Сторонньому спостерігачеві, який стежить за війною Росії проти України, може здаватися, що із кожним днем путінської «спецоперації» – всіх цих вбивств, зґвалтувань, пограбунків та обстрілів — прірва між двома сусідніми країнами, які ще недавно жили у дружбі та «братстві», збільшується і робить малоймовірним примирення народів у найближчому майбутньому.
Але на ситуацію можна подивитися з іншого боку: можливо, прірва, що вже існувала, і стала причиною і самої війни, і помилкових уявлень російського керівництва про те, як вона повинна завершитися.
Москві за кілька століть вдалося сформувати у навколишньому світі уявлення про Україну як про частину Росії та її цивілізації — та так уміло та старанно, що й самі росіяни в це повірили. Кожен російський школяр розповість вам просту версію історії. Київська Русь, монголо-татарська навала, перемога Москви над Ордою та «збирання російських земель», що призвело до появи могутньої імперії. 1917 року ця імперія, щоправда, стала більшовицькою, але перемогла у Другій Світовій війні — Вєлікой Отєчєствєнной. І тільки дії Заходу призвели до її розпаду та розчленовування російської землі та російського народу.
Ось тепер Росія знову збирає землі та бореться з нацистами… Чудово, правда?
Реальність, однак, у тому, що в період Київської Русі землі майбутнього Московського – а тоді Суздальського князівства – були глухою провінцією цієї давньої держави. І вплив Золотої Орди на ці провінційні землі був значно відчутнішим, ніж вплив на землі майбутньої України.
До того ж Москва практично відмовилася від державних традицій Русі на користь традицій Орди, віддала перевагу необмеженому нічим самодержавству перед вічовими зборами, участю жителів у прийнятті важливих рішень. А збори ці існували і у Києві, і у знищеному Москвою Великому Новгороді, і у інших давньоруських містах.
Ослаблення впливу Орди на землі Русі призвело не лише до посилення Москви, а й до появи нової держави — Великого князівства Литовського, до складу якого входили майже всі сучасні українські землі (інша частина була під впливом Кримського ханства, але ніяк не Москви).
Велике князівство — багатонаціональна та багатоконфесійна освіта. Його мешканці вчилися терпимості та взаємоповазі. І Велике князівство, і Польське королівство, що об’єдналися у Річ Посполиту, були відомі своїми економічними свободами та правами знаті. Звідси — вільні міста, поява у їхніх мешканців відповідальності, поява відповідальності еліти за державне управління (не завжди, втім, сприятливе). Нічого подібного на московських землях не було ніколи — крім Новгорода і Пскова, чиї свободи було знищено московськими царями.
Коли українське козацтво не змогло змиритися із перебуванням українських земель у складі Польської корони і ухвалило рішення про союз з Москвою, українці опинилися в абсолютно іншому світі — світі тотального безправ’я, постійних путчів і переворотів, військової агресії та фальсифікації минулого інших народів імперії на користь росіян. Але цей період – довгий для росіян як молодої нації – не був визначальним для тих, хто жив на українських землях.
Звичайно, у період імперської могутності прірву між Росією та Україною важко було побачити, але в міру ослаблення імперії вона ставала все більш очевидною.
Вже проголошення незалежності України — і короткий період 1918-1920 років, і особливо після 1991 року — показав, якими різними виявилися країни. В Україні – постійна зміна влади, конкуренція еліт, повстання, громадська солідарність. У Росії – «монархізація» влади, передача президентської посади наступнику, війни з непокірними регіонами, суспільна апатія…
За великим рахунком, війна Путіна проти України – остання спроба вдати, що прірви ніколи не було, українців ніколи не було, не було їхньої історії, мови та культури, а була одна тільки Росія. Але ця страшна спроба насправді завершиться лише поглибленням прірви.
Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media
Această publicație este disponibilă și în limba română: Ucraina vs Rusia: adâncirea prăpastiei
Publikáciu je možné čítať aj v slovenčine: Ukrajina vs. Rusko: prehlbujúca sa priepasť
Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання
* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com
** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії
Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.