15 Жовтня, 2022

В Угорщині через енергетичну кризу закривають школи, дитячі садочки, ресторани та термальні курорти (КАРТА)

В Угорщині через енергетичну кризу закривають школи, дитячі садочки, ресторани та термальні курорти (КАРТА)

Місцева влада в Угорщині бореться за те, щоб не довелося закривати школи та дитсадки. Основною причиною стало суттєве здорожчання вартості комунальних послуг. А ось для ресторанів та відомих курортів, не всі з яких пережили епідемію коронавірусу, оголошене в липні 2022 року підвищення тарифів стало серйозним ударом. І, очевидно, це не кінець.

В соцмережах в Угорщині збільшується кількість повідомлень, у яких ресторани та готелі тимчасово або назавжди прощаються зі своїми клієнтами та гостями. Є заклади, які закриваються вперше за 30-40 років через стрімке зростання цін на енергоносії – не буде перебільшенням сказати, що їхні власники прощаються зі справою всього свого життя.

Але й місцева влада в регіонах опинилася в біді, адже їй доводиться боротися за те, щоб життєво важливі заклади, будинки престарілих, школи та дитсадки не довелося закривати, а ще якось отримати гроші на комунальні послуги.

карта школа (1) (1)

Життя жителів малих і великих міст знову змінюється після хвилі коронавірусу. Наприклад, 110 працівників популярної печерної купальні Мішкольц-Тапольца: хоча купальню закрито на невизначений термін, але багато людей вже звільнилося з роботи.

І, звісно, якщо в курортному містечку закривається відомий курорт, це відчувають на собі і місцеві готелі, апартаменти, ресторани та магазини.

Видання RTL розробило інтерактивну карту, на якій нанесли відомі випадки закриття різних закладів в Угорщині.

“Ми нанесли на карту заклади та локації, які закрилися або де очікуються закриття після 13 липня і окремо позначили ті, що закрито назавжди, тимчасово закрито або оголосили про тривалу перерву у своїй роботі. Карта постійно оновлюється”, – зазначає угорське видання.

карта угорщина

Нещодавно оператори готелю Lövér у Шопроні, який працював безперервно 39 років, попрощалися зі своїми гостями, написавши на своєму веб-сайті, що через несприятливий розвиток зовнішніх обставин змушені були розірвати договір про оренду.

“Нам дуже важко втрачати цю цінність”, – написали ресторатори.

Оголошення про закриття ресторану Pipipoint у Будапешті також було зроблено з важким серцем. Місце відкрилося лише три роки тому – у важкі часи, але витримало, але тепер не встояло.

“Ми багато чого пережили з моменту відкриття, але нині не встигаємо за зростанням цін на енергоносії та продукти. Ми отримали останній удар. Ми з честю вистояли в бою, але тепер впали”, – написали власники бізнесу.

Вартість енергоносіїв руйнує угорську освіту

Але найбільш болюче для угорців не тільки закриття комерційних та розважальних закладів – закриваються школи і дитячі садочки.

Прикладів по країні вже досить багато. Остання новина від 13 жовтня – закривається чергова школа у області Ноград. Мерія не може забезпечити опалення. Двадцять учнів молодших класів з Ноградкевешда з наступного понеділка повинні будуть до кінця опалювального сезону ходити до школи в сусідній населений пункт. Мер містечка надіслав листа до відповідного шкільного округу, але відповіді від них не отримав. Батьки сподіваються, що буде організований шкільний автобус, але наразі про це нічого невідомо. Сільський фельдшер каже, що це рішення буде важким як фізично, так і психологічно для дітей.

Screenshot 4

Провал уряду та критика опозиційного Будапешта

Тим часом мер Будапешта Ґергей Карачонь закликав Віктора Орбана негайно скликати Національний енергетичний саміт, аби врятувати бюджетні заклади та середній і малий бізнес від закриття. Зокрема обмежити для них цін на енергоносії.

“У парламенті вже знаходиться закон, згідно з яким тимчасово вводяться цінові обмеження на енергоносії для малих і середніх компаній, органів місцевого самоврядування та так званих чутливих споживачів (наприклад, лікарні, школи). Більше того, нещодавно навіть запрацював новий газопровід, який зміцнює суверенітет країни та робить її незалежною від примхливих російських поставок”, – написав Ґергей Карачонь.

Однак мер Будапешта додав, що це, на жаль, відбувається не в Угорщині, а у Польщі.

“Так, все, що я написав, на жаль, відбувається не в нашій країні, а в Польщі, країні, очолюваній найвірнішими правими союзниками (колишніми?) Віктора Орбана. Там вони зрозуміли, що держава має втрутитися і врятувати підприємства, муніципалітети та школи. Там зрозуміли, що це може бути величезна проблема, якщо країна буде залежати від іншої країни, особливо росіян, щодо енергоносіїв. Тому вже давно почали будувати новий газопровід, який навіть під час енергетичної кризи дасть країні доступ до нових надійних джерел.

Після цього, я думаю, я не викличу жодного здивування, коли напишу, що польський правий уряд рятує місцеві органи влади таким чином, що більшість місцевих органів влади є опозиційними партіями. Здається, вони точно знають і розуміють, що не буває провладного і опозиційного муніципалітету. Є тільки польські гміни.

Що б не трапилося, я все ще вважаю, що уникнення соціальної кризи та збереження функціональності угорських поселень є в національних інтересах. Тому прем’єр-міністр має негайно скликати Національний енергетичний саміт”, – зазначив Карачонь.

Вже 15 жовтня він заявив, що уряд Угорщини маніпулює поняттям дешевого російського газу.

“Дешевий російський газ – це величезна афера. Натомість дуже дорогий російський газ! Те, що траплялося так багато разів у угорській історії, відбувається знову: уряд не тільки ставить країну на неправильний бік історії, а й ставить її на бік, що програв”, – зазначив він на своїй сторінці.

На угорський бізнес тиснуть не тільки тарифи, а й податки 

На малий і середній бізнес в Угорщини також вкрай негативно вплинули зміни у законодавстві щодо оподаткування.

У липні протестувальники від бізнесу навіть організували демонстрацію проти поправки до закону, яку збиралися цього дня прийняти в угорському парламенті. Стосувалася ця поправка насамперед малого і частково середнього бізнесу (так звана KATA – система пільгового оподаткування за спрощеною системою).

Слід зазначити, що зміни у законодавстві Угорщини стосуються близько 450 тисяч громадян країни, насамперед дрібних підприємців. Більшість із них вважають, що втратять значну частку своїх доходів, якщо більшість у парламенті – а це насамперед партія “Фідес”, – приймуть відповідний законопроект. А поправки в уряді Орбана таки прийняли.

Оголосити про вимушений перехід на нову систему оподаткування для підприємців можна буде до 31 жовтня 2022 року. Очевидно, що попереду Угорщину очікують непрості часи.

 

 InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі