fbpx
28 Січня, 2023

Угорські маргінальні “друзі Росії” вирішили заступитися за угорців Закарпаття

Угорські маргінальні “друзі Росії” вирішили заступитися за угорців Закарпаття

В Будапешті група проросійських активістів планує провести акцію проти нібито насильницької мобілізації угорців Закарпаття. Цей захід, ймовірно, стане продовженням хвилі дезінформації, яка поширилась угорськими медіа (переважно провладними) та покликана призвести до чергового напруження відносин між Україною та Угорщиною.

Наприклад, видання Magyar Nemzet, яке пов’язують з Віктором Орбаном, прямо посилається саме на російські джерела. Тема гостра — чергові утиски та мобілізація серед угорців Закарпаття. Звідки потрапляє до угорського споживача новин подібна інформація Infopost.media докладно розібрався у попередньому матеріалі.

угорці

Але тепер до справи долучилися і деякі маргінальні групи, яких вже напряму пов’язують з Росією. В принципі, вони цього особливо і не приховують. Спробуємо з’ясувати чому відбувається чергове загострення між Угорщиною та Україною, кому це вигідно і якою є кінцева мета цих активностей.

Проросійські сили в Будапешті

Отже, в суботу, 28 січня, група тісно пов’язаних з Росією громадян Угорщини, які називають себе Magyar Békekör («Угорське коло миру») планує провести акцію протесту біля посольства України в Будапешті. Про це вони заявили у себе на сайті (створений на безкоштовній платформі wordpress) та у Facebook.

Як вони самі заявляють основна їхня вимога до української влади — негайно припинити мобілізацію угорців із Закарпаття.

«Наших угорських братів, які живуть на Закарпатті, київський режим використовує як гарматне м’ясо. Їх тисячами посилають на вірну смерть. Ними хочуть захистити антиугорську українську неонацистську владу. Те, що відбувається на Закарпатті – це розправа над Закарпаттям і цілим угорським народом», – пишуть угорські маргінали і закликають прийти на акцію всіх небайдужих.

Словацьке видання Infodnes.sk при цьому зазначає, що акція протесту буде скоріш за вкрай малочисельною. Журналістів чи блогерів, які намагатимуться це висвітлити, буде набагато більше, ніж учасників.

Захід проводитимуть люди, які відкрито співпрацюють з посольством Росії в Угорщині та чиї лідери брали участь у провладних форумах в Ірані. Але кількість учасників, очевидно, для них не головне. Головне – створити прецедент, який потім буде тиражуватися всіма доступними росіянам засобами в країнах Євросоюзу та в усьому світі.

Хто ці чергові захисники угорців Закарпаття?

Групу Magyar Békekör очолює 76-річний «журналіст, економіст, експерт з міжнародних відносин» Ендре Шімо (Endre Simó). А також, як зазначається в їхніх реквізитах — Дьєнді Кройчовіц (Gyöngyi Krajcsovicz) та віцепрезидент Ласло Петраш (László Petráss).

шимо ендре

Ендре Шімо / Фото: RTL.hu

Слід зазначити, що ці персони практично невідомі широкому загалу ні в Угорщині, ні де інде. Але діють практично з 2014 року і час від часу проводять різного роду акції, зустрічі тощо.

«Угорське коло миру було засноване Ендре Шімо на початку 2014 року з метою висловити прагнення угорського народу до миру в розпал української кризи, виступати за автономні права закарпатських угорців, проти використання угорської молоді як гарматного м’яса проти російської меншини на сході України Києвом у його війні. Ми ведемо громадянську дипломатію проти розміщення американського важкого озброєння і сил НАТО в нашій країні, щоб вони не перетворили її на плацдарм і не втягнули нашу країну у війну проти Росії», – ось такі основі програмні цілі організації.

Наприклад, у 2018 році вони виступили із заявою: «Угорщина не повинна підтримувати розширення НАТО!» Йшлося саме про Україну.

«Заплановане розширення НАТО до російського кордону з інтеграцією України суперечить національним інтересам Угорщини», – заявили в групі.

І стверджували, що якщо Україна стане членом НАТО, то це буде провокацією проти Росії.

шимо ендре2

У 2020 році «Коло миру» вже виступало проти «шкідливих медичних та економічних заходів» під час боротьби з епідемією коронавірусу. Але у 2022 році, з початком російської агресії, вирішили практично виключно перейматися проблемами закарпатських угорців.

При чому цитує їхні заяви навіть національна агенція новин МТІ.

«Війна в Україні забирає все більше жертв закарпатських угорців. Київ використовує наших співвітчизників, які живуть за кордоном, як гарматне м’ясо проти росіян», – йдеться в заяві асоціації «Угорське коло миру», оприлюдненій прес-службою МТІ.

Вони пишуть, що «шоковані тим, що уряд Угорщини нічого не робить з цього приводу» і вимагають більш рішучих дій, аби закарпатські угорці були «захищені від київської влади».

Один з наступних заходів відбувся за участі посла Росії в Будапешті і виявився … «закритим» для журналістів. Представникам видання HVG довелося звертатися до російського дипломата, аби їх пропустили на «лекцію”, де йшлося про «російську ідею нового багатополярного світу».

«Ці слова були б більш переконливими, якби не 200-й день військового нападу Росії на Україну», – зазначили пізніше журналісти.

Йшлося і про закарпатських угорців, а також тези про те, що «угорські лідери, які заявляли, що Росія є агресором, не є справжніми угорцями».

Критика Орбана

Цікаво, що напередодні запланованої чергової маніфестації раптово почали критикувати … Віктора Орбана за нерішучу позицію щодо України та закарпатських угорців.

Маргінальному руху не сподобалося, що прем’єр-міністр Угорщини у п’ятницю в щотижневому прямому ефірі на радіо Кошут (Kossuth Rádio) не дав оцінки «агресивної поведінки Києва щодо закарпатських угорців”.

«Із замовчування фактів можна зробити висновок, що прем’єр-міністр залишається на своїй попередній позиції щодо конфлікту в Україні, що це російська агресія і що Київ має право жертвувати життям угорців”, – йдеться у заяві.

Але в будь-якому разі цілком очевидно, що через Угорщину за допомоги Кремля зараз відбувається нова інформаційна атака на Україну. І втягнути в ці баталії бажають саме закарпатських угорців.

 

InfoPost.Media

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі