокат екс-політика Янош Бойяі (Bólyai János), коментуючи вирок суду, сказав, що не може повідомити деталі через конфіденційність, однак зазначив, що звернеться до Конституційного суду та Європейського суду з прав людини.
Еволюція КДБейли
Політик Бейла Ковач, який отримав прізвисько «KGBéla», згідно з обвинувальним актом Головного слідчого управління Генеральної прокуратури між 2012-2014 роками передавав інформацію офіцерам російської військової розвідки, які працювали під прикриттям у їхньому посольстві в Будапешті. Серед іншого йшлось про енергетичні питання, вибори до Європарламенту, угорську внутрішньополітичну ситуацію та розширення АЕС Пакш. До речі, Ковач з’явився в партії в середині 2000-х років та підтримував її фінансово. Він також відповідав за зміну зовнішньополітичного курсу раніше антиросійської партії «Jobbik» та «розворот» її до Москви.
Згідно з обвинуваченням, оперативним завданням Бейли Ковача також було створення політичного угруповання в ЄС, метою якого є послаблення політики союзу відповідно до силових інтересів Росії. Депутат регулярно зустрічався в конспіративному порядку з російськими дипломатами і щомісяця відвідував Москву.
Перше виправдання та апеляція
У вересні 2020 року Окружний суд Будапешта у першій інстанції виправдав Бейлу Ковача за звинуваченням у шпигунстві, водночас визнавши його винним у вчиненні інших злочинів. Тоді Ковача засудили до півтора років ув’язнення та штрафу в розмірі 600 тисяч форинтів за бюджетне шахрайство та використання фальшивих документів. Суд встановив, що Ковач уклав контракти на стажування, фінансовані інституціями ЄС, які він не планував проводити. Таким чином він завдав шкоди Європарламенту на 6 мільйонів форинтів у 2012-2013 роках. Щодо шпигунства суддя зазначив, що своєю діяльністю Бейла Ковач сприяв інтересам Росії, але не завдав шкоди інтересам ЄС, адже мав доступ тільки до публічної інформації, яку і передавав росіянам.
Однак у червні минулого року столичний апеляційний суд у другій інстанції визнав політика винним у підготовці до шпигунства проти інституцій Євросоюзу, збільшивши термін призначеного ув’язнення до 2 років, випробувальний термін до 5 років, а штраф – до 1,2 мільйона форинтів. Суд другої інстанції встановив, що Бейла Ковач поділився непублічною інформацією та зробленими з неї висновками з офіцером російської розвідки щодо енергетичної політики ЄС до 2014 року.
Робота в Україні та життя в Росії
Зараз Бейла Ковач живе в Москві і не планує переїжджати до Угорщини. За його словами, він викладає в Інституті міжнародних відносин у Москві. У листопаді минулого року Ковач переніс у Москві операцію на головному мозку.
Нагадаємо, що 5 грудня 2010 року тоді ще депутат Європарламенту від Угорщини Бейла Ковач відкрив свій офіс на Закарпатті, в місті Берегово. Метою було допомога у оформленні громадянства для закарпатських угорців. У березні 2014 року Ковач змушений був закрити свій офіс під тиском української влади, зокрема з боку СБУ. Але важливо зауважити, що саме релігійна громада Реформатської церкви міста Берегово, яка надала своє приміщення в оренду під офіс одіозного угорського політика, закликала тоді Бейлу Ковача призупинити роботу його офісу на невизначений термін та фактично розірвала угоду про оренду в односторонньому порядку.
Важливо також зауважити, що одночасно із закриттям офісу в Закарпатті, Бейла Ковач відвідав Крим під час російського псевдореферендуму, який угорський політик назвав “абсолютно законним”.
Робота КДБейли після російського вторгнення в Україну 24 лютого
Після тривалої паузи в публічній активності в українському напрямку, Бейла Ковач раптово активізувався відразу після російського вторгнення Росії в Україну. У виданні Regnum, яке небезпідставно має репутацію зв’язків з російськими спецслужбами, вийшла серія публікацій за підписом Бейли Ковача.
Зокрема 14 березня на Regnum вийшла його стаття під назвою “В Закарпатье венгры и русины подняли вопрос о присоединении к Венгрии”. У цій публікації Бейла Ковач описує життя закарпатських угорців та русинів у стилі, який не тільки відповідає наративам російської пропаганди, зокрема в категоріях “геноциду”, і відразу ж цитує начебто звернення від закарпатських угорців до угорського прем’єра Віктора Орбана з закликом “использовать все существующие возможности для обеспечения физической граждан Венгрии, проживающий за ее пределами”; а далі додаючи: “Надеемся на воссоеденение с историческим Отечеством”. Також у цій же публікації Бейла Ковач пише про намір місцевого населення багатьох районів Закарпаття провести референдум про вихід зі складу України.
Таким чином, створювався той самий контекст для Закарпаття, як Кремль створював і створює для окупації спершу Криму, тоді Донбасу та решти території України.
Принагідно важливо зауважити, що за 2-3 тижні до появи цієї публікації в мережі, переважно соцмережа Facebook та телеграм-канали, масовано просувалася інформація про підготовку згаданих Бейлою Ковачем референдумів на Закарпатті. Кампанія була настільки масованою, що речник Віктора Орбана з міжнародних питань Золтан Ковач 25 лютого зробив окремий пост у Facebook для спростування цієї дезінформації.
Вільний переклад цього поста з угорської звучить так: “Це називається брехня без будь-яких підстав: сьогодні з’явилася ДЕЗІНФОРМАЦІЯ про закарпатських угорців. Деякі російськомовні ЗМІ повідомили з посиланням на українські джерела, що національності, які проживають на Закарпатті, планують провести референдум щодо виходу з України. Крім того, за неправдивими новинами закарпатські угорці звернулися до прем’єр-міністра Віктора Орбана з проханням захистити їх від геноциду. Цю брехню спростували компетентні українські органи. Війна в Україні, на жаль, найгірший сценарій. В інтересах Угорщини та жителів регіону якомога швидше відновити мир. Ми постійно стежимо за розвитком подій і не дамо втягнути Угорщину у війну”.
Ще одна важлива деталь: ще починаючи з вересня 2021 року, коли вже російські війська стягувалися під український кордон для вторгнення, Інститут Центральноєвропейської Стратегії відслідкував серію дезінформаційних кампаній російського походження, які моделювати і провокували військове зіткнення між Україною та Угорщиною на тих же підставах, які просував Бейла Ковач щодо Закарпаття, а Росія просуває з 2014 року щодо Криму, сходу України та України загалом для виправдання військової агресії.
Детальне викриття цих дезінформаційних кампаній ви можете знайти за цими посиланнями:
- Як російська пропаганда лякає фейками про угорські війська під кордоном з Україною;
- Російський фейк про військову напругу між Будапештом і Києвом “вкинули” і в угорський інформпростір;
- Як Росія знову вигадує загрозу військового зіткнення між Україною та Угорщиною.
Віталій Дячук, аналітик Інституту Центральноєвропейської Стратегії для Infopost.media
У матеріалі використанна інформація з таких угорьсикх медіа, зокрема 444, Мandiner, Іndex, Тelex
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.