Колонки 04 Жовтня 00:50

Будуючи мости та руйнуючи стереотипи. Історія українського румуна

Побудова мостів – найбільший соціальний виклик, погодьтесь. Ви можете обирати різні “цвяхи” та “матеріали”, та найефективнішою конструкцією, яка триматиме ці мости є саме культурна дипломатія та транскордонне співробітництво.

Однак мова не тільки про мости між географічними кордонами, окреслені річками Прут та Сірет, а про кордони, що будуються між кожним жителем Сігету та Солотвина, між окремими індивідами.

Саме національні меншини, етнічна та соціальна приналежність до різних груп, постають можливістю руйнувати бар’єри, стереотипи або навіть сталі патерни, що живуть в закутках свідомості. Тому влаштовуйтесь зручніше і насолоджуйтесь розповіддю з перших вуст про те, як мати різні етнічні коріння і суміщати їх з викликами сучасного суспільства (на реальних подіях).

Це моя власна історія життя.

184310573 3053432118249044 7034923949921870814 N

Я сам виріс в непримітному, на перший погляд, селі, більшість населення якого ідентифікують себе етнічними румунами, та вчився у звичайній українській загальноосвітній школі, маючи багато друзів та сусідів мого віку, що навчались в школі з румунською мовою викладання.На дворі ми всі разом частіше спілкувались румунською і рідше українською мовами, що не було абсолютно для нас проблемою та допомагало практикувати обидві мови з раннього віку.

Ми разом відвідували різні державні свята, ходили на пікніки та паради, змагання та олімпіади, де показували свої вміння та навички та виборювали перемоги для своїх шкіл та селища в цілому як на обласному, так і на національному рівнях разом з іншими школярами.

12 1 768x512
Фото: Ukrainer

Особливості освіти румунів в Україні

Напевно, першою ознакою, за якою намагаються зруйнувати мости порозуміння між людьми, є саме маргіналізація за мовним принципом. Водночас, це перший місток для порозуміння, що будують в багатомовних середовищах.

Є стереотип, що румунська спільнота в Україні та на Закарпатті отримує освіту повністю на румунській мові. На основі цього відразу ж робиться висновок, що у представників румунської спільноти є проблеми зі складанням ЗНО, і це одночасно означає, що мовляв румуни України націлені на навчання у вишах Румунії, і їх Україна не цікавить.

Дійсно, є багато старшокласників серед румунів України, які прагнуть отримати освіту в Румунії, та готуються до вступу до ВНЗ саме в Румунії. Однак їхня кількість не значно перевищує кількість молодих людей, що проживають і в інших регіонах України та бажають навчатись за кордоном. Вони, як і всі інші, керуються якістю європейської освіти та привілеями саме європейського диплома про вищу освіту.

Однак також існує проблема надто високого прохідного балу ЗНО у більшості ВНЗ України.

Але за моїми спостереженнями, частина румунської молоді, яка вступає до румунських вузів, потім вертається в Україну і продовжує здобувати вищу освіту саме в українських вишах, оскільки в румунських є дуже висока планка для бакалаврів, яку не всі можуть побороти та вдало закінчити університет.

До слова, це не є проблема для молоді, бо зміна освітнього середовища для румунської молоді є типовою починаючи зі школи.

Як на мене, це добрий показник що це не закрите суспільство, в якому всі орієнтовані лише на Румунію, а дійсно якісно вивчають українську мову та історію України, бо розглядають українські університети як рівнозначну, а часто і пріоритетну ціль.

Більшість абітурієнтів з числа румунської громади Закарпаття вступають до Ужгородського національного університету на різні спеціальності та показують гарні результати як в навчанні, так і в житті університету.

Варто також почитати:

Румуни vs Роми

Коли мова йде про румунську меншину, то одразу пробігає думка про ромів і асоціативний ряд пов’язаний із цим. Це найбільш поширена асоціація, за якою дуже дивно спостерігати в 21 столітті, але як кажуть у народі – вже маємо, що маємо.

Як тільки ти покидаєш румуномовну спільноту і потрапляєш в інший соціум, до стін альмаматер та знаходишся в пошуку соціальних груп, в яких ти знайдеш своє місце, тобі потрібно буде пояснювати, чим відрізняються роми та румуни, і що це абсолютно інший народ із своїми особливостями, яких ти у більшості навіть не знаєш.

Існує безліч питань та ще більше стереотипів, які постійно день за днем потрібно руйнувати та позиціонувати себе.

Напевно, у більшості це проблема у відокремленості, як культурній, так і етнічній, яка не тільки дуже різноманітна, але й сильно плекається самими етнічними румунами через різні фестивалі, виставки та транскордонні заходи.

Але як це круто, коли ти сидиш в якомусь закладі спілкуючись з кимось румунською мовою і під час знайомства з українцями з сусіднього столику, на запитання “а якою ви тільки що мовою розмовляли” у тебе є величезна кількість можливих варіантів для відповіді, навіть банальне “італьяно”, яке було дуже впевнено сказано. І це сприймається ніби ти європеєць, який відвідує чудове Закарпаття, щоб подивитись неймовірні краєвиди, і на тебе дивляться зачаровані очі аж поки ти скажеш “це жарт, насправді це була румунська”. Це обов’язково стає приводом для посмішки, жартів та історій, які переповідаються друзям та знайомим.

1572163427
Фото: Антон Рижих, Varosh

Багатство румунів

Якщо ви живете в Закарпатті, то скоріш за все коли-небудь чули плітки про те, що румуни – багаті. Загалом, це правда. Румуни – люди заможні, працьовиті та дуже відповідальні.

Перший спільний місточок, який притаманний всім закарпатцям і поширений як Україною, так і Румунією, саме про те що головне в житті обох націй – це сім’я. І саме для цього з самого дитинства в наших спільнотах нам прививається працьовитість та вміння робити все, аби вдома завжди було все необхідне і сім’я процвітала.

Саме з цього проростає наступний стереотип, який у більшості є правдою, про те, що українські румуни – заробітчани.

Більша частина вимушені працювати сезонними працівниками і навіть невелика частина з них мігрує до Чехії та Італії назавжди в пошуках кращого життя і гідного та якісного працевлаштування.

У Чехії навіть є міста, в яких заробітчани складають більшість населення, як, наприклад, Плзень, де надзвичайно велика спільнота заробітчан, які проживають частину життя на Закарпатті, а іншу частину життя саме там, підтримуючи тим самим фінансово свої сім’ї. Багато з них знаходять там своє “місце під сонцем”, будують кар’єру, але… (так, без “але” в цій розповіді не обійтись, оскільки всі вони завжди, і це важливо розуміти) неодмінно повертаються додому щонайменше 2 рази на рік, для того, щоб провести, щонайменше, місяць вдома в період затяжних зимових та весняних святкувань, під час яких всі дружно ходять одне до одного в гості, згадують цікаві історії за сімейними застіллями та заряджаються позитивною енергією теплого сімейного кола.

Справді, сімейні традиції займають велике місце в житті українських румунів і плекаються більшістю навіть без релігійних забарвлень і незалежно від віросповідання та поглядів на релігію.

Румуни і контрабанда

Продовжуючи тему закарпатських стереотипів, ви точно натрапите на думку, що найбільше контрабандних цигарок возяться саме румунами.

Однак виходячи з попереднього абзацу, думаю, ви вже зрозуміли, що основна маса людей займаються саме легальними речами і до нелегальної діяльності не залучені, тому це скоріше міф.

Він притаманний саме закарпатському регіону, який просто складно спростовувати.

Румунські замки в Нижній Апші (Тячівський район, Закарпаття. Фото: Ukrainer)

Румунські замки

Як же без них. Кожний, хто хоч раз гуглив “Нижня Апша” або “закарпатські замки”, неодмінно бачив “новітню” архітектуру, якою “захоплюються” місцеві архітектори і не тільки.

Неймовірна площа будівель, башти та шпилі, і все це в простих приватних житлових будинках не можуть не затамувати подих відвідувачів, що вперше дивляться на них.

І знову ж бажання показати свою заможність інколи набуває дуже, а інколи й надто екстравагантного характеру, який інколи може здатись смішним та позбавленим естетичного смаку.

Однак, як то кажуть “краса в очах того, хто дивиться”, а людина яка змогла реалізувати дитячу мрію, яка ще з малих літ бачила уві снах саме такий паркан, ті шпилі та таку хату, буде любити саме те подвір’я, яке у неї вийшло зробити тяжким багаторічним трудом.

Варто також почитати:

Румунські весілля

Сімейні узи, інколи навіть клановість сімей (в позитивному значенні, без ніяких крайнощів) у будь-якому разі завершуються весіллями.

Що б там не казали, але українські румуни добре знаються на весіллях. Великі пишні зали, яким би позаздрив Версальський палац, неймовірна кількість м’ясних виробів, що зустрічають тебе з самого порогу зали, та набиті доверху столи, за якими до самого ранку лунають гучні історії та сміх учасників, етнічні музичні колективи, що розкривають всю сутність румунського фолькльору в перемішку з сучасними виконавцями, що супроводжують увесь захід гарною популярно-естрадною музикою, та звісно дискотека в сусідньому залі для молоді.

А головне – це, напевно, кількість учасників такого дійства, яке налічує від 300 до майже 1000 учасників. І всі вони або родичі, або друзі сім’ї.

Насправді саме такі сильні та різноманітні сімейні зв’язки не можуть не дивувати. Всі вони чудово разом проводять час, багато з них саме на весіллях знаходять маловідомих родичів або бачать добрих друзів та знайомих з “минулого”, хтось навіть знаходить любов всього свого життя, розпочавши діалог з простого: “А ким ти приходишся молодятам?”.

Це щось між фестивалем та днем села, якщо спробувати навести якісь приклади, але жоден з них не опише повністю те, що можна побачити на святкуванні румунського весілля.

Антипідсумки

Підводячи невеликий підсумок впевнено можна сказати, що українські румуни – це гармонійне поєднання обох культур, які зберігаються та плекаються в комунах, є цікавинкою та родзинкою Закарпаття.

Але крім цього – це завіяна темрявою таємниці тема, яку неодмінно варто розкрити для себе, щоб краще зрозуміти особливості побуту та життя земляків.

Саме в цих спільнотах гармонійно співіснують та розвиваються українці, румуни, угорці, євреї та ще кілька десятків національностей, допомагаючи та підтримуючи одне одного, разом розвиваючи наше суспільство та рідний край, в якому їм було дано народитись і який вони не хочуть покидати, назавжди лишаючись культурною перлиною Закарпаття.

 

Юліан Кріцак, Голова Національної молодіжної ради України

спеціально для InfoPost.Media

Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський