fbpx
09 Листопада, 2021

У Берегові відкрили профцентр “Еде Егана” та святкували 25-річчя Закарпатського угорського інституту (ФОТО)

У Берегові відкрили профцентр “Еде Егана” та святкували 25-річчя Закарпатського угорського інституту (ФОТО)

8 листопада Закарпатський угорський інститут імені Ференца ІІ Ракоці відзначив своє 25-річчя. У цей день до Берегова завітали почесні гості та урочисто відкрили оновлену будівлю Центру професійної підготовки “Еде Егана”.

Повна реконструкція та розширення будівлі колишньої школи з російською мовою викладання була проведена за участю Благодійного фонду “За Закарпатський угорський інститут” при фінансовій підтримці уряду Угорщини та Державного секретаріату з питань національної політики, за підтримки Фонду Габора Бетлена.

кол2

На початку церемонії представники фонду розповіли про історію будівлі та ремонту.

У 2015 році фонд “За Закарпатський угорський інститут” долучився до розвитку професійного навчання на Закарпатті. Зокрема тоді Державний секретаріат з питань національної політики Угорщини надав 16 мільйонів форинтів на підтримку модернізації професійного ліцею у Берегові, де планувалося, в тому числі і навчання угорською мовою. Однак ці плани не здійснилися.

Тому було вирішено орендувати на 49 років для створення окремої професійно-технічної школи, де навчання відбувалося б угорською мовою, будівлю колишньої школи, яку Берегівська міська рада у 2018 році виставила на аукціон. Будівля стояла пусткою понад 20 років.

На повну реконструкцію, переобладнання та розширення будівлі було витрачено 123,1 мільйона гривень, а на обладнання, меблі та обладнання нового закладу додатково 42 300 000 форинтів (більше 3,5 млн. грн. за курсом на сьогоднішній день).

Присутній на церемонії віце-прем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн та віце-президент Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ) Йожеф Барта відкрили на фасаді будівлі знакову табличку про офіційну передачу будівлі. А директору закладу Каталін Шоош було вручено символічні ключі.

Урочиста церемонія продовжилася в актовому залі. У своєму виступі ректор інституту Іштван Черничко зазначив, що навчальні заклади, де викладають угорською мовою на Закарпатті — це інвестиція в молодь та спільне майбутнє.

“Інвестиції, вкладені 25 років тому, – їх зараз добре видно – однозначно окупилися”, – сказав Іштван Черничко.

Він подякував уряду Угорщини, провідним політикам та особам, які приймають рішення, керівникам коледжу, викладачам, співробітникам та всім колишнім і нинішнім студентам за довіру.

 

Окремо варто звернути увагу на матеріал про те, як і для чого Угорщина розвиває мережу професійно-технічної освіти на Закарпатті.

 

Почесний гість, віце-прем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн зазначив, що уряд Угорщини допомагає угорцям, які мешкають за кордонами країни, не з милосердя, а виконує свій обов’язок.

“Це робиться для того, щоб угорська нація вижила, а якість життя угорського народу покращилася, тому природним обов’язком угорської держави є належна підтримка угорців за кордоном”, – сказав він.

У своїй промові він нагадав, що Угорщина першою визнала незалежність України, а також наголосив, що прем’єр-міністр Віктор Орбан особисто доклав серйозних зусиль, щоб Європейський Союз запровадив безвізовий режим для України.

Згадав і про проблеми, які, на його думку, заважають нині стосункам Угорщини та України.

“Як шкода, що закон про освіту, який загрожує угорським закладам, був прийнятий в Україні невдовзі після прийняття безвізового режиму”, – підкреслив угорський політик.

За його словами “якщо Україна хоче наблизитися до ЄС, то вона повинна серйозно ставитися до прав меншин”. Зокрема визнати угорців корінною меншиною в Україні – для збереження прав, освітніх закладів, мову та культуру. І додав, що хоче, “щоб це було добре і для українців, і для угорців”.

З нагоди ювілею закладу голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков вручив керівникам інституту грамоту за віддану та сумлінну працю.

Схожу думку щодо ставлення до національних меншин висловив у ході ІІ форуму “Re:Open Zakarpattia” Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто. За його словами, останні події в Україні стосовно державотворення та формування національної ідентичності трохи конфліктують з правами етнічних спільнот.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі