fbpx
14 Липня, 2022

“Незаконний” мітинг проти змін у оподаткуванні паралізував Будапешт. Що загрожує малому бізнесу в Угорщині?

“Незаконний” мітинг проти змін у оподаткуванні паралізував Будапешт. Що загрожує малому бізнесу в Угорщині?

Цього вівторка, 12 липня, у столиці Угорщини пройшла, мабуть, перша масштабна демонстрація з часу проголошення надзвичайного стану в країні, попри заборону.

Протестувальники організували демонстрацію проти поправки до закону, яку збиралися цього дня прийняти в угорському парламенті. Стосувалася ця поправка насамперед малого і частково середнього бізнесу (так звана KATA – система пільгового оподаткування за спрощеною системою).

Учасники мітингу зібралися перед будівлею парламенту на площі Кошута Лайоша о 10 ранку. Трохи пізніше перекрили рух авто на центральному мосту Маргіт. Згодом рух був паралізований і на мосту Ержебет.

Утім всі ці протестні марші ні до чого не призвели – у парламенті таки проголосували за зміни у законодавстві.

Тож у другій половині дня протестні акції почали вщухати, єдиним значущим місцем, де ще залишилися демонстранти, був міст Маргіт. Утім поліції увечері вдалося їх відтіснити із заблокованих трамвайних колій. Постраждалих не було – лише одній жінці стало зле, їй надали медичну допомогу. Так завершився найбільший протестний марш в Угорщині за останній час.

Чому КАТА мобілізувала людей

Слід зазначити, що зміни у законодавстві Угорщини стосуються близько 450 тисяч громадян країни, насамперед дрібних підприємців. Більшість із них вважають, що втратять значну частку своїх доходів, якщо більшість у парламенті – а це насамперед партія «Фідес» приймуть відповідний законопроект.

Демонстрація проходила під назвою «Не голосуй!» («Ne szavazd meg!»). Багато людей з регіонів у соцмережах підтримали акцію, але обіцяли приєднатися до мітингарів пізніше. При умові, що акція протесту триватиме і надалі.

Приєдналися до мітингувальників і представники опозиційних угорських партій – соціалісти, LMP («зелені»), Momentum та інші.

У повідомленні будапештської поліції наголошується, що протестувальники брали участь у несанкціонованому мітингу. І, відповідно, правоохоронці почали штрафувати людей, які блокували рух.

Згодом рух на мосту Маргіт нормалізувався, при чому поліцейських машин було набагато більше, ніж самих протестувальників.

Закон про зміни у оподаткуванні малого і середнього бізнесу набуде чинності 1 вересня 2022 року. Багато мітингувальників стверджують, що це призведе до брутального підвищення податків, і, відповідно, призведе до втрати доходів їхніх родин.

Після тривалих дебатів у парламенті Угорщини таки прийняли зміни до законодавства, які вніс віце-прем’єр-міністр Жолт Шем’єн. За це проголосували 120 депутатів, проти – 57.

Усе це означає, що з вересня податкове законодавство в Угорщині кардинально зміниться, тож сотні тисяч малих підприємців будуть виключені з системи пільгового оподаткування. В Угорщині податкову форму, запроваджену десять років тому, використовували приблизно 400 000 малих підприємців, з яких понад 300 000 змушені шукати нову форму оподаткування – або шукати нову роботу.

Про що йдеться в поправці до закону?

Відповідно до поправки до закону, усі суб’єкти господарювання, яких це стосується, повинні будуть заявити податковим органам, чи відповідають вони новим умовам.

Це буде можливо зробити з 1 серпня до 25 вересня 2022 року. Найсуттєвішою зміною є те, що значна частина з приблизно 450 000 платників податків з вересня змушена буде шукати інше податкове рішення, оскільки так звана КАТА буде доступна доступна лише для фізичних осіб.

Всі інші, оформлені як підприємці, мають сплачувати податки за іншою системою. Угорська податкова адміністрація (MAV) має повідомити про зміни додатково – до 15 серпня, як можна буде отримати статус ФОП згідно з Законом про податок з доходів фізичних осіб.

 


Оголосити про вимушений перехід на нову систему оподаткування для підприємців можна буде до 31 жовтня.


 

Скасування пільгового оподаткування KATA викликало бурхливу суспільну реакцію, і, звісно, зрозуміле розчарування сотень тисяч людей в Угорщині. Тож їм доведеться спішно переглядати свою діяльність.

Як зазначає telex.hu кардинальні зміни у податковій сфері посередині року також свідчить про безвихідну ситуацію, в якій перебувають Угорщина та угорська економіка. Лише це може пояснити чому така поспішність була необхідною.

«Одним із великих проклять угорської економіки є висока інфляція», – зазначає видання.

Після скасування KATA будуть ті, хто повністю припинить свою діяльність, а інші не підуть на такий рішучий крок. Все це збільшить шанси на рецесію в економіці країни.

Деякі угорські економісти вважають, що ці заходи уряду призведуть до збільшення вартості робочого місця. Іншими словами, якщо на ринок праці за однакових умов виходить більше людей, то пропозиція буде зростати, а попит залишається незмінним, а це може навіть знизити заробітну плату або принаймні загальмувати її зростання. Що, можливо, навіть дещо пригальмує інфляцію. Звісно, при умові, що всі угорці значно будуть зменшувати свої нагальні потреби.

За існування системи спрощеного оподаткування KATA потрібно було лише налаштувати щомісячний переказ у банку та регулярно сплачувати податки, але всі це закінчиться в недалекому майбутньому. Для всіх дрібних підприємців в Угорщині. Окрім таксистів та деяких пільгових категорій, наприклад, інвалідів.

Виходячи з відгуків представників більшості професій, респондентів турбує не стільки підвищення податків, як втрата простоти оподаткування.

Чому цей мітинг важливий для Угорщини

А загалом, цей мітинг довів, що навіть попри заборону уряду Орбана – демонстрації протесту в Угорщині таки можливі.

Очевидно, що інфляція в країні буде посилюватися, і протестні акції, відповідно, також.

А уряд Угорщини продовжить вишукувати різні засоби поповнення бюджету, особливо, в період енергетичної кризи в Європі – в ручному режимі врятувати економіку країни. І за давньою звичкою звинувачувати у цьому інших. Як політику Брюсселя, так і антиросійські санкції.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі