17 Березня, 2023

Важливо для України: Румунія планує збудувати сучасний завод із виробництва боєприпасів

Важливо для України: Румунія планує збудувати сучасний завод із виробництва боєприпасів

У Румунії незабаром планується будівництво нового заводу з виробництва боєприпасів. Фабрика буде побудована у співпраці з США та Південною Кореєю, про це повідомив міністр економіки Румунії Флорін Спатару.

Спатару нагадав, що останній подібний завод у Румунії був закритий у 2004 році, після чого країна була змушена імпортувати боєприпаси та порох для потреб власних збройних сил, повідомляє TVR Info.

Чому новина про будівництво заводу з виготовлення боєприпасів в Румунії є важливою для України? Спробуємо розібратися.

Screenshot 3

Фото: newsmaker.md

За словами Флоріна Спартару, на додаток до 800 мільйонів леїв (близько 160 мільйонів євро), виділених міністерством економіки, також укладено договір про партнерство з американськими та південнокорейськими компаніями, щоб розпочати це промислове будівництво.

«Таким чином ми збільшимо виробничі потужності для виробництва типів боєприпасів, які використовуються як країнами членами НАТО, так і для інших країн», – заявив міністр Спатару.

Також на початку лютого міністр економіки підписав Меморандум про взаєморозуміння щодо промислового співробітництва між Національною компанією Romarm SA і Hanhwa Aerospace для виробництва в Румунії деяких наземних військових систем, пороху та вибухових речовин.

На початку цього року йшлося і про співфінансування Німеччиною модернізації збройового заводу в Румунії. За даними WSJ, у Румунії можуть виробляти артилерійські снаряди великого калібру – як снаряди радянського зразка калібру 152 мм, так і снаряди стандарту НАТО калібру 155 мм. Реконструкція фабрики, місце розташування якої не розголошується, має бути проведена частково за кошти, отримані від уряду Німеччини.

Наприкінці минулого року велика політична делегація з Румунії відвідала Південну Корею, де обговорювали закупівлю озброєнь, а також можливості для розбудови румунської оборонної промисловості. Зокрема закупівля 155-мм південнокорейських гаубиць K9 Thunder також була на порядку денному румунської делегації.

Наразі оборонна промисловість Румунії залежить від інших країн щодо пороху та вибухівки, країна наразі не має можливості виробляти власні боєприпаси, а це є однією з найбільш вразливих місць румунської армії.

Отже, до чого Україна у цьому контексті?

Не секрет, що перед українською армією встала досить значна проблема – а саме так званий «снарядний голод», тобто забезпечення боєприпасами, що необхідні насамперед для артилерії.

Наразі найбільш затребуваним калібром на фронті є снаряди 152 мм та 155 мм – це стандарти СРСР та НАТО. Адже попри постачання озброєння від партнерів із Заходу, у складі ЗСУ все ще знаходиться чимало радянських артилерійських систем і проблема забезпечення їх боєприпасами стоїть дуже гостро.

Чому так сталося?

«Україна в 1991 рік вступила, маючи величезні запаси спорядження та боєприпасів до численної артилерії на своїй території. Однак за 30 років незалежності більша частина цих боєприпасів була або продана за кордон, або утилізована за непридатністю до застосування. Не варто також забувати про диверсії росіян у 2014-2018 роках, в результаті яких Україна втратила кілька великих складів боєприпасів, в яких зберігалася велика кількість снарядів», – робить висновок експерт Антон Корж.

Запаси «радянських» снарядів в країнах колишнього соціалістичного табору теж не безмежні.

13 грудня 2022 року секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що в Україні вже налагодили промислове виробництво снарядів 152 мм та 155 мм калібрів. Також у вересні «Укроборонпром» повідомив, що спільно з країною, що є членом НАТО зводить боєприпасний завод для виробництву боєприпасів за стандартами НАТО.

Razboi Ucraina Rusia 16 Februarie 2023 817462

Фото: newsmaker.md

Утім наразі йдеться про виготовлення кількох тисяч одиниць, і зрозуміло, що про масове виробництво говорити ще зарано.

Тож наразі без допомоги західних партнерів Україні обійтися наразі неможливо.

Саме тому новина з Румунії про будівництво заводу з виготовлення боєприпасів не лише «натівського» зразку є для нас важливою. Хоча, звичайно, це можливості на майбутнє про які теж не слід забувати.

А як щодо передачі вже наявних боєприпасів?

Одразу слід зауважити, що надання Україні будь-якого озброєння від наших партнерів є здебільшого надсекретною інформацією.

Наприклад, ще у квітні 2022 року з’явилося повідомлення, що Румунія планує передати Україні зброю із резервів деяких установ системи національної оборони.

Це рішення мало стати можливим завдяки внесенню поправок до румунського законодавства. З цього приводу Міністерство національної оборони підготувало проєкт надзвичайної постанови. Майбутній нормативний акт внесе зміни до розпорядження Уряду 122/1998. Постанова 122 регулювала «накопичення, вилучення та оновлення власних резервів сил національної оборони».

 


Чи передавала Румунія зброю та боєприпаси Україні наразі не розголошується


 

Наприклад, на початку 2023 року німецьке видання Die Welt опублікувало власне розслідування, присвячене тому, як Болгарія надавала критично важливу допомогу Україні у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ. Виглядає неймовірно, але саме Болгарія у перші пів року війни передала для ЗСУ 30% всіх боєприпасів та 40% всього необхідного палива, які були необхідні нашому війську на той момент.

«За нашими оцінками, близько третини боєприпасів, необхідних українській армії на ранньому етапі війни, надходило з Болгарії», — сказав Петков WELT. 

Для перевалки болгарських ресурсів для України використовувався польський Жешув транзитом через територію Румунії. Формально постачальниками виступали фірми-посередники із Заходу, обсяг фактичних поставок перевищив 2 мільярди євро. І якщо пальне з Болгарії до України йшло переважно через Румунію, то зброя — в тому числі через Угорщину як один з ключових маршрутів постачання. Про це прямо заявив Кирил Петков. Зброю постачали вантажівками суходолом, про це йдеться у нашому матеріалі:

Зброя для України ішла через Угорщину. Це підтвердив екс-прем’єр Болгарії Петков

Тож, як бачимо, ця сфера в умовах повномасштабної війни є секретною.

Але факт залишається фактом — Міноборони Румунії готове дати нашій країні озброєння радянських часів, котре наші військові зможуть опанувати швидко. Давати техніку часів Варшавського договору румуни нам готові як країні-партнеру по НАТО. Що це саме можуть бути за зразки озброєнь – офіційні джерела не розкривають.

Яку зброю може отримати Україна від Румунії?

Українське видання Defence Express підготувало аналіз можливої зброї, яку нам може надати Румунія.

В строю румунських ВПС із винищувачів радянського виробництва є тільки 24 літаки типу МіГ-21, які є достатньо аварійними.

Із засобів ППО радянського виробництва – п’ять комплексів С-75М3, 32 комплекси 2К12 «Куб» та 16 екземплярів 9К33 «Оса».

«Схоже, Румунія передаватиме ЗСУ в першу чергу комплекси саме «Оса», – робить висновок видання.

Image 2019 04 24 23107761 0 Racheta 75 M3 Volhov

Фото: С-75 М3 «Волхов» / hotnews.ro

Про танки вочевидь не йдеться, адже румунська армія має в своєму розпорядженні 220 танків Т-55М та 158 танків типу TR-85 (румунська ліцензійна копія Т-55). Однак вони озброєні «архаїчною» гарматою калібру 100 мм.

Утім в Румунії є достатньо бронетранспортерів. Країна за ліцензією виробляла БМП-1 під індексом MLI-84 (їх у румунських збройних сил є 41 одиниця у базовій версії) та 101 екземпляр MLI-84M.

Також Румунія за часів Варшавського договору виробляла і радянські бронетранспортери — нині румунське військо має в своєму розпорядженні 354 бронетранспортери TAB-71 (копія БТР-60) та 153 бронетранспортери TAB-77 (копія БТР-70).

Щодо систем радянського виробництва по самохідній артилерії — румунська армія має шість одиниць 2С1 «Гвоздика» та 34 одиниць САУ Model 89 (копія САУ «Гвоздика»).

Також збройні сили Румунії також мають 177 самохідних мінометів на шасі БТР TAB-71AR та TABC-79AR (калібр 82 мм).

За часів «Варшавського договору» не надто розвинуто економічно Румунія, утім прагнула максимально розвивати власне виробництво зброї. В тому числі реактивну артилерію.

Відповідно мають на озброєнні 188 одиниць РСЗВ LAROM та APR-40, ліцензійних копій БМ-21 «Град». А ще радянські ПТРК – 110 одиниць комплексів «Малютка» та 48 одиниць комплексів «Конкурс».

Defence Express робить висновок, що цілком можемо очікувати, що Румунія передасть Україні як мінімум частину своїх ЗРК «Оса», САУ «Гвоздика», опціонально – певну кількість БТР та БМП, та й самохідні «Конкурси».

Але чи відбулася передача будь-якої зброї наразі не відомо.

Румунія пильнуватиме безпеку Молдови

У цьому контексті слід зауважити, що Румунію можливо навіть не менше, ніж війна в Україні, наразі непокоїть ситуація в Молдові.

Зокрема ще у жовтні 2022 року Румунія повідомила про надання «добровільних внесків» до фондів НАТО, призначених для зміцнення стійкості та обороноздатності 4 країн на загальну суму 1,4 млн доларів США. За словами  міністра закордонних справ Румунії Богдана Ауреску, у якості допомоги Україні виділили $400 тисяч, а Молдові – $600 тисяч на зміцнення обороноздатності.

Нині, у зв’язку з підвищенням градусу напруги (звісно, не без російського впливу) у невизнаному Придністров’ї (ПМР) Румунія також не планує стояти осторонь.

«Можлива ескалація конфлікту між Молдовою та Придністров’ям може вплинути й на Румунію», – вважає історик з Бухареста Флоріан Бану.

І тоді країна, член НАТО, цілком може втрутитися в ситуацію.

Президент Румунії Клаус Йоганніс також стурбований новинами про те, що російське політичне керівництво може готувати переворот у Молдові. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook 15 лютого 2023 року. Глава держави зазначив, що у цій боротьбі Молдова не самотня і Румунія готова пройти цю кризу разом із ними.

«Румунія продовжує залишатися на боці Молдови і підтримуватиме її в такий складний час», – зазначив Йоганніс.

Зазначимо, що прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан 1 березня відвідав Бухарест, де зустрівся з румунським колегою Ніколає Чуке. Речан у свою чергу наголосив на надійному партнерстві з Румунією.

Звісно, у такий непростий період у Румунії можуть виникнути інші пріоритети, а процес надання зброї для України може бути відкладено на тривалий час. Хоча цілком не виключено, що боєприпаси «радянського» зразка з румунських арсеналів таки будуть передані для потреб ЗСУ.

Або це вже відбулося?

 

InfoPost.Media

 

*** Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі