Колонки 24 Вересня 16:02

Як знайти Донку?

У моєї мами була подруга. Мама працювала в дитячому садочку, там вони і познайомились. Подруга заходила до нас в гості, коли була в нашому селі. Вони з мамою багато розмовляли, жартували, робили якісь послуги одна одній. Іноді по келиху вина випивали. Звичайні стосунки двох сільських заклопотаних жінок.

А потім мама народила мою сестру. І її подруга дуже хотіла похрестити “Аніну дівчинку”.

– Я ж християнка, ми дружимо, а так ще й породичаємося. Візьми мене за куму.

Сказати, що моя мама розгубилась, нічого не сказати. В наших краях кажуть, що коли пропонують бути хрещеними батьками, то відмовлятися не можна. А от інструкцій на випадок ситуацій навпаки – коли просяться у хрещені, – не існувало.

– Я буду дарувати гарні подарунки, – чомусь такий аргумент наводила подруга, – у мене є гроші, ти не думай. Я буду гарною хрещеною матір’ю!

Шокована моя мама думала не довго. І … відмовила.

З тих пір вони перестали спілкуватися. І ніколи більше не бачились.

Kazanjy Lubov

Я вчора телефонувала мамі і запитала, як звали ту її подругу. Мама розгубилась. Точно так, як розгубилась, коли отримала пропозицію від неї стати хрещеною матір’ю.

– Ти знаєш, а я забула….

І через хвильку:

– Як же мені жаль, що мені не вистачило духу. Вона добра людина. А я побоялась розмов за спиною, осуду… І зараз вже нічого не повернеш…

Чому так? В чому не підходила мамина подруга на роль хрещеної?

В усьому підходила. Окрім одного – вона була циганкою. 43 роки тому слово “ромка” у нас не вживалось.

– Ти боїшся, що ми до тебе всім циганським табором приїдемо? – питала тоді, сміючись, мамина подруга, чиє ім’я, за давністю літ, загубилося назавжди. – Та немає у нас табору! Давно немає. Наші діти ходять в школу, ми працюємо. А багато хто і досі думає, що крадемо коней.

Кожного разу, коли стається щось, пов’язане з ромами, я пишу пост в Facebook або текст в те чи інше медіа. І я бачу, як з плином часу, хоч і поволі, змінюється тональність коментарів. Ще 7-8 років тому можна було отримати величезну порцію хейту і пропозицію “заселити їх в свою квартиру”. А вже 2-3 роки як ми можемо спокійно обговорювати так звану “ромську” тему. І констатувати, що Україна має проблеми з інтеграцією ромів, зі ставленням до ромських громад, з гарантуванням безпеки ромським жінкам і дітям.

Я родом із Татарбунарського району, на Одещині. І у нас там століттями формувався такий сплав із націй і традицій, що пишатися чи соромитися свого походження дивно. Південь Одещини взагалі дуже строкатий в цьому плані, – у нас є молдовські, румунські, болгарські, ромські, гагаузькі, навіть албанські села. З традиційно національними назвами, але з дуже різноманітним населенням. Яке, як правило, спокійно живе вкупі віками.

В Татарбунарах, до речі, виник перший серйозний конфлікт на національному ґрунті. Ще до сумнозвісного нагорнокарабахського. Наприкінці 80-х років минулого століття. Тоді через злочин, вчинений ромським хлопцем, були вчинені погроми ромських будинків. Ромів виселяли, будинки громили…

Цей злочин періодично згадується в медіа, особливо коли стається щось подібне.

Але показово, що фокус з однозначної підтримки погромників зміщується на намагання розібратися, що стається насправді, хто винен і хто допускає подібні варварські розборки.

Так було, коли в серпні 2016 року стався один із наймасштабніших конфліктів в селі Лощинівка Одеської області. Представнику ромської національної меншини була оголошена підозра в зґвалтуванні та навмисному вбивстві 8-річної дівчинки. І місцеві жителі виселили з села все ромське населення. Будинки ромів були зруйновані, родини з дітьми втратили житло та майно, яке не змогли забрати з собою.
Слід зауважити, що тоді активну участь в ганебних подіях брали представники органів державної влади. Вони однозначно стали на бік сільської громади і своїм мовчанням і невтручанням в процес, а подекуди і діями, спричинили ще більшу активність по виселенню ромів.

Але далі почалися події, які теж серйозно вплинули на громадську думку. Поки йшло розслідування, одеські журналісти і правозахисники долучилися до альтернативного. І досить швидко з’ясували, що звинувачений у страшному злочині має алібі. Яке підтверджене свідченнями і які не взяли до уваги слідчі. Почалися публікації в одеських і національних медіа. Висновки слідство робило, як виявилось, на припущеннях. Захисники наполягають, що у справі є докази, які доводять причетність до вбивства іншої людини.

Згодом 7 ромських сімей звернулися з позовом до суду. За 4 роки судових розглядів ці люди пройшли всі три судові інстанції і дійшли до Верховного Суду України.

Адвокатка ромських родин Юлія Лісова розповідала в медіа:

“Перші дві інстанції стали на бік позивачів, тобто потерпілих ромських родин. Суд першої інстанції визнав, що дії Лощинівського міського голови були незаконними, а апеляційний суд у більшому об’ємі задовольнив наші вимоги. Він заявив, що і дії сільського голови, і бездіяльність поліції є незаконними. Також він стягнув моральну шкоду по 20 тисяч кожному потерпілому. Ці кошти навіть почали виплачуватися. Але несподівано для нас Верховний суд скасував рішення апеляційного суду і направив справу на новий розгляд. Наразі ми починаємо все спочатку”.

А виселені ромські родини так і не повернулися в Лощинівку… І звинувачений у страшних злочинах і досі у СІЗО. Без вироку. Без зміни запобіжного заходу. Без руху справи.

У 2018 році Європейський суд з прав людини задовольнив позов громадян України, ромів за походженням, щодо нападу на їхні будинки та організацію «антиромського» погрому. Події відбувалися у селі Петрівка Іванівського району, що на Одещині. Причина – звинувачення ромів у навмисному вбивстві. Що не знайшло свого підтвердження під час слідства.

Коли були вичерпані можливості захисту на національному рівні, позивачі звернулися до Європейського суду. За час розгляду двоє позивачів померло. Але справедливість було відновлено. Порушення прав доведено. Потерпілі отримали компенсації від 9 до 11 тисяч євро.

Окрема тема – висвітлення в медіа так званої “ромської” теми. За даними МВС, при тому, що в ЗМІ за згадуванням у кримінальних статтях ромські шахрайства на першому місці, в статистиці вони на останньому.

Етнографи вважають, що аналогічна ситуація з ромськими шахрайствами і наркоторгівлею в Україні.

Тішить, що ряд медіа почали більш відповідально ставитися до лексики. Ну справді, коли затримано рома, то про це чомусь воліють зразу повідомити, а коли українця, то ні. Або будьте послідовними, або не ганьбіться.

Чому я вперто пишу про ставлення до ромів, про взаємодію і інтеграцію, про необхідність не підтримувати будь-які види дискримінації і вчитися

На Одещині, за останнім переписом населення (а він відбувся ще у 2001 році), проживають близько 10 тисяч ромів. В Україні – майже 47 тисяч.

Зрозуміло, що ці цифри від самого початку занижені. Представники ромських громад стверджують, що разів у 10. Та якщо навіть занижені, але пропорційно четверта частина ромів проживає на Одещині. І тут і досі трапляються гострі конфлікти. Місцеві соціологи фіксують, що роми на першому місці серед тих, кого не хочуть бачити членами родини і сусідами. На другому, до речі, представники так званих “кавказьких” національностей.

Ми потроху вивільняємося від психології вивищування, ми вчимося толерантності і добросусідству у своєму власному домі – своїй країні. І нам тяжко даються ці кроки. Які все одно варто робити. Якщо для нас важливо залишатися людьми розумними, думаючими і відповідальними.

… Мама подзвонила. Вона згадала!

– Мою подругу звали Донка. Як я могла забути?! Донка вона! Але що ти хочеш, мені ж майже 80 років, я забуваю багато чого! Донка… Вона ж молодша за мене була. Років на 7, здається. Чи жива зараз? От якби її знайти?..

Я поки не знаю, як її знайти. Але я спробую.

Зоя Казанжи
спеціально для InfoPost.Media

 

Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Раніше ми розповідали чудову історію закарпатського рома Максима, який, будучи вихованцем Перечинської школи-інтернату, зумів стати хореографом та су-шефом у США.

 


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер