fbpx
18 Лютого, 2022

Угорські журналісти розповіли як люди на Закарпатті готуються до російської загрози

Угорські журналісти розповіли як люди на Закарпатті готуються до російської загрози

“Закарпатці з тривогою дивляться новини в Росії. Багато хто й досі готується до найгіршого навіть після того, як Путін відкликав частину своїх військ зі східного кордону. Але є й молоді українки, які в разі війни, навіть з такої відстані, готові одразу вирушити на фронт”.

Журналісти угорського видання Blikk розповіли як побували в Ужгороді, де намагались знайти напругу через можливість повномасштабного вторгнення російських військ.

Ужгород

“Куди подівати навіть двісті тисяч українців? Тут точно нікуди! Але якщо буде війна, вони точно прийдуть сюди”, – каже Аттіла, залізничник, сидячи у кафе в прикордонному містечку Загонь. Щодня сюди приїздять українці, які тут працюють. – “Уряд на це розраховує. Але їх просто нема куди тут розмістити. Хіба що у Нірбатор – це найближча звідси станція, за годину їзди”.

Журналісти зазначають, що хоча знаходяться за добрих 1300 кілометрів від російсько-українського кордону, але криза – наразі жвава тема для розмов. Люди розмірковують скільки насправді російських солдат повернулося на свої військові бази. До цього йшлося про те, що росіяни навіть можуть почати бомбити Україну в середу вранці.

“Сподіваюся, війни не буде. Я живу тут п’ятдесят два роки без свого чоловіка, але мені не потрібен воєнний стан на додаток до пандемії”, – каже пані Есті, яка кілька днів тому лише одужала від вірусу.

Ужгород угорським журналістам запам’ятався дощовим, сірим і похмурим. Тут, за їх словами, кавалькада “бутиків, кафе та буфетів збудованих біч-о-біч”. Доволі вдалим виявилось порівняння ужгородських доріг із сиром Ементаль – після зими тут залишилось багато ям. Серед автівок журналісти дивним чином побачили багато “Жигулів” і мало імпортних машин.

Закарпаття вже два тижні є “червоною зоною” (в Україні щодня реєструється майже 40 тисяч нових випадків зараження), тож школи, торгові центри та непродовольчі магазини мають бути закриті. Проте життя на вулицях вирує.

“Якщо озирнутися навколо, то не здається, що люди панікують”.

“Росія погрожує нападом, і це може статися в будь-який момент. На моїй роботі тиждень тому перевели всіх на “домашній офіс”, і якщо б щось пішло не так, нас не доведеться евакуювати. Начальство сказало, що б російський президент не говорив, але будемо чекати війни”, – каже молода дівчина Ірина.

Вона народилася в Ужгороді, як і її подруга. Хоч у них немає родичів на східному кордоні, про яких слід було б турбуватися, але вони все одно готові займатися волонтерством. А у випадку, якби почалася війна, пішли б на фронт, не замислюючись: чи готувати, чи прати, залежить від того, що потрібно.

“Ми виросли при агресивній політиці влади, але не хочемо боятися. У нас багато добрих російських приятелів, і між нами немає протиріч. Те, що відбувається – це гра Путіна у владу, залякування”, – каже Юлія.

2 ужгород ірина

На думку багатьох закарпатців найбільша образа російського президента, який чіпляється за старі принципи влади, полягає в тому, що Україна тягнеться на Захід і хоче стати членом НАТО.

“Росія намагається цьому завадити, але, очевидно, за цим стоять економічні причини. Це видно і на фондовому ринку. Подорожчали деревина, бавовна та продукти харчування”, – каже Халід, студент-медик, який навчається в Ужгородському університеті. – “Нинішня ситуація теж лякає, але російська окупація Криму в 2014 році була більш жорсткою, коли була революція, перестрілка. Я впевнений, що ситуація йде на спад, а відведення військ – хороша новина. Але моя сім’я живе в Марокко, вони переживають за мене”.

3 ужгород халід

Його думки про військову загрозу підтверджує й інша співрозмовниця.

“Війни точно не буде”, – каже Бригіта, яка працює у місцевій кав’ярні.

“Угорська” кава за 200 форинтів та безпечне Закарпаття

Угорців журналісти під час прогулянки Ужгородом майже не зустріли. Однак згодом у іншій кав’ярні виявили дві кавоварки Szarvasi: тут пропонують “угорську каву” менше ніж за 200 форинтів. Ніколетта, менеджер, пропонує розмовляти угорською, а не англійською.

“Східний кордон далеко, але й тут люди бояться. Якщо щось станеться на Сході, це дійде і до нас. Багато моїх друзів у Києві вже почали шукати квартиру тут, у західній частині країни, де безпечніше, що б не трапилося. Тут також більше шансів на європейську оборону”, – каже Ніколетта.

4 ужгород ніколетта

Про російського президента дівчина каже, що “поки він живий, точно нічого не зміниться”.

Угорські журналісти зазначають, що напруга, яка вирувала тижнями, не зменшилася навіть через новину про те, що Путін нібито розпочав відведення своїх військ від українського кордону. І насправді, за словами НАТО, військові навчання все ще тривають.

“В той час як Росія називає всі ці повідомлення “західною істерією”, в Україні продовжують готуватися до нападу, а члени Нацгвардії навіть навчають молодь і студентів як користуватися зброєю”, – зазначає видання.

Нагадаємо, раніше аналітичний центр Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) провів дослідження настроїв європейців щодо ставлення до військової загрози в Україні. Аналітики за допомогою опитування намагались визначити, на які ризики готові жителі семи європейських країн, щоб допомогти українцям. За результатами опитування виявилось, що найбільше готові допомагати Україні поляки, а найменше фіни та німці.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі