fbpx
13 Червня, 2023

Допомога Україні, боротьба з дезінформацією та збереження мізків: як новий словацький уряд вестиме державу до виборів

Допомога Україні, боротьба з дезінформацією та збереження мізків: як новий словацький уряд вестиме державу до виборів

Держава не може роздавати гроші лопатою, а у виконанні програмних завдань уряду важливим є не тільки результат, але й шлях його досягнення. Про це заявив новий тимчасовий прем’єр-міністр Словаччини Людовіт Одор, представляючи програму свого уряду. Основні завдання кабінету міністрів вмістились на 28 сторінок у порівнянні зі 121-сторінковою програмою попереднього уряду, представленої Ігорем Матовичем.

Свою програму уряд затвердив у понеділок, після цього вона має пройти затвердження в Національній раді Словаччини.

Серед ключових цілей «уряду технократів» – майбутні вибори, боротьба з інфляцією, збереження плану відновлення та єврофондів та реформування галузі охорони здоров’я. Їх члени Кабміну поділили на короткострокові (підтримка життєдіяльності держави до дострокових виборів, формування держбюджету та продовження вектору проєвропейської зовнішньої політики) та середньострокові (адресна соціальна допомога, залучення та утримання «мізків» у Словаччині та підвищення ефективності використання коштів із фондів Європейського Союзу).

 

Читай також:

Уряд технократів на пів року: як Словаччина вирішуватиме політичну кризу та що це значить для України

 

Гібридні загрози та чесні вибори

Окремий розділ програмної заяви уряду присвячений захисту демократії та посиленню згуртованості. Серед ключових питань у цій сфері — боротьба з дискримінацією, допомога маргіналізованим ромським громадам, підтримка неурядових організацій, а також раціоналізація та децентралізація державного управління.

У цьому ж розділі окремо виділено проблему гібридних загроз та дезінформації. У той час, коли частина опозиції, зокрема експрем’єр Роберт Фіцо, ставить під сумнів чесність виборів, а третина населення вірить навіть найбанальнішим фейкам, у цьому є своя логіка. Однак у програмній заяві уряд не зазначив конкретних заходів, вказавши тільки, що прагне запобігти подальшій дезінтеграції суспільства та демократичних засад «через проактивну комунікацію, ефективну координацію та застосування найкращих зарубіжних практик».

Уряд хоче домовитися з суспільним мовником RTVS про спільну процедуру боротьби з дезінформацією та підтримати програму субсидування медіаосвіти.

Так, наприклад, кабмін хоче покращити обізнаність словаків щодо членства в Європейському Союзі і НАТО. Водночас він хоче підвищити довіру до держави та її демократичних інститутів.

«Неадекватна та несистемна державна комунікація без стратегічної структури сприяє створенню суб’єктів в інформаційному просторі, які, як зазначає Словацька інформаційна служба, систематично поширюють шкідливий контент, зокрема дезінформацію та оманливі, тенденційні та поляризаційні наративи», – заявляють в уряді.

Допомога Україні триватиме

«Уряд технократів» зберігатиме прозахідний вектор зовнішньої політики та не змінюватиме ставлення до підтримки України. 

«Підтримка України та солідарність є національним інтересом Словаччини. Ми й надалі будемо допомагати Україні політично, гуманітарно, військово та іншими способами», – йдеться у тексті програмної заяви. – «Уряд розгляне можливість надання Україні військової техніки».

У частині програми уряду, присвяченій оборонній політиці, згадується також навчання українських військових та модернізація ППО.

 

Читай також:

Словаччина зможе навчати українських військових на своїй території

 

Боротьба з відтоком мізків

Майже в кожному інтерв’ю Людовіт Одор наголошує, що залучення талановитих людей у Словаччини буде ключовим для його уряду. Щоб обмежити відтік молоді з країни, уряд хоче більше уваги приділити словацьким університетам. Так, частиною університетської реформи має стати фінансування через контракти про результативність, коли фінансування вузів буде залежати від досягнення закріплених цілей.

 


Це важливо для країни, адже зараз кожен п’ятий словацький студент, а це близько 32 тисячі, навчається за кордоном. За даними Інституту освітньої політики приблизно 70% студентів, які виїжджають за кордон, навчаються в Чехії — близько 21 тисячі.


 

Продовження реформи початкової школи полягатиме у нових методиках викладання, за якими пояснення навчальної програми має проводитись зрозумілішим способом, а «в основному в створенні умов, у яких учень навчатиметься самостійно, а вчитель буде його провідником».

У документі не йдеться про підвищення зарплат вчителям, однак уряд планує «побудувати бюджет на освіту таким чином, щоб взяти курс на наздоганяння середнього рівня країн ЄС».

Подолати бідність, але не платити за всіх

Першим пунктом у короткострокових завданнях уряду під назвою «безперебійна робота держави до виборів» є допомога людям у зв’язку з інфляцією. У цьому плані уряд прагне відмовитись від загальної підтримки на користь адресної.

Попередній уряд фактично компенсував домогосподарствам підвищення цін на енергоносії, однак більшість словацьких сімей не відчули цього на своєму гаманці. Кабінет міністрів Одора планує зосередитись на найбідніших верствах населення, «підтримавши коригування матеріальної допомоги та мінімального прожиткового мінімуму». Однак уряд Одора не встигає запровадити якісь закони в парламенті чи збільшити виплати.

Крім того, в уряді обіцяють вплинути на подорожчання продуктів харчування, однак наразі не зрозуміло, якими інструментами це здійснюватиметься. Для більш конкретних заходів уряду може знадобитись підтримка парламенту в голосуванні за відповідні закони, однак Національна рада має тільки одну заплановану робочу сесію, яка має початись вже цього тижня.

Податкова реформа, оновлення лікарень

Уряд Людовіта Одора має в планах також зменшити навантаження на державу у зв’язку з соціальними виплатами та зміцнити довіру до фінансових інституцій. Крім того, уряд хоче проаналізувати якість використання коштів єврофондів, адже тільки цього року Словаччина не змогла освоїти близько 30% виділених їй коштів, що складає близько 4,3 мільярда євро.

Одним з інструментів реформатори бачать зміни в системі оподаткування. Так планується зменшити податки, пов’язані з фондом оплати праці та збільшити ставки податків на споживання, власність і діяльність, яка має негативний зовнішній вплив (як варіант, планується запровадити екологічний збір, якого у Словаччині наразі немає).

63ee26 2023 06 12 Urgetny Prijem 1216x684

Серед найбільш конкретних кроків, прописаних у програмі уряду, є зміни у системі охорони здоров’я. Тут планують використати кошти на реконструкцію чи будівництво лікарень і придбання машин швидкої допомоги. Ключовим критерієм для запропонованих проєктів буде їх здійсненність. Тут уряд остерігається не наступити на граблі своїх попередників, які призвели до неспроможності, наприклад, завершити будівництво лікарні Rázsochy у Братиславі, яке почалося в 1987 році. Найсучасніший комплекс мав бути завершений у 1993 році, але будівництво призупинили у 1990 році. Другий уряд Мікулаша Дзуринди повністю зупинив проект у 2003 році.

Уряд планує продовжити реформу лікарень, коли гроші «йтимуть» за пацієнтом та буде визначено конкретний каталог процедур. Прозора система оплати медичних послуг, за якою в усіх лікарнях країни однакові процедури коштуватимуть однаково, має запрацювати з 1 січня 2024 року. 

Окремим напрямом медичних послуг у Словаччині має стати скринінг раку легень, який тут найчастіше виявляють на запущеній стадії, оскільки він тривалий час не має симптомів. 

 

Infopost.Media за матеріалами словацьких ЗМІ

Титульне фото: Ivan Majerský, Pravda

Коментарі