fbpx
24 Листопада, 2021

Знецінюється форинт та триває інфляція: угорські аналітики серед причин називають і “Газпром”

Знецінюється форинт та триває інфляція: угорські аналітики серед причин називають і “Газпром”

На додаток до рекордно високої інфляції в Угорщині стрімко послабшав форинт щодо євро та долара. А ці два чинника можуть утворити досить досить “небезпечну суміш”.

Угорський форинт досяг нового, історичного мінімуму у вівторок, 23 листопада – 371 форинт за євро. Наразі стабілізації ситуації годі чекати. Але чому так сталося і що впливає на економіку Угорщини? Про це розмірковують угорські аналітики, пише hvg.hu.

“Курс форинта повністю обумовлений іноземними подіями”, – вважає Гергей Шуппон (Suppan Gergely), старший аналітик Takarékbank.

Як приклад, він навів втручання президента Туреччини Ердогана, що змусило турецький центральний банк знизити процентні ставки. Це призвело до обвалу турецької ліри і вплинуло на курс багатьох регіональних валют.

форинт

Локдаун б’є по кишеням

За словами банкіра, нині великий вплив має епідеміологічна ситуація. Наприклад, у сусідній Австрії оголошено локдаун, у Словаччині теж вжито подібних заходів, тому інвестори побоюються, що це може статися і в Угорщині. А ці речі дуже погано впливають на економіку, а отже, і на форинт.

Оршоля Ньєште (Nyeste Orsolya), старший аналітик Erste Bank, також погоджується, що регіональні валюти дуже погано реагують на погіршення епідемічної ситуації.

“Ми побачили це в п’ятницю, коли новини про локдаун в Австрії почали реально впливати на валюти регіону”, – зазначає вона.

Також у самій Угорщині інвестори готуються до рішення Центрального банку щодо зміни процентної ставки.

На думку аналітика Erste Bank, нинішній курс форинта утім не можна назвати катастрофою, оскільки більшість угорських сімей більше не мають великих валютних кредитів. Ця форма позики в Угорщині була припинена в 2015 році.

А ось зростання цін також викликано і зовнішніми подіями, про що свідчить той факт, що в Литві та Латвії очікується інфляція близько 8 відсотків. Ціни піднімаються в сусідній Румунії та Польщі.

 

“Рука “Газпрому”

До цього, за словами аналітика, додалася енергетична криза, спричинена, наприклад, тим, що європейські країни не уклали договори про постачання газу з російським “Газпромом”. Через геополітичні міркування росіяни зменшили обсяги постачання газу з метою тиску – для того, щоб їхні партнери з ЄС запустили газопровід “Північний потік-2”.

Загалом на інфляцію, за словами угорських економістів, впливають навіть події у Китаї, де сталися величезні повені, що призвело до закриття десятків вугільних шахт. Це змусило країну імпортувати набагато більше природного газу. Ціни на нафту також знизилися.

А ще є “дрібниці” – наприклад, перехід на паперову упаковку через заборону одноразового пластику, тому ціна на папір також знижується.

Правда й те, що наступного року мінімальна заробітна плата в Угорщині зросте на 20 відсотків, не допоможе в боротьбі з інфляцією. Адже з 2016 року в країні відбувається відтік робочої сили, саме це призвело і до підвищення заробітної плати.

За словами банкіра Гергея Шуппона, погана новина полягає в тому, що наразі зв’язані руки не лише Центрального нацбанку, а й уряду. Оскільки він не може в “ручному режимі” заморозити ціни, як це було зроблено на прикладі бензину.

За прогонозами аналітика, курс форинта може досягнути позначки 372-373 щодо євро протягом наступних місяців. Це пов’язано з тим, що епідемія в Угорщині та інших європейських країнах починає досягати свого піку. Але після спаду, економіст сподівається, вдасться відновити курс на рівні 360–365 форинтів щодо євро.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі