Сполучені Штати Америки обмежили участь Угорщини у своїй програмі безвізового режиму через міркування щодо безпеки щодо нових паспортів, виданих між 2011 і 2020 роками. Повідомлення про це з’явилось на сайті Посольства США в Угорщині у вівторок, 1 серпня.
Відповідно до американської програми, громадяни країн-учасниць можуть подорожувати до США з метою туризму чи бізнесу на термін до 90 днів без візи, і їм просто потрібна так звана електронна система авторизації подорожей (ESTA). Але з 1 серпня 2023 року термін дії ESTA для власників угорських паспортів буде скорочено з двох років до одного, а дійсною ESTA буде тільки одноразово. Обмеження застосували тільки для Угорщини з-поміж 40 країн, які також беруть участь у програмі.
У матеріалі The Washington Post йдеться про те, що на такий крок уряд США пішов у момент розбіжностей між позицією Будапешта і Вашингтона щодо війни Росії проти України та зростання побоювань на Заході щодо російського шпигунства.
«Існують сотні тисяч паспортів, які були видані урядом Угорщини в рамках спрощеної програми натуралізації без жорстких механізмів підтвердження особи», – зазначив посол США в Будапешті Девід Прессман.
Уряд США, за словами Прессмана, інформував угорську владу щодо цієї «вразливості» протягом багатьох років. Але «уряд Угорщини вирішив не закривати» її.
«Це питання вибору. Поки що уряд Угорщини вирішив не вирішувати цю проблему безпеки, що змусило Сполучені Штати відреагувати», – зазначив посол.
За даними The Washington Post, з посиланням на документ внутрішньої безпеки 2018 року, близько 700 осіб без угорського громадянства мали несанкціонований доступ до угорських паспортів і підроблених документів, у тому числі щонайменше 65 осіб, які змогли в’їхати до Сполучених Штатів завдяки безвізовому режиму.
Паспортизація, реакція уряду та закарпатські угорці
У 2011 році уряд Угорщини розпочав спрощену програму натуралізації, яка дала громадянство понад мільйону людей, оскільки прем’єр-міністр Віктор Орбан вирішив об’єднувати угорську діаспору, зокрема в Румунії, Словаччині та Україні. Одним з мотивів такого кроку було також покращення виборчих перспектив як Орбана, так і правлячої партії Fidesz.
Перевірку угорських паспортів було посилено у 2020 році, але запити до Будапешта щодо уточнення даних про осіб, які раніше отримали паспорти, залишилися невиконаними.
У відповідь на рішення США у міністерстві внутрішніх справ Угорщини заявили, що країна «не розголошуватиме дані угорців за кордоном із подвійним громадянством, оскільки це загрожує їхній безпеці», і звинуватили Білий дім у «помсті угорцям новим лімітом безвізового режиму».
За словами державного секретаря Угорщини, відповідального за міжнародні комунікації та відносини, Золтана Ковача, уряд США просив надати дані громадян Угорщини за кордоном, які мають подвійне громадянство, але це неможливо. Він також додав, що американці хотіли знати «все» про іноземних громадян, і це було б «неприйнятно». Насамкінець він також заявив, що не вони спричинили цю проблему, оскільки вже поділилися з американцями всіма даними, які могли бути надані «з точки зору безпеки громадян Угорщини».
Також Ковач послався на заяву державного секретаря Угорщини Бенса Ретварі (Rétvári Bence), який назвав аргументацію американців оманливою та фальшивою. Ретварі підтвердив постійну співпрацю Угорщини у задоволенні запитів американських правоохоронних органів, але висловив серйозне занепокоєння щодо передачі даних про громадян Угорщини, які проживають за кордоном. За його словами, США не надали жодних гарантій, що дані угорців із Закарпаття не будуть передані Україні, що матиме серйозні наслідки для угорців через заборону подвійного громадянства в Україні.
Держсекретар заявив, що з цієї причини Угорщина не виконуватиме невиправданий запит США, оскільки очевидно, що вони мстять угорцям, додавши, що уряд надаватиме пріоритет безпеці своїх громадян та угорської громади. в інших країнах.
Що турбує союзників по НАТО
Крім того, союзники Будапешта по НАТО розчаровані тим, що парламент Угорщини досі кілька разів переносив ратифікацію заявки Швеції на вступ до альянсу. Така ситуація, як правило складалась через бойкотування депутатами Fidesz засідань парламенту.
Також серед західних союзників України існує занепокоєння з приводу того, що високопоставлені угорські чиновники просувають прокремлівські наративи та постійно намагаються послабити європейські санкції проти Москви.
Раніше цього року США запровадили санкції проти Міжнародного інвестиційного банку, пов’язаного з Росією. Тоді попри застереження американських сенаторів про МІБ, який «широко розглядається як підрозділ російської секретної служби», речник уряду Гергей Гуйяш заявляв, що Угорщина планує надалі залишатися частиною банку, найбільшим акціонером якого є Російська Федерація.
Варто зазначити, що тоді Росія володіла 47,46% акцій МІБ, Угорщина 17,37%. Країнам ЄС, зокрема Болгарії належало 9,93%, Чехії (8,80%), Румунії (6,14%), Словаччині (6,7%) відповідно. Однак Чехія, Болгарія, Словаччина та Румунія оголосили, що вийдуть з банку.
Варто додати, що незабаром після того, як США оголосили про обмеження щодо угорських паспортів, у Росії нагадали, що спростили отримання віз європейців, зокрема для угорців. З 1 серпня 2023 року вони можуть подавати документи на електронні візи. Щоб її оформити, не потрібно жодних запрошень чи підтверджень від готелів. До переліку з 55 країн з можливістю в’їзду за електронною візою увійшли Австрія, Андорра, Бельгія, Угорщина, Німеччина, Данія, Іспанія, Італія, Чехія та Швеція.
Infopost.Media
Титульне фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File