fbpx
25 Січня, 2022

Вчитель-початківець у Румунії заробляє суттєво більше, ніж в Угорщині

Вчитель-початківець у Румунії заробляє суттєво більше, ніж в Угорщині

Як виявилося, вчителі-початківці в Румунії заробляють значно більше, ніж їхні колеги в Угорщині. У румунському виданні erdely.ma нещодавно вийшла стаття, де стверджувалося, що зарплати у вчителів у цих сусідніх країнах різняться майже вдвічі.

Написав статтю журналіст, колишній головний редактор видання Mediaworks Арпад Сокач.

вчитель у Румунії

Обговорювалась тема зарплат для педагогів і в Угорщині. Так у січні на сайті угорської Демократичної спілки вчителів було опубліковано відкритий лист вчителя-початківця на ім’я прем’єр-міністра країни Віктора Орбана. Чоловік пише, що з його 160 000 форинтів зарплати він під загрозою залишитися безпритульним. Цих грошей не вистачає навіть на їжу, тому харчується переважно рисом і макаронами. Також вчитель не зміг нікому купити різдвяний подарунок, а зі школи мав забрати додому туалетний папір, щоб якось зекономити.

“У 2021 році чиста зарплата вчителя-початківця зі ступенем магістра становила 145 тисяч форинтів, до яких додається надбавка в розмірі 15 тисяч. З моїх 160 тисяч зарплати 120 тисяч забирає житло. З решти 40 тисяч я маю відкласти на життя: їсти, одягатися, їздити в громадському транспорті, купувати гель для душу, зубну пасту, ліки, все інше. Я розповім вам, як сьогодні в Угорщині бути вчителем-початківцем: мій фен зламався більше місяця, але я навіть не можу купити собі новий”, — пише молодий вчитель.

Цей лист викликав широке обговорення в Угорщині. Тим більше на фоні заяв Віктора Орбана та представників уряду про постійне зростання заробітної плати для працівників освіти в країні.

Те, що в Румунії вчителі заробляють практично вдвічі більше, ніж в Угорщині стало ще однією шокуючою новиною для багатьох угорців. І частково інформація відповідає дійсності.

“За даними ЄС за 2019/2020 навчальний рік, румунські вчителі на всіх рівнях державної освіти, незалежно від кількості років роботи, дійсно заробляли більше, ніж угорці. З іншого боку, те, що вчителям в Угорщині доводиться працювати майже вдвічі більше, ніж румунам, є перебільшенням”, – пише видання telex.hu.

Хто скільки заробляє

За інформацією видання в Румунії вчитель-початківець починає працювати на будь-якому рівні державної освіти (від дитячого садка до середньої школи) з річною заробітною платою 8969 євро брутто, що відповідає місячній заробітній платі 243 000 форинтів.

Для порівняння, зарплата початківців в Угорщині становить 7 195 євро брутто, тобто 195 000 форинтів брутто на місяць. Різниця становить майже 50 000 форинтів.

В Угорщині після 10 років стажу основна місячна заробітна плата у вчителя буде становити вже в середньому 254 тис форинтів, після 15 років стажу – 273 тис форинтів. Тоді як в Румунії базова зарплата вчителя становить 285 тис форинтів через 10 років роботи і 302 тис форинтів через 15 років.

В Угорщині щоб отримати базову ставку обов’язкова кількість годин для вчителя становить 26 на тиждень. В Румунії – мінімум 18 годин на тиждень. Всі понаднормові години оплачуються окремо.

Отже, якщо порівняти зарплати і обов’язкову кількість годин, то різниця є. Але не вдвічі, а трохи менше.

“В Угорщині з 2022 року зарплати вчителів зростуть приблизно на 9 відсотків, тож базова зарплата вчителя-початківця становитиме 260 000 форинтів брутто, а до основної зарплати буде додано ще 52 000 форинтів, яка не зараховується, наприклад, до пенсійного фонду”, – зазначає видання.

А яка ситуація в Україні?

З 1 грудня 2021 року відбулося підвищення заробітної плати освітян у школах – на 8,4%. Це передбачено Державним бюджетом на 2021 рік, про це інформує МОН.

Для порівняння з освітянами Румунії та Угорщини заробітну плату вчителів в Україні подаємо також у євро та форинтах.

Наприклад, молодий вчитель без категорії та стажу роботи тепер матиме базову ставку 9768 гривень (або 304 євро чи 109 000 форинтів).

Вчитель ІІ категорії 12053 гривень (375 євро чи 135 000 форинтів);

Вчитель І категорії 12906 грн (401 євро чи 144 000 форинтів);

Вчитель вищої категорії 13759 гривень (428 євро чи 153 000 форинтів).

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що в Угорщині не вистачає вчителів, наразі потреба у державних освітніх закладах складає 12000 спеціалістів. Основною причиною браку освітянських кадрів називають низьку зарплату. Крім того з існуючих 146 тисяч працівників освіти протягом наступних п’яти років 22 тисячі вийдуть на пенсію чи планують звільнитися.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі