11 Квітня, 2023

Фермери – не вся Польща: як поляки ставляться до України на тлі суперечок з експорту зерна

Фермери – не вся Польща: як поляки ставляться до України на тлі суперечок з експорту зерна

З початку повномасштабного вторгнення Польща стала для України «сестринською країною». Принаймні так поляків назвав у минулорічному зверненні Володимир Зеленський. Польща стала однією з країн, які надали найбільше допомоги Україні з моменту повномасштабного вторгнення.

Так, тільки військової допомоги з Польщі надійшло на суму близько 2,2 млрд євро, а загальна сума допомоги, в тому числі військової становить близько 1% від ВВП країни — майже 30 млрд злотих (7 млрд дол.).

Однак, попри тепле ставлення Польщі до України, час від часу між країнами виникають суперечності, як правило з економічних причин — транзиту вантажних вагонів, кількості дозволів на вантажні перевезення, а також зміни до експорту української агропродукції та взагалі експорту зернових з України, які призвели до фермерських страйків. Однак чи впливає це на ставлення пересічних поляків до України та українців?

Що каже соціологія

Агентство SW Research провело соціологічне опитування для rp.pl, про те, як поляки оцінюють нинішній стан відносин між Польщею та Україною. Забігаючи наперед, майже 80% поляків, зокрема прогресивна молодь, добре ставляться до України.

При цьому на питання про своє ставлення до України 23,4% респондентів відповіли «дуже добре», а 56,1% респондентів оцінили ці стосунки як добрі.

Relacje Polski z Ukrainą
Infogram

Поганими відносини між Польщею та Україною вважають тільки 4,7% респондентів. У свою чергу дуже поганими стосунки вважають 2,7% опитаних поляків.

Ще 13,1% респондентів не мають власної думки з цього приводу.

За інформацією президента агентства SW Research Пшемислава Весоловського (Przemysław Wesołowski), шестеро із десяти опитаних поляків (61%) віком до 24 років і такий же відсоток (60%) жителів сільської місцевості вважають нинішній стан відносин між Польщею та Україною добрим. Майже шестеро із десяти респондентів (58%) із середньою освітою та подібна частина (59%) людей із доходом від 4001 до 5000 злотих (середня заробітна плата в Польщі) вважають, що між Польщею та Україною наразі добрі стосунки.

Українське зерно як камінь спотикання

У 2022 році польський імпорт продукції українського агрокомплексу зріс майже втричі – до $2,6 млрд. За словами голови профспілки «Solidarność» Томаша Обшанського (Tomasz Obszański), близько 3 мільйонів тонн зерна з України в’їхало до Польщі потягами та вантажівками. Саме воно і стало найбільшою «точкою кипіння» для польських фермерів та спричинило першу серйозну проблему у відносинах країн від 24 лютого. 

Приблизно через рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну польські фермери почали блокувати пункти пропуску на польсько-українському кордоні, протестуючи проти неконтрольованого припливу зерна та іншої сільгосппродукції з України. За їх словами, замість того, щоб йти транзитом далі до інших країн, зерно залишалося у Польщі та порушило баланс ринку. Ці протести навіть призвели до відставки міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика.

Саме тому інше опитування SW Research мало на меті з’ясувати, чи достатньо, на думку словаків, польський уряд зробив для захисту фермерів від напливу дешевого зерна з України до Польщі. Тільки 11,7% поляків відповіли ствердно на це питання, ще 25,5% не мали власної думки з цього приводу.

Zboże z Ukrainy
Infogram

Більшість (62,8%) респондентів вважали, що польський уряд не вжив достатніх заходів для захисту власної економіки, зокрема фермерських господарств. При цьому така думка найбільш поширена серед старшого населення з середнім доходом з великих міст.

* Опитування було проведено дослідницьким агентством SW Research серед користувачів онлайн-панелі SW Panel 4-5 квітня 2023 року. Аналіз охопив групу з 800 користувачів Інтернету віком від 18 років. 

Чи вплинуло невдоволення польських фермерів на Україну?

Вже 7 квітня новий міністр сільського господарства Польщі  Роберт Телус зустрівся з цього приводу з міністром сільського господарства України Миколою Сольським. Сторони домовились, що потік зерна з України до Польщі припинять до збирання врожаю. Єдине виключення — транзит зернових через територію Польщі до третіх країн без розвантаження всередині країни.

Уже найближчим часом у Польщі обіцяють розробити нові механізми, які дозволять стабілізувати ситуацію, яку спричинив експорт українського зерна на продовольчому ринку.

Зважаючи на те, що експорт зернових становить – це майже 40% всього експорту українських агрокультур, а частка ЄС у ньому більш як 51%, таке рішення може спричинити суттєве падіння експортних доходів України.

Експорт українських зернових у 2022 році. Інфографіка: Мінагрополітики України

Експорт українських зернових у 2022 році. Інфографіка: Мінагрополітики України

Проте причини зернової кризи у Польщі стались не з вини українських експортерів, вважають фахівці. Так, зокрема через проблеми із логістикою, Польща не змогла організувати вивезення українських зернових до країн, які їх придбали, зокрема вже в польських трейдерів. Через це вже продане поляками українське зерно накопичилось у сховищах  та «дратує» місцевих аграріїв. Про це йдеться у коментарі доктора наук, викладача Факультету політичних наук та міжнародних студій Варшавського університету Анджея Шептицького (Andrzej Szeptycki) для LIGA.net.

А те, що ціни на зернові у Польщі залишаються суттєво вищими за «довоєнні» та майже відповідають середнім цінам по Європі, може свідчити не стільки про економічний вплив українського експорту, скільки про маніпуляції для отримання відшкодування з фондів Євросоюзу або/та заробляння політичних балів польськими політиками. 

 

Infopost.Media

Коментарі