Аналітика 25 Вересня 17:56

Для майбутнього: Як Угорщина розвиває мережу професійно-технічної освіти на Закарпатті

Угорський уряд декілька років тому розпочав активно підтримувати розвиток професійно-технічних закладів на Закарпатті. Так звані Центри професійного навчання відкриті та діють вже у Великій Доброні та Пийтерфолво.

Незабаром навчальні класи та гуртожиток на 150 осіб планують відкрити у Берегові на базі колишньої російськомовної школи №2. Загалом тут мають навчатися близько 1000 студентів з усієї області. Мова навчання – виключно угорська.

Як зазначає сайт Beregovo.today, частина учнів вже живе у гуртожитку при коледжі, що матиме офіційну назву Центр професійного навчання імені Егана Еде.

центри егана

Хто просуває угорські освітні програми на Закарпатті

Відомо, що реконструкція будівель викуплених чи орендованих на Закарпатті відбувається за підтримки угорського уряду в рамках Програми оновлення опорних шкіл Закарпаття, яку координує Благодійний фонд “За Закарпатський угорський інститут”.

Так сайт Інноваційний Центр підтримки навчання зазначає, що в рамках програми Угорського року професійного навчання за кордоном у багатьох сусідніх зарубіжних регіонах були підготовлено концепцію та плани дій щодо розвитку професійної підготовки, перш за все для закордонних угорців.

Контролюється впровадження проєктів Державним секретаріатом з питань національної освіти. Зокрема з 2015 року було виділено з національного бюджету Угорщини майже 1,2 мільярда форинтів для створення 145 обладнаних професійних класів та майстерень, також п’ятий рік поспіль активно підтримується участь угорських студентів, які здобувають технічну професію за кордоном, у конкурсі “Зірка професії”.

Tiszapeterfalvi

На офіційне відкриття центрів зазвичай приїздять угорські високопосадовці. Наприклад, у селі Пийтерфолво (колишнє Петрово, Виноградівського району), де на професійно-технічний коледж перетворили офісну будівлю колишнього колгоспу, почесним гостем був держсекретар Янош Арпад Потапі.

“Ми наполегливо працюємо в Угорщині та в усьому Карпатському басейні для розвитку професійного навчання, оскільки це є основою для програми економічного розвитку та підтримки підприємців”, – зазначив представник уряду Угорщини. Звісно, мова йде насамперед про закордонних угорців.

У закарпатському селі провели не тільки реконструкцію будівлі, де розмістився навчальний корпус, а й побудували іншу – тут буде гуртожиток, розрахований на 60 осіб. Минулого року 27 студентів, які вивчатимуть автомеханіку та електротехніку, вже розпочали навчання. У планах – збудувати велику майстерню та суттєво розширити перелік спеціальностей.

Коштував цей проєкт майже 340 мільйонів форинтів за рахунок державної підтримки Угорщини.

Освітні центри у Великій Доброні та Берегові

Інший центр Егана Еде, відкритий у Великій Доброні, обійшовся у 434 млн форинтів урядової підтримки сусідньої країни. Тут розпочали навчання 95 студентів, а площа освітнього закладу складає майже 2000 квадратних метрів. Про це повідомляє на своїх сторінках сайт Генконсульства Угорщини у м.Берегове.

Реконструкція колишньої ЗОШ №2 у Берегові також вже виходить на фінішну пряму. З 1 вересня тут вже розпочалися заняття учнів угорського технічного коледжу, що діє на базі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Наразі тут навчається близько 350 учнів, півтори сотні з яких проживають у створеному в одному з корпусів колишньої школи гуртожитку.

Історія колишньої російськомовної школи досить сумна. Більше 10 років тому вона практично перестала існувати, класи розформовані по іншим школам міста. Причина банальна – охочих навчатися російською мовою просто немає. Згодом величезна будівля довгий час стояла порожньою і стала притулком для асоціальних елементів. Тому Берегівська міська рада вирішила на прохання Закарпатського угорського інституту передати будівлю в оренду на 49 років навчальному закладу з єдиною умовою – зберегти цільове призначення, тобто освітній профіль. Але і після цього, коли рішення було ухвалене, будівля у 2019 році сильно постраждала від пожежі, що сталася у нічний час доби. Однак це не завадило подальшим планам – і за досить короткий час тут швидко навели лад. Нині будівля практично повністю готова, і чекає на офіційне відкриття.

Як повідомили у благодійному фонді Егана Еде уряд Угорщини підтримав цей проєкт, і цей заклад був включений до програми підтримки Закарпатської базової школи, яка координується Фондом “За Закарпатський угорський інститут”.

“Тут будуть створені передумови для навчання закарпатської угорської молоді на майбутню перспективу”, – зазначив у коментарі Василь Брензович, голова КМКС та Благодійного фонду «За Закарпатський угорський інститут”.

Загалом планується, що у Берегові зможуть опановувати професії понад 1000 студентів з різних куточків області.

Сюди перейдуть навчатися і 500 студентів з фахового коледжу при Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ. Вони вивчають спеціальності – туристичне обслуговування, соціальна педагогіка, дошкільна освіта та бухгалтерський облік. Також у майбутньому планують розширити перелік спеціальностей. Зокрема, навчати кондитерській справі, готувати обвалювальників мяса, виноградарів-виноробів, перукарів, офіціантів тощо.

Особливості навчання і вступу до центрів професійного навчання

Навчання, окрім Закарпаття, частково проходить і в Угорщині у співпраці з угорськими професійно-технічними навчальними закладами у м. Матезалка.

Слід зазначити, що курси центру професійного навчання імені Егана Еде розпочалися у Берегові вже у 2020 році.

Як зазначається, у Берегові за трьома спеціальностями рідною мовою почали здобувати освіту 24 студенти. Угорськомовна молодь у майбутньому матиме змогу опанувати тут такі професії, як слюсар, кондитер, офіціант або зварювальник. Навчання є безкоштовним, студенти навіть отримують стипендію.

“Для вступу сертифікати про здачу ЗНО не є обов’язковою умовою. Навчання частково проходить на Закарпатті, а частково – у професійно-технічному навчальному закладі в Угорщині. Студенти, які вступають на професійне навчання, отримують стипендію в Закарпатті та повну допомогу в Угорщині”, – розповіла Каталін Шоош, директор Центру професійно-технічної підготовки Егана Еде в Берегові.

Коли відбудеться офіційне відкриття цього освітнього центру у Берегові наразі невідомо. Подвір’я навколо коледжу наразі все ще перебуває у стані будівельних робіт, а на місці, де колись були футбольні майданчики та “смуга перешкод” для занять військовою підготовкою, заплановано мультифункціональний спортивний майданчик.

Утім в червні цього року в угорському місті Матезалка було вперше вручено 69 дипломів для випускників курсів, які проходили в Центрі професійної підготовки у селі Велика Добронь на Закарпатті. Студенти мали можливість опанувати професії електрика, кухаря, перукаря, косметолога, автомеханіка та зварювальника.

Церемонія відбулася за участі Каталін Сілі, уповноваженого держсекретаря прем’єр-міністра Угорщини. У своєму виступі вона наголосила, що основною метою курсів є підтримка угорської молоді на Закарпатті, аби молоді люди залишались на батьківщині та зберігали свою ідентичність.

Подібні Центри професійно-технічної підготовки для угорців Закарпаття за підтримки Угорщини планують відкрити також у всіх районах області.

Автор: Андрій Клоц* спеціально для InfoPost.Media

Фото – сайт ЗУІ, та Facebook-сторінка Центру професійного навчання імені Егана Еде у Берегові.

* це творчий псевдонім журналіста, який давно працює в тематиці міжетнічних відносин, а псевдонім використовує задля того, аби особа автора не впливала на якість та відвертість дискусії щодо його текстів (Chatham House rules)


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер