Колонки 24 Вересня 16:02

Як знайти Донку?

У моєї мами була подруга. Мама працювала в дитячому садочку, там вони і познайомились. Подруга заходила до нас в гості, коли була в нашому селі. Вони з мамою багато розмовляли, жартували, робили якісь послуги одна одній. Іноді по келиху вина випивали. Звичайні стосунки двох сільських заклопотаних жінок.

А потім мама народила мою сестру. І її подруга дуже хотіла похрестити “Аніну дівчинку”.

– Я ж християнка, ми дружимо, а так ще й породичаємося. Візьми мене за куму.

Сказати, що моя мама розгубилась, нічого не сказати. В наших краях кажуть, що коли пропонують бути хрещеними батьками, то відмовлятися не можна. А от інструкцій на випадок ситуацій навпаки – коли просяться у хрещені, – не існувало.

– Я буду дарувати гарні подарунки, – чомусь такий аргумент наводила подруга, – у мене є гроші, ти не думай. Я буду гарною хрещеною матір’ю!

Шокована моя мама думала не довго. І … відмовила.

З тих пір вони перестали спілкуватися. І ніколи більше не бачились.

Kazanjy Lubov

Я вчора телефонувала мамі і запитала, як звали ту її подругу. Мама розгубилась. Точно так, як розгубилась, коли отримала пропозицію від неї стати хрещеною матір’ю.

– Ти знаєш, а я забула….

І через хвильку:

– Як же мені жаль, що мені не вистачило духу. Вона добра людина. А я побоялась розмов за спиною, осуду… І зараз вже нічого не повернеш…

Чому так? В чому не підходила мамина подруга на роль хрещеної?

В усьому підходила. Окрім одного – вона була циганкою. 43 роки тому слово “ромка” у нас не вживалось.

– Ти боїшся, що ми до тебе всім циганським табором приїдемо? – питала тоді, сміючись, мамина подруга, чиє ім’я, за давністю літ, загубилося назавжди. – Та немає у нас табору! Давно немає. Наші діти ходять в школу, ми працюємо. А багато хто і досі думає, що крадемо коней.

Кожного разу, коли стається щось, пов’язане з ромами, я пишу пост в Facebook або текст в те чи інше медіа. І я бачу, як з плином часу, хоч і поволі, змінюється тональність коментарів. Ще 7-8 років тому можна було отримати величезну порцію хейту і пропозицію “заселити їх в свою квартиру”. А вже 2-3 роки як ми можемо спокійно обговорювати так звану “ромську” тему. І констатувати, що Україна має проблеми з інтеграцією ромів, зі ставленням до ромських громад, з гарантуванням безпеки ромським жінкам і дітям.

Я родом із Татарбунарського району, на Одещині. І у нас там століттями формувався такий сплав із націй і традицій, що пишатися чи соромитися свого походження дивно. Південь Одещини взагалі дуже строкатий в цьому плані, – у нас є молдовські, румунські, болгарські, ромські, гагаузькі, навіть албанські села. З традиційно національними назвами, але з дуже різноманітним населенням. Яке, як правило, спокійно живе вкупі віками.

В Татарбунарах, до речі, виник перший серйозний конфлікт на національному ґрунті. Ще до сумнозвісного нагорнокарабахського. Наприкінці 80-х років минулого століття. Тоді через злочин, вчинений ромським хлопцем, були вчинені погроми ромських будинків. Ромів виселяли, будинки громили…

Цей злочин періодично згадується в медіа, особливо коли стається щось подібне.

Але показово, що фокус з однозначної підтримки погромників зміщується на намагання розібратися, що стається насправді, хто винен і хто допускає подібні варварські розборки.

Так було, коли в серпні 2016 року стався один із наймасштабніших конфліктів в селі Лощинівка Одеської області. Представнику ромської національної меншини була оголошена підозра в зґвалтуванні та навмисному вбивстві 8-річної дівчинки. І місцеві жителі виселили з села все ромське населення. Будинки ромів були зруйновані, родини з дітьми втратили житло та майно, яке не змогли забрати з собою.
Слід зауважити, що тоді активну участь в ганебних подіях брали представники органів державної влади. Вони однозначно стали на бік сільської громади і своїм мовчанням і невтручанням в процес, а подекуди і діями, спричинили ще більшу активність по виселенню ромів.

 

Читай також:

​​Покажи мені свою ДНК. Колонка Зої Казанжи

 

Але далі почалися події, які теж серйозно вплинули на громадську думку. Поки йшло розслідування, одеські журналісти і правозахисники долучилися до альтернативного. І досить швидко з’ясували, що звинувачений у страшному злочині має алібі. Яке підтверджене свідченнями і які не взяли до уваги слідчі. Почалися публікації в одеських і національних медіа. Висновки слідство робило, як виявилось, на припущеннях. Захисники наполягають, що у справі є докази, які доводять причетність до вбивства іншої людини.

Згодом 7 ромських сімей звернулися з позовом до суду. За 4 роки судових розглядів ці люди пройшли всі три судові інстанції і дійшли до Верховного Суду України.

Адвокатка ромських родин Юлія Лісова розповідала в медіа:

“Перші дві інстанції стали на бік позивачів, тобто потерпілих ромських родин. Суд першої інстанції визнав, що дії Лощинівського міського голови були незаконними, а апеляційний суд у більшому об’ємі задовольнив наші вимоги. Він заявив, що і дії сільського голови, і бездіяльність поліції є незаконними. Також він стягнув моральну шкоду по 20 тисяч кожному потерпілому. Ці кошти навіть почали виплачуватися. Але несподівано для нас Верховний суд скасував рішення апеляційного суду і направив справу на новий розгляд. Наразі ми починаємо все спочатку”.

А виселені ромські родини так і не повернулися в Лощинівку… І звинувачений у страшних злочинах і досі у СІЗО. Без вироку. Без зміни запобіжного заходу. Без руху справи.

У 2018 році Європейський суд з прав людини задовольнив позов громадян України, ромів за походженням, щодо нападу на їхні будинки та організацію «антиромського» погрому. Події відбувалися у селі Петрівка Іванівського району, що на Одещині. Причина – звинувачення ромів у навмисному вбивстві. Що не знайшло свого підтвердження під час слідства.

Коли були вичерпані можливості захисту на національному рівні, позивачі звернулися до Європейського суду. За час розгляду двоє позивачів померло. Але справедливість було відновлено. Порушення прав доведено. Потерпілі отримали компенсації від 9 до 11 тисяч євро.

Окрема тема – висвітлення в медіа так званої “ромської” теми. За даними МВС, при тому, що в ЗМІ за згадуванням у кримінальних статтях ромські шахрайства на першому місці, в статистиці вони на останньому.

Етнографи вважають, що аналогічна ситуація з ромськими шахрайствами і наркоторгівлею в Україні.

Тішить, що ряд медіа почали більш відповідально ставитися до лексики. Ну справді, коли затримано рома, то про це чомусь воліють зразу повідомити, а коли українця, то ні. Або будьте послідовними, або не ганьбіться.

Чому я вперто пишу про ставлення до ромів, про взаємодію і інтеграцію, про необхідність не підтримувати будь-які види дискримінації і вчитися

На Одещині, за останнім переписом населення (а він відбувся ще у 2001 році), проживають близько 10 тисяч ромів. В Україні – майже 47 тисяч.

Зрозуміло, що ці цифри від самого початку занижені. Представники ромських громад стверджують, що разів у 10. Та якщо навіть занижені, але пропорційно четверта частина ромів проживає на Одещині. І тут і досі трапляються гострі конфлікти. Місцеві соціологи фіксують, що роми на першому місці серед тих, кого не хочуть бачити членами родини і сусідами. На другому, до речі, представники так званих “кавказьких” національностей.

Ми потроху вивільняємося від психології вивищування, ми вчимося толерантності і добросусідству у своєму власному домі – своїй країні. І нам тяжко даються ці кроки. Які все одно варто робити. Якщо для нас важливо залишатися людьми розумними, думаючими і відповідальними.

… Мама подзвонила. Вона згадала!

– Мою подругу звали Донка. Як я могла забути?! Донка вона! Але що ти хочеш, мені ж майже 80 років, я забуваю багато чого! Донка… Вона ж молодша за мене була. Років на 7, здається. Чи жива зараз? От якби її знайти?..

Я поки не знаю, як її знайти. Але я спробую.

Зоя Казанжи
спеціально для InfoPost.Media

Ez a szöveg magyarul is elérhető: Hogyan találjuk meg Donkát?

This text is also available in English: Where is Donka?

 

*Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Раніше ми розповідали чудову історію закарпатського рома Максима, який, будучи вихованцем Перечинської школи-інтернату, зумів стати хореографом та су-шефом у США.

 


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський