fbpx
29 Листопада, 2021

Був готовий піти у відставку: голова КМКС Брензович розповів про життя в Будапешті, Закарпаття та виборчий туризм

Був готовий піти у відставку: голова КМКС Брензович розповів про життя в Будапешті, Закарпаття та виборчий туризм

Василь Брензович, очільник КМКС (Товариство угорської культури Закарпаття) вже рівно рік перебуває за кордоном – в Угорщині. За його словами таке рішення він прийняв за порадою своїх адвокатів, після того як СБУ почало розслідування діяльності Благодійного фонду “Закарпатський центр економічного розвитку Егана Еде”, а пізніше й інших фондів, які очолював Брензович.

Зокрема серед звинувачень – підозра у “державній зраді” та “сепаратизмі”. У інтерв’ю valaszonline.hu Василь Брензович каже, що злякався затримання та арешту.

“Щоб уникнути цього, мої адвокати порадили мені виїхати за кордон…”, – каже він.

Але й додає, що з того часу обвинувачення до суду так і не було подано, як і жодних інших приписів. Утім колишній народний депутат України і надалі залишатиметься в Угорщині, адже вважає, що йому все ще загрожує ув’язнення на батьківщині.

Brenzovics László Cover1 Vsz

 

Обшуки СБУ та переобрання в КМКС

Також Василь Брензович зазначив, що готовий був піти у відставку з посади голови КМКС. Адже керувати великою організацією на Закарпатті з Будапешта досить проблематично. Але на з’їзді організації, що відбувся 9 жовтня у Берегові, делегати підтримали лише його кандидатуру. Тому Брензович залишився на посаді.

“Я намагаюся виконувати свою роботу – наскільки це можливо і до тих пір, поки маю довіру”, – каже Василь Брензович.

Утім про обшуки у власному будинку з боку СБУ він говорити не забажав. За словами очільника КМКС, він підписав документ, який не дозволяє йому коментувати деталі обшуків. Хоча і підтверджує, що було вилучено різне майно та велику кількість готівки.

“Я підписав документ, що не можу коментувати деталі обшуку будинку — тоді не просто було вилучено гроші, а й різне інше майно — і тоді я сказав: гроші не мої”, – каже Брензович.

Brenzovics László4 Vsz

 

Закарпатський сепаратизм та виборчий туризм

В свою чергу він відкидає будь-які звинувачення у сепаратизмі і вважає це абсурдом та черговим методом для залякування угорців на Закарпатті.

“Закарпатський сепаратизм – це постійна тема в українському публічному дискурсі, а гроші, які знайдені, – це хороша “амуніція” для тих, хто каже, що на Закарпатті відбувається щось підозріле за допомоги угорської держави, – каже Брензович. “Угорщина є членом НАТО та ЄС, підписала Гельсінський заключний акт та українсько-угорський договір 1991 року. Я вважаю абсурдним, щоб угорці Закарпаття мали якісь сепаратистські прагнення, і що це фінансує держава Угорщина”.

Також Брензович відкинув звинувачення закарпатських угорців у так званому “виборчому туризмі” на користь партії Орбана. Йдеться також про українців, які мають подвійне громадянство і яких угорські опозиційні партії звинувачують у фіктивному проживанні, незаконному отриманні пільг, пенсій, інших привілеїв на території Угорщини. Також їм закидають участь у виборчому процесі на території країни в якій вони постійно не проживають.

До речі, ми дослідили приклад ситуації, коли в одному з прикордонних сіл Угорщини населення між виборами змінювалося в рази. У порівнянні з 2018-м роком, коли востаннє відбулися парламентські вибори в Угорщині, населення угорського села Кішпаладь (Kispalád), що на самісінькому кордоні з Україною в межах Закарпатської області, зменшилося з майже 1296 до 630 осіб, тобто майже вдвічі.

Brenzovics László2 Vsz

“Я не можу трактувати поняття фіктивного мешканця. Хтось або проживає в місті відповідно до чинного законодавства, чи ні. Ви або отримуєте соціальні виплати на законних підставах, або ні. Усі інші настрої є небезпечними для угорсько-угорських відносин, особливо для угорців на Закарпатті”, – зазначає Брензович.

За його словами, підтримка угорських громад за кордоном є важливою для виживання Угорщини та всієї угорської нації. І сподівається, що ця підтримка продовжиться і після виборів в Угорщині 2022 року.

“Як і інші угорські громади за кордоном, ми тримаємося за рідну землю, але, безсумнівно, закарпатці перебувають у найважчому становищі серед цих угорських громад. А без допомоги Будапешта було б значно важче”, – зазначає Брензович.

 

Довідково.

Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) було створено у 1989 році, першим керівником було обрано Шандора Фодо. Товариство є найчисельнішою організацію угорців в Україні, об’єднує 5 районних, 112 первинних осередків, до складу яких входить понад 40 тисяч членів.

Колишній голова правління товариства Микола (Міклош) Ковач обирався народним депутатом України третього скликання. У 2014 році на з’їзді в Ужгороді 405 депутатів КМКС обрали нового голову. Ним став колишній заступник голови товариства та перший заступник голови Закарпатської обласної ради Василь (Ласло) Брензович, згодом народний депутат України.

Товариство є одним з ініціаторів відкриття у м. Берегові Закарпатського угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, створення Закарпатського обласного угорського драматичного театру, підтримує угорськомовну пресу на Закарпатті, є засновником обласних газет “Kárpátalja”, “Карпатський об’єктив” та ще кількох видань.

Правління товариства є організатором наукових конференцій та семінарів, виставок угорських художників Закарпаття, інших культурно-мистецьких заходів, ініціатором встановлення пам’ятних знаків видатним діячам угорського народу в містах Ужгороді, Берегові, Виноградові.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі